banner480
banner69
banner460

“Tele Sağlık” hizmeti başlıyor

banner476

Kuzey Kıbrıs Turkcell öncülüğünde sağlık sektöründe önemli bir projeye imza atıldı. Covid-19 dolayısıyla hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, halkı ve sağlık çalışanlarını korumak ve halka hastaneye gitmeye gerek kalmadan sağlık hizmeti sunabilmek amacıyla ücretsiz olarak Tele Sağlık hizmeti verilecek

“Tele Sağlık” hizmeti başlıyor

 
Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliği ile sağlık sektöründe önemli bir projeye imza atıldı. Covid-19 salgını dolayısıyla hastanelerde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak, halkımızı, doktor ve sağlık çalışanlarını korumak, aynı zamanda halkımıza hastaneye gitmeye gerek kalmadan belli ölçüde sağlık hizmeti sunabilmek amacı ile Tele Sağlık hizmeti verilecek.
Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğinde akıllı randevu sistemi ile çalışacak olan Tele Sağlık Platformu hayata geçirildi. Tele Sağlık Platformu’nun hizmete açılmasına ilişkin yapılan açıklamada, hastanede fiziki olarak sunulan poliklinik hizmetlerine ek olarak dijital bir platformda görüntülü görüşme ile teknolojik bir çözüm sunulacağı, bunun altyapısının sosyal sorumluluk çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından ücretsiz olarak sağlanacağı belirtildi.
Tele Sağlık Platformu’nun, hastanın çağrı merkezini arayarak randevu almasını, randevuların doktorların ajandasına işlenmesini, doktor ve hasta arasında yapılacak olan görüşmenin uzaktan görüntülü olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir platform olduğu aktarıldı. Platform ile hastaların ihtiyaç duydukları branştan 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezini arayarak Akıllı Randevu Sistemi üzerinden randevu almalarının akabinde randevularının gün ve saatinde ilgili doktor ile görüşme gerçekleştireceği belirtilirken, hastalarla görüşmelerin uzaktan görüntülü konuşma şeklinde BiP uygulaması üzerinden olacağı açıklandı.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerine yeni bir uygulama ile hastaneye gitmeden belli branşlarda halkımıza bir hizmet sunarak teknolojik bir avantajın devreye sokulduğunu belirten Sağlık Bakanı Pilli, şunları ifade etti; 
"Covid-19 ile mücadele günlerinde artan teknoloji kullanımının sonuçları ve hayatımıza getirdiği kolaylıkları sağlık sektöründe de etkin bir hale getirmek için önemli bir çalışmayı daha Kuzey Kıbrıs Turkcell ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Tele Sağlık Platformu ile hastanede fiziki olarak sunulan poliklinik hizmetlerine ek olarak dijital platformda görüntülü görüşme ile teknolojik bir hizmetle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinde hastaneye gitmeden belli branşlarda halkımıza hizmet sunulabilecek.
Bu vesile ile Covid-19 salgını ile mücadelede önemli bir adım olan uzaktan hasta yönetimi, hastaların ulaşım ihtiyacını ortadan kaldırarak doktora erişimi sağlanacaktır. Aynı zamanda hastaneye gelmek için ihtiyaç duyulan zaman, ulaşım ve kaynak ihtiyaçlarının azalması sağlanarak verimlilik arttırılacaktır.
Taburcu olduktan sonra hasta takibi, yönlendirmeyi ve ilaç uyumunu uzaktan takip imkanı sağlayacak bu uygulama ile belli branşlarda hastaneye gelmeden hastanın doktor ile görüşmesi sağlanarak yoğunluğun artmaması sağlanabilecektir. 
Yeni uygulamanın hepimize hayırlı olmasını diler, bu vesile ile Tele Sağlık Hizmeti kapsamında emeği geçen Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ve ekibine teşekkürlerimi sunarım.”

MADEN
Sağlık sektöründe teknoloji desteği ile önemli adımlar attıklarını belirten Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ise, Tele Sağlık hizmetinin; Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yazılım geliştirme gücüyle ortaya çıkardığı Akıllı Randevu Sistemi, Çağrı Merkezi Hizmeti ve hem mobil hem de sabit iletişim güçlerinin bir araya gelmesi üzerine çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirildiğini aktardı. Teknolojiyi kullanarak halkımızın faydası için birçok çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Harun Maden bu projenin hem halkımızın sağlığını korumak, hem de kolaylık sağlaması adına önemli olduğunu belirtti. Sağlık sektöründe özellikle bu dönemde çok önemli adımlar attıklarını vurgulayan Maden, bunların tamamen birer sosyal sorumluluk çalışması olduğunun da altını çizdi. Genel Müdür Maden, Tele Sağlık Hizmeti kapsamında doktorların görüntülü gerçekleştirecekleri görüşmeleri kaliteli şekilde yapabilmeleri amacıyla Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerine Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından profesyonel ses ve görüntü sistemleri sağlandığını da aktardı.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut ise şöyle dedi:
“DSÖ tarafından önerilen ve tüm çağdaş ülkelerde benzerleri hizmete giren, uzaktan görüntülü sağlık hizmeti çalışmalarımız sonucunda güzel bir iş birliği neticesinde ülkemizde de geliştirilmiştir. KTBB’nin de proje partneri olduğu Tele Sağlık Hizmeti adı verilen projede emeği geçen Kuzey Kıbrıs Turkcell yönetici ve çalışanlarına, Sağlık Bakanlığı yetkililerine ve Tele Sağlık kapsamında hizmet verecek olan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Hastaneye gidemediğiniz durumlarda, sizin ve ailenizin sağlık problemleri, kronik hastalıklarınızın takibi ve desteğe ihtiyaç duyduğunuz her türlü sağlık sorunu için hizmete giren branşlardaki doktorlar ile canlı ve görüntülü görüşme imkanı sağlayan bir online sağlık hizmeti uygulaması olan Tele Sağlık hizmetinin bu zor zamanları en az zararla atlatmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz”

TELE SAĞLIK ÜZERİNDEN HANGİ BRANŞLARDA, NASIL HİZMET ALINABİLECEK?
Yapılan açıklamada Tele Sağlık hizmeti kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinde ilk etapta toplamda 7 branş için randevu verileceği belirtildi. Söz konusu branşların Onkoloji, Kulak Burun Boğaz, Nefroloji, Genel Cerrahi, Dahiliye, Kardiyoloji ve Çocuk Polikliniği olduğu açıklandı. Hizmet verilecek gün ve saat detaylarına 0533-878-1022 numaralı çağrı merkezi üzerinden erişilebilecek. Ayrıca randevuların hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yine çağrı merkezi üzerinden alınabileceği, randevuların 15 dakika aralıklarla sisteme tanımlanarak, branş bazında verileceği açıklandı. Eğer hastanın acil bir durumu varsa bu hat üzerinden hizmet verilmeyeceği ve hastaneye başvurması yönünde yönlendirme yapılacağı da vurgulandı.
 
 
banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.