banner913
banner932
banner1012

İhtiyat Sandığı’nda grev

banner1020

KTAMS, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’nda, temsiliyet hakkı verilmediği gerekçesiyle greve gitti

banner974
İhtiyat Sandığı’nda grev

banner971
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamuda en çok üyeye sahip olmalarına rağmen İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda, temsiliyet hakkı verilmediği için İhtiyat Sandığında bir günlük greve gitti.
Sendika temsilcileri İhtiyat Sandığı Fonunun iyi yönetilmediğini iddia ederek, tüm kamu çalışanlarının yatırımlarının İhtiyat Sandığına yapılması nedeniyle  kendilerinin de İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda temsiliyetlerinin olması gerektiğini belirtti.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan İhtiyat Sandığı önünde basına yaptığı açıklamada İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda en çok kamu görevlisi üyeye sahip sendikanın temsiliyetinin bulunmadığını, dolayısıyla İhtiyat Sandığı Fonunda da söz hakkının bulunmadığını, grevi temsiliyet hakkını vurgulamak için düzenlediklerini söyledi. 
2008’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar Yasası'yla tüm kamu çalışanlarının yatırımlarının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalara yapılmaya başladığını kaydeden Bengihan, bunun üzerine İhtiyat Sandığı Yasası'nın güncellenmesi gerektiğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmelerine rağmen Yasa'nın güncellenmesi için adım atılmadığını belirtti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İhtiyat Sandığı Yasası'nda değişiklik istemediğini, sendikaların temsiliyetinden  rahatsızlık duyduğunu ileri süren Bengihan, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda çoğunluğun hükümeti temsil edenlerden olduğunu belirtti. Bengihan, Fon'un keyfi ve siyasi maksatlarla kullanılmasına cevaz verecek durumda olunduğunu ifade etti.
İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda İşçi Sendikası Federasyonu'nun iki üyelik yeri bulunduğuna işaret eden Bengihan, Yasa'da düzenleme yapılmadığı takdirde, kamuda örgütlü diğer sendikalarla birlikte, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda yer almak maksadıyla federasyon kurma noktasında adım atacaklarını belirtti.
Bengihan, öğretmen, asker, memur ve polisin haklarını savunmak için temsiliyet istediklerini belirtti.
Bengihan, tayin, terfi ve yükselmelerin İhtiyat Sandığında 10 yıldır yapılmadığını, bunun çalışanın motivasyonu aşısından önemli bir etken olduğunu belirtti ve bunun  neden yapılmadığının açıklanmasını istedi.
Devletin kalbinin 2008’den sonra İhtiyat Sandığında attığını, 2008’den sonra iş yükünün artması hasebiyle istihdamın da kaçınılmaz hale geldiğini anlatan Bengihan, ancak istihdam konusunda da adım atılmadığını söyledi.
KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş ise Sosyal Güvenlik Yasası'nın (2008) çalışanın aleyhine olacak şekilde düzenlendiğini, 2008 sonrası kamuya giren herkesin Türkiye’deki emekli maaşı oranında maaş alacağını, ne polis ne de memur emeklilerinin geçinebileceğini söyledi.
Maviş Yasa'nın emeklilik maaşlarını aşağı çekeceğinden Yasa'ya “mezarda emeklilik” benzetmesini yaptıklarını kaydetti.
Sendikanın İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulundaki temsiliyetinin çalışanların haklarını korumak için olduğunu belirten Maviş, sendikalar olarak  polis, memur ve öğretmenler için “huzurlu bir emeklilik” istediklerini kaydetti.
Emeklilik hesaplamalarının 2008 öncesi kullanılan oranlarla yapılmasını istediklerini belirten Maviş, “2008 sonrası göreve gelenlerin de ayni haklarla (oranlarla) emekli olmasını istiyoruz” dedi
KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel de bazı fonların emeklilik maaşı ödeyemeyecek duruma geldiğinden 2008’de geçirilen Sosyal Güvenlik Yasası'yla çalışanın bazı emeklilik koşullarına mahkum edildiğini ifade etti.
 “Emeklileri bekleyen tehlike şudur: Bu paralar burada eriyecek.” diyen Gökçebel, emeklilik maaşı hesaplamaları değiştiğinden bazı emeklilik maaşlarının asgari ücretin alında kalacağını söyledi.
Kamuda çalışan işçiler dışında ikramiyelerin yüzde 20 aşağıya çekildiğini de ifade eden Gökçebel, “Ne kadar yatırırsanız yatırın, sizden ne kadar kesilirse kesilsin, alacağınız ikramiye Fon'a yatırılan ortak paranın etkisinde olacak” dedi.
 
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.