banner875
banner885
banner878

YDÜ’den hekimlere yol haritası oluşturacak merkez

banner476

YDÜ’nün 33’üncü araştırma merkezi olan Sağlıkta Yöneylem Merkezi hizmete başladı. Merkez, yapay zeka destekli alt yapısı ile hangi hastaya hangi ilacın uygun olduğunun belirlenmesinden, hastanelerde kullanılacak cihazların seçimine ve en uygun kitlerin tespitine kadar çok geniş bir yelpazede, dünyada ilk kez sağlık sektörüne uygulayacak

banner825
YDÜ’den hekimlere yol haritası oluşturacak merkez

 
Yakın Doğu Üniversitesi Sağlıkta Yöneylem Merkezi, yapay zeka desteği ile farklı kanser türlerinde hangi nükleer tıp görüntüleme cihazının daha iyi olduğuna karar verilmesinden, bir hastaya hangi ilacın en uygun olduğunun belirlenmesine; hangi COVID-19 antijen ya da PCR testinin kullanımının daha uygun olduğuna kadar çok geniş bir yelpazede en doğru kararın verilmesine rehberlik ediyor.
“Çok Kriterli Karar Alma” modelini dünyada sağlık süreçlerine uygulayan ilk merkez olan Sağlıkta Yöneylem Merkezi, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde açıldı. Dünyada her geçen gün önemi artan çok kriterli karar alma yöntemi, herhangi bir alanda kullanılacak bir ürünü ya da alınacak bir kararı; maliyet, etkinlik, ulaşılabilirlik, kullanıcı dostu olma gibi onlarca kriter üzerinden alternatifleriyle kıyaslayarak en uygun seçeneğin belirlenmesine olanak sağlıyor.
YDÜ Sağlıkta Yöneylem Merkezi, çok kriterli karar alma modelini; yapay zeka destekli alt yapısı ile hangi hastaya hangi ilacın uygun olduğunun belirlenmesinden, hastanelerde kullanılacak cihazların seçimine ve COVID-19’un teşhisinde kullanılacak en uygun PCR ve antijen kitlerini tespitine kadar çok geniş bir yelpazede, dünyada ilk kez sağlık sektörüne uygulayacak. Böylece hekimler, hastane yönetimleri ve ülkenin sağlık politikalarını belirleyen Sağlık Bakanlığı’na kadar çok geniş bir kesimin en doğru kararları alması için yol haritası oluşturulacak.
YDÜ Sağlıkta Yöneylem Merkezi’nin dünyada tek benzeri ABD’de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (Harvard Medical School) bulunuyor. Ancak Harvard’daki merkez, sadece sağlık yönetimi alanına odaklanırken YDÜ Sağlıkta Yöneylem Merkezi, sağlık yönetimine ek olarak tedavi süreçleri ile ilgili de çalışan dünyadaki tek merkez olma özelliğini taşıyor.
Merkeze dönüştürülmeden önce çalışmalarını, Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin liderliğinde YDÜ DESAM Araştırma Merkezi Çalışma Grubu olarak yürüten ekip, bugüne kadar önemli akademik yayınlarda yer bulan 100’ün üzerinde makale ve 6 kitap yayımladı. Sağlıkta Yöneylem Merkezi ekibi, son olarak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından acil kullanım izni verilen 48 farklı antikor testinin performanslarını değerlendirdiği çalışma ile Avrupa Biyoteknoloji Kongresi’nden en iyi sözlü bildiri ödülü almıştı.
Multidisipliner çalışmalar yürüten Sağlıkta Yöneylem Merkezi’nin yönetim kurulu kadrosu da bu çeşitliliği yansıtıyor. Merkezin müdürlüğünü YDÜ Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin üstleniyor. Yönetim kurulunda ise Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden Yrd.  Doç. Dr. Berna Uzun, Mikrobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. Murat Sayan ve Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Yrd.  Doç. Dr. Özlem Balcıoğlu yer alıyor.
YDÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Sağlıkta Yöneylem Merkezi’nin Yakın Doğu Üniversitesi’nin 33’üncü araştırma merkezi olduğunu hatırlatarak, yeni merkezin, ağırlıklı olarak sağlık alanında faaliyet göstereceğini, ayrıca özellikle medikal ürün geliştirme aşamasında bu alanın ayrılmaz bir parçası olan mühendislik projelerinde de aktif olarak yer alacağını söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin, son beş yıllık akademik performansı ile Times Higher Education ve AD Scientific Index’in dünyanın en iyi üniversitelerini sıraladığı listelerde büyük bir sıçrama yaptığını ifade eden Prof. Dr. Şanlıdağ, mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında dünyada ilk 250, genel sıralamada ise dünyada ilk 500 üniversite arasında yer aldıklarını belirtti.
YDÜ’nün 2021’de 1.500’ün üzerinde bilimsel makale yayınladığını da ekleyen Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “2021’de akademisyen başına düşen makale sayımız 2,3’ün üzerinde gerçekleşti. Sağlıkta Yöneylem Merkezi ve Mükemmeliyet Merkezimize bağlı faaliyet gösteren diğer araştırma merkezlerimizin katkısı ile 2022’de de bilimsel üretimimizi büyütmeye devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.
Yakın Doğu Üniversitesi Sağlıkta Yöneylem Merkezi Müdürü ve Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin, altı yıldır akademik çalışma grubu olarak sürdürdükleri yöneylem çalışmalarını, Sağlıkta Yöneylem Merkezi bünyesinde sürdüreceklerini ifade ederek, “Ekibimizle birlikte bugüne kadar 300’ün üzerinde proje geliştirerek bu projelerle ilgili 100’ün üzerinde makale ve 6 kitap yayınladık. Mühendislik ve sağlık alanlarından lisans ve doktora öğrencileri, hekim ve akademisyenlerden oluşan yetkin ekibimizle, yapay zeka destekli çok kriterli karar alma modeli ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Sadece sağlık alanında değil aynı zamanda mühendislik alanında da çalışmalar yapacaklarını söyleyen Doç. Dr. Dilber Uzun Özşahin, “Çok kriterli karar alma yöntemi, pek çok alanda en uygun kararın verilebilmesi için bütün seçeneklerin, pek çok kriter üzerinden analiz edilerek kıyaslanması esasına dayanıyor. Sağlıkta Yöneylem Merkezi’nde yaptığımız çalışmalarda maliyet, etkinlik, ulaşılabilirlik, pratiklik gibi pek çok kriteri her açıdan değerlendirerek, tanı ve tedavide en uygun kararın verilmesini sağlıyoruz. Beyin kanseri için hangi nükleer tıp görüntüleme cihazının daha iyi olduğuna karar verilmesinden, bir AIDS hastasına hangi ilacın en uygun olduğunun belirlenmesine; hangi COVID-19 antijen ya da PCR testinin kullanımının daha uygun olduğuna kadar çok geniş bir yelpazede analizler yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Sağlıkta Yöneylem Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Özlem Balcıoğlu ise yapay zeka ve çok kriterli karar verme modelinin dünyada gittikçe büyüyen bir alan olduğunu söyleyerek, “Biz doktorlar, canlı olgulara göre karar veririz. Ancak, Sağlıkta Yöneylem Merkezi ile canlı materyale ihtiyaç duymadan tamamen Matematiksel modelleme ve yapay zeka ile çok kriterli karar alma modelini sağlık alanına uygulayabilmek heyecan verici” ifadesini kullandı.
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.