banner460

Girne Üniversitesi Hastanesi’nde önemli ameliyat

banner27

Bayramın ilk gününde Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde yüksek felç riski ve hayati tehlikesi bulunan İngiliz turistin boyun kırığı Nöro Monitörizasyon sistemi kullanılarak ameliyat edildi

Girne Üniversitesi Hastanesi’nde önemli ameliyat
03 Eylül 2017 Pazar 09:17

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği’ne şiddetli boyun ağrısı şikayeti ile müracaat eden İngiliz hasta bir gün öncesinde başında kask ile birlikte bisikletten düştüğünü ve sonrasında şikayetlerinin başladığını ifade etti. Hastanın muayenesinde belirgin bir nörolojik araz saptanmadı. Ancak, yapılan x-ray grafi ve tomografi tetkikinde 2. boyun omurgasında ciddi bir kırık olduğu (Tip II odontoid kırık) ve 1. boyun omurgasının bu kırık kemik parçası ile birlikte omurilik kanalına doğru kaydığı saptandı. Bunun dışında hastanın 7. boyun omurgasının arka kısım kemik yapısında da nispeten daha önemsiz bir kırık saptandı.

Girne Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü bünyesinde bulunan 3Tesla yüksek rezolusyonlu MR çekimi ile omurların ön tarafında bulunan güçlü bağ yapısının da yırtık olduğu ve kırık kemik parçasının omuriliği ezmesini sadece omurların arka kısmında bulunan bağ yapısının engellediği görüldü.

3 DOKTORLA BİRLİKTE 12 KİŞİDEN OLUŞAN ANESTEZİ VE AMELİYAT EKİBİNİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ AMELİYAT 5 SAAT SÜRDÜ

Bu tür boyun kırıklarının yüksek felç riski taşıması, hatta hayati fonksiyonlarında kayba neden olabileceği düşünülerek hasta acil olarak bayramın 1. günü  Dr. Suat Günsel Hastanesi’nde  başarılı bir ekip çalışması ile ameliyat boyunca intraoperatifnöromonitörizasyon ile hastanın nörolojik durumu takip edilerek ameliyat  edildi. Hasta 1 gece yoğun bakımda takip edildikten sonra odasına alındı ve mobilize edildi. Yapılan kontrol radyolojik tetkiklerinde ameliyatın başarılı olduğu ve bir komplikasyon gelişmediği görüldü.

Operasyon Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer, Dr. Ramadan Özmanevra ve Dr. Meltem Tabuk önderliğindeki anestezi ve ameliyat ekibi tarafından gerçekleştirildi.

YÜKSEK TEKNOLOJİK SİSTEM EŞLİĞİNDE AMELİYATLAR BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer “Boynun 2. omurunun bu tür kırıklarının çok tehlikeli olduğu, en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.  Bu tür kırıklarda bağ yırtılması da varsa kırık kemik parçasının omuriliğe ve beyin sapı alt kısmına bası yaparak hastada ani kol ve bacaklarında felç ve hatta solunumunu durdurarak ani ölümlere neden olabileceğini bildirdi. Bu nedenle hastanın ameliyat pozisyonu verilirken bile nörolojik durumunun takibinin yapılması gerektiğini ve bu esnada da basının artabileceğini, bu tür ameliyatların mutlaka intraoperatifnöromonitörizasyon sistemi dediğimiz, omuriliğin tüm nörolojik fonksiyonlarının takip edildiği bir teknolojik sistem eşliğinde yapılması gerektiğini ifade etti. Hastanın bu teknolojik sistem eşliğinde boynun arka tarafından açılarak boynun 1. ve 2. omurlarının vida ve rot sistemleri ile birbirine sabitlendiğini söyledi. Ayrıca ameliyat sırasında vidaların yönlerinin takip edilebilmesi ve vidanın büyük damarlara ve nörolojik yapılara hasar vermemesi için sürekli x-ray takibi yapabilen intraoperatifskopi cihazının kullanıldığını vurguladı.”

Doç. Dr. Halil İbrahim Seçer, tam donanımlı ameliyathane, yoğun bakım ve yataklı üniteleri ve yüksek teknolojik cihazlara sahip Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi ile ilgili tüm ameliyatların başarılı bir şekilde yapılabildiğini, yapılan ameliyatlarla da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir çok ilke imza atıldığını bildirdi. Bu başarılarda başta yönetimimiz olmak üzere multidisipliner bir aile ortamında tüm personelin katkılarının olduğunu ifade etti.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.