banner913
banner932
banner1032

Turizmin artık anayasası olacak

banner1020

Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizmin sürdürülebilir gelişimini sağlamayı amaçlayan ve ülke turizmine ışık tutacak olan “KKTC 2025-2035 Turizm Master Planı” hazırlıyor. Bakan Ataoğlu, planın, ülke turizmine ışık olacağını, yol göstereceğini söyledi

banner974
Turizmin artık anayasası olacak

banner971
Turizmin sürdürülebilir gelişimini sağlamayı amaçlayan “KKTC 2025-2035 Turizm Master Planı” için hazırlık süreci başlıyor.
Master planın hazırlık süreci Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı Hakan Ataöv toplantı salonunda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
Basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Proje Eş Koordinatörleri, Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Muharrem Tuna konuşma yaptı.
Konuşmalarda turizmin ülke için önemine vurgu yapılarak, master planın planlama açısından yaşanan eksikliği gidereceği, ülke turizmi için yol gösterici olacağı belirtildi.
Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, katkı koyan herkese teşekkür ederek, kalıcı ve sürdürülebilir bir planın hayata geçmesinin önemine vurgu yaptı.
Ataoğlu, bakanlığın projeleriyle ilgili bilgi vererek, Girne Antik Limanı’nda yapılan çalışmalarla adaya yakışır bir liman kazandırıldığını kaydetti. Gelişim Yasası ve Turistik Konut Yasa Tasarılarının da hazırlandığını dile getiren Ataoğlu, Türkiye ile işbirliğinde “Ada Kıbrıs” KKTC tanıtım filmlerinin Rusya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde gösterildiğini belirtti.
Ataoğlu, tiyatro binası ihalesinin sonuçlandığını, firma ile protokol imzalanacağını kaydetti.
“Turizm Master Planı, turizmin Anayasası olacak” diyen Ataoğlu, planın, ülke turizmine ışık olacağını, yol göstereceğini söyledi.
Ataoğlu, ortaya çıkacak planın sürdürülebilirlik açısından önemli olacağını dile getirerek, hükümetlerin değişmesiyle uygulamaların değişmeyeceği bir sistem yaratılacağını belirtti.
AKTUNÇ: “CİDDİ VE KAPSAMLI BİR YOL HARİTASI HAZIRLAMAK İÇİN EKİP KURULDU”
“KKTC 2025-2035 Turizm Master Planı” proje Eş Koordinatörü, Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç, turizmde planlama eksikliğine işaret etti.
Eksikliğin giderilmesi amacıyla “KKTC 2025-2035 Turizm Master Planının” hazırlanacağını dile getiren Aktunç, ciddi ve kapsamlı bir yol haritası hazırlamak için ekip kurulduğunu söyledi.
TUNA: “KKTC İÇİN İÇERİĞİ ZENGİN BİR MASTER PLAN HAZIRLAYACAĞIZ”
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Eş Koordinatörü Muharrem Tuna ise “KKTC 2025-2035 Turizm Master Planı” konusunda sunum yaptı.
Turizmin 70’ye yakın sektörü desteklediğin dile getiren Tuna, KKTC açısından da turizmin önemli olduğunu, daha iyi bir planlamaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Tuna, sürdürülebilir bir anlayışla KKTC turizmini geleceğe taşımayı hedeflediklerini, KKTC için içeriği zengin bir master plan hazırlayacaklarını ifade etti.
Turizmi çeşitlendirerek, 12 aya yaymayı hedeflediklerini dile getiren Tuna, planın, turizmin geliştirilmesinde temel kaynak ve yol haritası olacağını söyledi.
Tuna plana ilişkin, “KKTC Turizm Vizyonu’ geliştirilecek, hedefler belirlenecek, taşıma kapasitesi sınırlarında gelişim sağlanacak, turizme yönelik kurumsal yapı güçlendirilecek, turizm alan ve merkezlerinin mekansal planlaması yapılacak, ‘Turizm Eylem Planı’ hazırlanacak, kaynakların kısa, orta ve uzun vadede bu amaçlara tahsis edilmesi sağlanacak” dedi.
Plan kapsamındaki çalışmaların 6 ilçe özelinde ve ulusal öncelikler esas alınarak yürütüleceğini ve yerel kalkınma odaklı çalışmalar yapılacağını dile getiren Tuna, Turizm Master Planının toplumsal uzlaşı çerçevesinde hazırlandıktan sonra yasalaşması ve kararlı bir biçimde uygulanmasının hedeflendiğini söyledi.
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.