banner583
banner529
banner570

Merkez Bankası'ndan 200 milyon TL avans alınacak

banner476

Merkez Bankası'ndan 200 milyon TL avans alınacak

banner630
Cumhuriyet Meclisinde ilk olarak 62. madde tahtında konuşmalar yapıldı. 
Bu bölümde ilk olarak TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit “Kıbrıs sorunu” üzerine konuşmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasına eğitim konusuna değinerek başlayan Özyiğit, bugün 12. sınıfların yüz yüze eğitime başlamasıyla ilgili son durumun ne olduğunu sordu. 
Özel okullar tam randımanlı çalışırken bugün devlet okullarının çoğunda yüz yüze eğitim yapılamadığını kaydeden Özyiğit, sendikalarla bir uzlaşı noktası aranıp aranmadığını sordu.
Kendisinin de yüz yüze eğitimden yana olduğunu ifade eden Özyiğit,  öte yandan hükümetin aşı olmadan yüz yüze eğitim olmayacak dediğini, bu nedenle sendikaların da aşı beklediğini dile getirdi. 
Son günlerde düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı tutuklamalar yapıldığını dile getiren Özyiğit “ağzını açana, eleştirene gözdağı vereceksiniz, tutuklayacaksanız böyle olmaz” ifadelerini kullandı. 
Müzakereler bağlamında, gerçekleşmesi mümkün olmayan taleplerde bulunulduğunu söyleyen Özyiğit, iki bölgeli iki toplumlu siyasal eşitliğe dayalı çözüm kapsamında müzakerelerin yürütülmesi gerektiğini belirtti. 
“İLHAK YAKLAŞIMI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL…UBP’NİN GÖRÜŞÜ BU YÖNDE Mİ”
UBP MYK üyesi Özer Kanlı’nın ilhak konusundaki açıklamalara işaret eden Özyiğit, bunun kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığını söyledi. Egemen eşitlikten bahsedilirken bir anda ilhak söylemlerine gidildiğini ifade eden Özyiğit “ne birilerine yama ne bilirlerine ilhak asla kabul edebileceğimiz bir şey değildir” dedi. 
Kıbrıs müzakerelerinde parametrelerin belli olduğunu kaydeden Özyiğit, o doğrultuda kısa sürede bir federal çözüme gidilmesi gerektiğini dile getirdi, bunu isteyenleri “Ruma yamanmak istiyorlar” diye suçlamanın asla kabul edilemeyeceğini anlattı. 
Özyiğit, Başbakan Saner’e UBP’nin görüşünün ilhak yönünde olup olmadığını sordu. 
Bunun üzerine yerinden söz alan YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, Kanlı’nın açıklamasının tam olarak bu şekilde olmadığını söyledi. 
AMCAOĞLU: “ÜST KOMİTE KARARLARI UYGULANSIN DİYENLER BUGÜN BİZİ ELEŞTİRİYOR”
Daha sonra cevap vermek üzere Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu kürsüye çıktı. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararlar çerçevesinde bu kararların alındığını belirten Amcaoğlu, kendilerine Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları uygulansın diyenlerin bugün kendilerini eleştirdiğini anlattı. 
Sınavlar için yüz yüze eğitimin önemine işaret eden Amcaoğlu, takip edilecek tek kurumun Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi olduğunu, bu konudaki açıklamaların ortada olduğunu kaydetti. 
Sadece sınavlar için değil, pedagojik, sosyolojik ve psikolojik açıdan yüz yüze eğitimin önemli olduğunu anlatan Amcaoğlu, daha aşılama yapılmazken Milli Eğitim Bakanlığının sadece öğretmenler değil, okul görevlilerinin de aşılanması için gerekli listeleri gönderdiğini dile getirdi. 
