banner913
banner885
banner915

Beyin fonksiyonlarını etkileyen gizemli bir salgın ortaya çıktı

banner476

ünya, corona virüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele ederken, Kanadalı bilim insanları ülkenin News Brunwick eyaletinde ölümcül ve beyin fonksiyonlarını etkileyen bir salgınının ortaya çıktığını duyurdu. Özellikle gençleri etkileyen gizemli hastalığın halüsinasyon, kas kaybı, bilinç geriliği, hareket kabiliyetinin yitirilmesi, demans ve kilo kaybı gibi çok ciddi semptomlara yol açtığı belirtildi. Şu ana kadar 150 vakanın tespit edildiğini ve sekizinin öldüğünü belirten araştırmacılar, hastalığın kaynağının ıstakozlarda depolanan BMAA adlı toksik bir maddenin olduğunu düşündüklerini aktardı.

banner825
Beyin fonksiyonlarını etkileyen gizemli bir salgın ortaya çıktı

 

 

Kanada'nın New Brunswick eyaletindeki bir bilim insanı, iki yıldan fazla bir süredir uzmanları şaşkına çeviren nörolojik hastalığın, giderek artan sayıda genci etkilediği ve etkilenenlerin bazıları arasında hızlı bilişsel gerilemeye neden olduğu konusunda uyardı.


 
Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 2

KİLO KAYBI, HALÜSİNASYON GÖRME VE HAREKET KABİLİYETİNİN AZALMASI

Eyaletin iki sağlık yetkilisinden biri olan Vitalité Sağlık Ağı çalışanı The Guardian'a konuştu. İsmi açıklanmayan kaynak, şüpheli vakaların sayısının arttığını ve daha önce herhangi bir sağlık problemi olmayan genç yetişkinlerin hızlı kilo kaybı da dahil olmak üzere rahatsız edici semptomlar geliştirdiğini söyledi.

Söz konusu semptomlar arasında uykusuzluk, halüsinasyonlar, düşünme zorluğu ve sınırlı hareketlilik de bulunuyor. 


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 3

GİZEMLİ HASTALIĞIN VAKA SAYISI 150'YE ULAŞTI

Soruşturma altındaki 48 resmi vaka sayısı, 2021 baharının başlarında ilk kez duyurulmasından bu yana değişmedi. Ancak birden fazla kaynak, vaka sayısının şu anda 150 kişiye kadar çıktığını ve çoğunu gençlerin oluşturduğunu söyledi.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 1

"İNSANLARA BİR AÇIKLAMA BORÇLUYUZ"

Kaynak, “Bu vakalar hakkında gerçekten endişeliyim çünkü çok hızlı gelişiyorlar. İnsanlara bir açıklama borçluyuz” dedi. 


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 5

Bununla birlikte bilim insanı, gizemli hastalığa yakalanan genç bir adamda demans ve ataksi semptomları geliştiğini söyledi. Bakıcısı olan eşinin de aniden uykusuzluk, kas kaybı ve bunama yaşayarak halüsinasyonlar görmeye başladığını açıkladı.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 6

30'lu yaşlarında bir kadının ise tüple beslendiği ve aşırı derecede salya akıttığını söyleyen kaynak, kadının 20'li yaşlarında hemşirelik öğrencisi olan bakıcısının da son zamanlarda nörolojik gerileme belirtileri göstermeye başladığını aktardı.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 7

Başka bir durumda olan genç bir anne ise hızla yaklaşık 60 kilo verdi ve halüsinasyon görmeye başladı. Tomografi sonuçları ileri atrofi belirtileri gösterdi.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 8

"İNSANLAR BU BÖLGEDE ÇEVRESEL FAKTÖRLERE DAHA FAZLA MARUZ KALIYOR"

Topluluk önünde konuşma yetkileri olmadığı için ismini vermek istemeyen Vitality çalışanı, gençlerin kötüleşme hızıyla ilgili artan endişeler nedeniyle öne çıkmaya karar verdiğini belirterek, “Muhtemelen hastalığın çıktığı bölge biziz. Çünkü insanlar çoğunlukla kırsal alanda yaşıyor. Çevresel faktörlere daha fazla maruz kalabileceğimiz  bir bölgedeyiz” dedi.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 9

ŞİMDİYE KADAR 8 KİŞİ ÖLDÜ

Yeni vakalarda tanımlanan endişe veren ayrıntılara rağmen, New Brunswick eyaleti korkuları bastırmak için çalıştı. Ekim ayında yetkililer, sekiz ölümcül vakanın yanlış teşhisin sonucu olduğunu öne sürerek, kurbanların ortak bir nörolojik hastalıktan muzdarip oldukları yerine farklı hastalıklardan öldüklerini ileri sürdü. 


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 10

KAYNAĞI ISTAKOZ MU?

Öte yandan, farklı bir çalışma, New Brunswick'in kıyı topluluklarının çoğunun ekonomik kaynağını oluşturan ıstakozda yüksek konsantrasyonlarda BMAA bulundu.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 11

BMAA NEDİR?

β-metilamino-L-alanin (BMAA), tipik olarak okyanusta yaşayan bazı siyanobakteriler ve  mavi-yeşil algler tarafından üretilen çevresel bir toksine deniliyor.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 12

ALS'YE NEDEN OLDUĞU KANITLANDI

BMAA, insanlar tarafından tüketilen balık ve kabuklu deniz hayvanlarında birikiyor. 2019 yılında ABD’de yer alan North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, BMAA’nın  beyindeki bir proteinin stabilitesini düşürerek amyotrofik lateral sklerozun (ALS) gelişimine katkıda bulunduğunu gösterdi.
 


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 13

Araştırmacılar, iki molekül benzer bir yapıya sahip olduklarından, hücrelerin BMAA’yı amino asit L-serine için yanlış kullanabileceğini varsaydılar. L-serin proteinlerin ana “yapı taşlarından” bir aminoaside deniliyor. Buna göre, eğer BMAA yanlışlıkla bir protein yapısına dahil olursa, olması gerektiği gibi çalışmayacak bir proteine ​​neden olarak beyinde hasara neden olabilir.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 14

EYALET YETKİLİLERİ ARAŞTIRMA YAPILMASINI ENGELLİYOR

Diğer taraftan, bilgi edinme özgürlüğü talepleri yoluyla elde edilen ve The Guardian tarafından görülen belgeler, ülkenin halk sağlığı kurumundaki bilim insanlarının BMAA'yı olası bir neden olarak düşündüklerini, ancak bunun doğrulanması için eyaletin test emri vermesi gerektiğini gösterdi.


Covid-19'un ardından beyin fonsiyonlarını etkileyen yeni salgın: Halüsinasyon ve demansa neden oluyor - 15

Ancak, The Guardian’a konuşan bilim insanı, ekiplerin vakaları soruşturmaya hazır olduğunu, fakat eyalet yöneticilerinin kendilerine engel olduğunu bildirdi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.