banner460

Günsel’in seri üretime geçilmesi ülke için dönüm noktası

banner27

Başbakan Tatar’a ilk yerli otomobil GÜNSEL’in projesi özel bir sunumla anlatılırken, burada konuşan Tatar “GÜNSEL otomobillerinin seri üretimine geçilmesi ülke ekonomisi için dönüm noktası niteliğinde bir başarı” dedi

Günsel’in seri üretime geçilmesi ülke için dönüm noktası
10 Şubat 2020 Pazartesi 09:39

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’a  ilk yerli otomobil GÜNSEL’in projesini özel bir sunumla detayları ile anlattı.

Tatar, sunumu dinledikten sonra yaptığı açıklamada GÜNSEL otomobillerinin seri üretimine geçilmesinin ülke ekonomisi için dönüm noktası niteliğinde bir başarı olduğunu kaydetti.

“GÜNSEL” B9’un tanıtımı 20 Şubat 2020 Perşembe akşamı saat 19.00’da, Elexus Otel’de düzenlenecek organizasyonla gerçekleştirilecek.

UBP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi’nin GÜNSEL marka otomobil üretimine başlamasını değerlendirdi ve ortada bir Kıbrıslı Türkün öz sermayesi ile gerçekleştirilen, 109 Türk mühendisin imza attığı milli bir proje bulunduğuna dikkati çekti.

“ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DEĞERLİ BİR BAŞARI”

Tatar, “bu proje bizim insanımızın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği bir projedir ve ülkemiz, ekonomimiz için çok değerli bir başarıdır ” dedi.

Başbakan Tatar, 20 Şubat’ta tanıtımı yapılacak GÜNSEL marka elektrikli otomobilin hemen seri üretimine geçilecek ve 2025 yılında 20 bin adet üretim kapasitesine ulaşılacak olmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi için bir dönüm noktası anlamına geldiğini de vurguladı.

Bu projenin, kendi insanlarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir projesi olduğunu dile getiren Tatar, ülke ve  ülke ekonomisi için çok değerli bir başarının söz konusu olduğunu vurguladı.

Tatar, şunları kaydetti:

“Tasarımından, üretimine, pazarlanmasına kadar çok iyi ve büyük bir proje ortaya konulmuştur. GÜNSEL’İN seri üretime başlanmasıyla ülkemiz, Devletimiz için yepyeni ekonomik ufuklar açılmış olacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak küçük bir ülke olmamıza rağmen otomobil üreten 23’ncü ülke oluyoruz. Lefkoşa’da, Bursa’da olanın benzeri küçük bir sanayi bölgesi kuruluyor. Bu otomobilin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üretilmesi bir çok iş insanımıza, firmamıza da yeni olanaklar yaratacaktır. 28 ülkeden 400’e yakın firma ile doğrudan bağlantı söz konusudur. Tanınmadığı iddia edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu projeyle kendi kimliği, potansiyeli ile bir kez daha tüm dünyaya, ‘ ben de  varım’ diyor.

GÜNSEL 109 Türk mühendisin bir milyon saatin üzerinde çalışarak ürettiği bir otomobildir ve bizim ülkemizin bir başarısıdır.

GÜNSEL, önümüzdeki 50 yıla damgasını vuracak yeni teknoloji ile üretilen bir otomobil olması dolayısı ile çağdaştır, geleceğe damgasını vuracak özelliklere sahiptir. Bizim için, güçlü bir ekonomi yaratma hedefimiz için çok değerli ve önemlidir”.

GÜNSEL: “10 YILDIR SÜREN ÇALIŞMALARIN SOMUT ÜRÜNÜ…”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel de, Başbakan Ersin Tatar’a projeye ilgisiyle desteğinden dolayı teşekkür etti ve “GÜNSEL” B9’un, 20 Şubat 2020 Perşembe günü, saat 19.00’da, Elexus Otel’de düzenlenecek organizasyonla tanıtımı yapılmasıyla 10 yıldır süren çalışmaların somut ürününün ortaya çıkmış olacağını kaydetti.

“SERİ ÜRETİME 2021 YILINDA BAŞLANACAK”

Günsel’in verdiği bilgilere göre “B9’un seri üretimine 2021 yılında başlanacak ve ilk yıl 2 bin araç üretilecek.

Üretim kapasitesinin, 2025’te ise, yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, GÜNSEL”in vücut bulmasıyla KKTC sanayisine, ekonomisine, teknolojik gelişimine büyük bir güç katılmış olacağını da vurguladı.

Günsel’in üretim için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği

Günsel’in üretim sürecinde kullanılacak parçaları için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği yapıldı

KKTC’nin yerli ve milli arabası, 2016 yılında model tanıtımı yapılarak prototip üretimi tamamlanan “GÜNSEL”in ilk modeli B9’un tanıtımı, 20 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da Elexus Otel’de düzenlenecek organizasyonla yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Türk mühendisleri tarafından tasarlanarak prototip üretimi tamamlanan ve 20 Şubat’ta ilk modeli B9’un tanıtımı yapılacak “GÜNSEL”in üretim sürecinde kullanılacak parçaları için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği yapıldı.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in projesi olan ve başkanlık ettiği ARGE çalışmaları sonucunda üretimden kalite kontrol süreçlerine 109 mühendis tarafından, 1.2 milyon saat emek harcanarak üretim aşamasına gelen “GÜNSEL” Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde kurulan “GÜNSEL” üretim tesislerinde üretilecek.

“GÜNSEL” mühendisleri tarafından tasarlanan, 10 binin üzerinde parçanın bir araya gelmesiyle oluşturulan, “GÜNSEL”in  2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor.

GÜNSEL: “KÜRESEL PAZARDA ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ…”

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel konuyla ilgili açıklamasında, hem KKTC hem de Türkiye otomobil sanayi için imzalanan anlaşmaların oldukça önemli bir adım olduğunu belirtti ve “GÜNSEL”in seri üretime başlaması ile birlikte ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi bir katkı sağlanacağını kaydetti. Günsel, küresel elektrikli araba sektöründe de önemli bir yere sahip olunacağını da ifade etti.

Günsel, dünyada birçok otomotiv devinin bulunduğunu, ancak hiçbirinin tüm parçalarını sadece kendi ülkelerinde üretemediklerini, otomobil parçalarını üreten son derece büyük şirketler olduğunu belirterek, amaçlarının üretim maliyeti açısından “GÜNSEL”de kullanılacak parçaların birçoğunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’de üretilmesini sağlamak olduğunu söyledi. 

Günsel “Yerli ve yabancı firmalarla iş birliğine gidilerek hem bize özgün araçları üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm parçaların sadece ülkemizde üretilmesi şu an mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiye’mizdeki tedarikçi firmalarla da iş birliği yaparak, bu firmaların tecrübelerinden de faydalanarak bir sinerji yaratmak istiyoruz” dedi.

Firmaların tecrübelerinin birleştirilerek kapsamlı bir sinerji çalışması ile uluslararası çevre normlarına uygun, güvenlik, hafiflik, yakıt tasarrufu ve kompozit malzeme kullanımı ile GÜNSEL’in üretildiğini anlatan Günsel, “Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi ile yola çıkarak, 2021'de seri üretimle satışa sunulması planlanan ‘GÜNSEL’in parçalarını yerli ve uluslararası tedarikçi firmalar üretecek. Bu önemli anlaşmaların ülkemiz ve şirketlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.