banner913
banner932
banner1032
banner1038

Tatar, Guterres’e Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu yineledi

banner1020

Tatar, Genel Sekreter'e, Kıbrıs'ta resmi müzakere sürecinin; Kıbrıs Türk Tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyidiyle başlayabileceğini nedenleriyle anlattı. Tatar, Avrupa Birliği dahil üçüncü tarafların Kıbrıs konusuna müdahil olma girişimlerinin hiçbir hal ve koşulda kabul edilemeyeceğini ifade etti

banner974
Tatar, Guterres’e Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu yineledi

banner971
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bugün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le 20 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı ve Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu yineledi.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs konusu ve son gelişmelere dair fikir alışverişinde bulunulan telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Genel Sekreter'e, Kıbrıs'ta resmi müzakere sürecinin; Kıbrıs Türk Tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyidiyle başlayabileceğini nedenleriyle anlattı.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin maksimalist ve uzlaşmaz tutumunu devam ettirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının kendini Ada'nın tek mutlak hâkimi ve meşru yönetimi gören anlayışının değişmeden çözüm için ortak bir zemin bulunmasının mümkün olmadığını belirterek, Rum tarafının Kıbrıs Türk Tarafının egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü inkar etmesinin müktesep eşitliğini inkar ettiği anlamını taşıdığın altını çizdi.

Tatar ticari sınır kapısı açılmasının reddini kınadı

Telefon görüşmesinde, Kıbrıs Türk tarafınca sunulan 6 maddelik iş birliği önerilerinin iki taraf arasında bağların ve güvenin artmasına yönelik yapacağı katkıya da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, özellikle iki taraf arasında ekonomik etkileşimi ve dolayısıyla güveni artıracak özel ticari bir sınır kapısının açılmasının Rum tarafınca reddedilmesini kınadığını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki taraf dâhil tüm ilgili paydaşların katılımıyla gerçekleşecek "Doğu Akdeniz Konferansı" önerisinin, hem iki tarafın hem de daha geniş ölçekte bölgenin yararına olacak önemli refah ve istikrar artırıcı bir girişim olduğunu belirtti.

“AB dahil üçüncü tarafların Kıbrıs konusuna müdahil olma girişimleri kabul edilemez”

Avrupa Birliği dahil üçüncü tarafların Kıbrıs konusuna müdahil olma girişimlerinin hiçbir hal ve koşulda kabul edilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşler ve Barışın İnşasından Sorumlu Yardımcısı Rosemary DiCarlo ve Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca'nın yeni müzakere başlayabilmesi için ortak zeminin olup olmadığına dair yürüttükleri çalışmalara Kıbrıs Türk tarafının desteğini yineledi.
-Atlılar toplu mezarı
Yıllardır bekletilen ve geçtiğimiz Ocak ayında sağlanan Atlılar toplu mezarının kazısının başlaması kararıyla ilgili olarak Rum Yönetimi'nin üzerine düşen sorumluluğu ivedilikle yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bunun Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmalarına ivme kazandıracağı gibi aynı zamanda iki toplum arasında önemli bir güven yaratıcı önlem olacağını kaydetti.

Guterres

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı büyük bir titizlikle dinlediği belirtilen BM Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs Türk tarafının iş birliği önerilerine ve güven yaratıcı önlemlere verdiği önemi yineleyerek bunun aşağıdan yukarıya, iki taraf arasında oluşturacağı güven ve iş birliğine değindi. Atlılar toplu mezarının kazısının başlaması mutabakatıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tatar'ın ifade ettiklerinin önemli olduğunu belirterek bu konudaki çalışmalara destek belirten Guterres, ticaret başta olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından sunulan önerilerin önemli olduğunu ifade ederek, Kıbrıs'ta bir uzlaşı için çıkacak fırsatlardan yaralanmanın önemine işaret etti. 
Genel Sekreter ayrıca tarafların rızası olmadan üçüncü tarafların Kıbrıs meselesine müdahil olamayacağının da altını çizdi.
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.