Sağlıkçıların kararları çerçevesinde belirli yaş grubunun aşılanması sonrası okulların açılmasıyla ilgili takvimin hazırlandığını ve buna göre hareket edildiğini belirten Amcaoğlu, daha sendikalar aşılanmadan bahsetmezken kendisinin bu konuyla ilgilenmeye başladığını anlattı. 
Amcaoğlu’nun konuşması sırasında CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın süre konusunda uyarıda bulunması üzerine Bakan Amcaoğlu kürsüden indi. Bunun üzerine Meclis’te sözlü tartışma yaşandı. 
ÖZERSAY: “SORUN AŞI KONUSUNDA BEKLENTİ YARATILMASI SONUCU ORTAYA ÇIKTI”
Daha sonra HP Genel Başkanı Kudret Özersay “UBP’nin ülkeyi yönetememesi” başlıklı konuşma yaptı. 
Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’na, şu an yapılan uygulamanın doğru olduğunu, ancak sorunun aşı konusunda beklenti yaratılması sonucu ortaya çıktığını kaydetti. 
Öğretmenlere aşılama olmadan eğitim yapılmayacak mesajı verildiği için gelinen noktada özel okullarla devlet okulları arasında bir adaletsizlik meydana geldiğini ifade etti. 
Yüz yüze eğitimle ilgili alınan kararın doğru olduğunu vurgulayan Özersay, bu doğru kararın daha önce yapılan açıklamalar nedeniyle uygulamadığını dile getirdi. 
Türkiye’den kaynak aktarımı olup olmadığını soran Özersay, olmadıysa borçlanmaya mı gidileceğini, gidilecekse nasıl bir yol izleneceğini sordu. 
İlhak tartışmaları konusunda ise, Kıbrıs Türk toplumunun kendi kaderini tayin etme hakkının, en az Kıbrıslı Rumlar kadar kendi devletine sahip olma hakkının olduğunu anlattı. 
KKTC’ye kurumlarıyla sahip çıkmanın önemine işaret eden Özersay, bu tartışma üzerinden ülkenin kutuplaştırılmasına çalışıldığını da belirtti. 
“SANATÇILAR FAALİYETLERİNİ SÜRDÜREMEZKEN, DİZİ ÇEKİMİNDE BU KURALLARA UYULMADIĞI GÖRÜLÜYOR”
Ülkede çekilen TRT dizisine değinen Özersay, ülkede sanatçılar faaliyetlerini sürdüremezken, dizi çekiminde bu kurallara uyulmadığının görüldüğünü kaydetti. 
Özersay, 1 Nisan’da kapalı alanda bir gala gecesi düzenleneceği haberlerine değinerek, Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun önce seyirci olmayacak denmesi sonra provalarla ilgili kurallar nedeniyle monologlardan oluşan bir oyun hazırladığını ve online olarak sahnelediğini anlattı.
Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun ülkede alınan kurallara uyduğu için bu kısıtlamalarla sanatını icra etmeye çalışırken, dizi için verilen izinlere işaret eden Özersay, “kurallar bazı sanatsal faaliyetleri, bazı insanları kapsamıyor mu” diye sordu. 
Bazı sanatçıların işini icra etmediği takdirde para kazanamayacak noktada olduğuna da işaret eden Özersay, örneğin eğlence mekanlarında müzik yapanların büyük sıkıntı içinde olduğunu anlattı.
Özersay eğer kurallar bu müzisyenler için geçerli kılınır ancak dizi için geçerli  kılınmazsa devlete olan güvenin sarsılacağına işaret etti. 
OĞUZ: “TÜRKİYE’DEN BEKLENEN KAYNAK HENÜZ GELMEDİ… MERKEZ BANKASINDAN 200 MİLYON TL AVANS ALINACAK”
Maliye Bakanı Dursun Oğuz da, cevap vermek üzere kürsüye çıktı. Türkiye’den beklenen kaynağın henüz gelmediğini, tüm Maliye gelirleri toplanarak bugünkü mükellefiylerlerin yerine getirileceğini kaydeden Oğuz, Çarşamba günkü ödemeler için Merkez Bankasından 200 milyon TL’lik avans alınacağını anlattı. 
banner342
banner603
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.