banner913
banner885
banner915

“Türk askeri ve garantiler olmamalı”

banner476

Rum lider Anastasiadis, Rum halkının kabul edebileceği çözüm şeklini, “yabancı askerlerin, özellikle de Türk askeri varlığı ile garantiler olmadan devletin bağımsızlığını güvenceye alacak bir çözüm” diyerek tarif etti

banner825
“Türk askeri ve garantiler olmamalı”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlık seçimine 36 gün kala Fileleftheros’a verdiği geniş söyleşide halefi için 5 kırmızı çizgi ortaya koydu ve “Türkiye’nin süpergüçmüş gibi davranma ve gerek Kıbrıs’a gerek Ege’ye gerek Suriye’ye veya Libya’ya veya Dağlık Karabağ’a müdahale etme stratejik tercihi değişmezse, dostluk hareketleriyle olguların değişebileceğine inananlar hayal dünyasında yaşar” dedi
 İki dönem yürüttüğü Rum Yönetimi Başkanlığı koltuğuna “çözüm başkanı” olarak seçilmesine rağmen, koltuktan retçi olarak ayrılıyor olmakla eleştirilen Anastasiadis kendisinden sonra bu koltuğa oturacak kişinin, “aşmaması gereken kırmızı çizgileri” ortaya koydu.
KIRMIZI ÇİZGİLER…
Gazete Anastasiadis’e göre “aşılmaması gereken kırmızı çizgiler” şunlar: “Üçüncü tarafların müdahalesi olmadan bağımsızlığın ve egemenliğin güvence altına alınması.
Türk askerinin çekilmesi.
Bosna-Hersek’te veya Lübnan’daki gibi bir sonuca götürmeyecek işleyebilir bir yönetim şekli sağlanması.
Avrupa müktesebatının güvenceye alınması.
İki dönemlik görev süresinde Kıbrıs sorunundaki icraatlarının savunulması.”
Kıbrıs sorununun ve Kıbrıslı Rumların kabul edebileceği bir çözüm bulunması hedefiyle çıkmazın aşılması perspektifinin durumunun kendisini endişelendirdiğini söyleyen Anastasiadis Rum halkının kabul edebileceği çözüm şeklini “yönetim mekanizmaları veya yabancı askerlerin, özellikle de Türk askeri varlığı ile garantiler olmadan işleyebilirliği ve devletin bağımsızlığını güvenceye alacak bir çözüm” diyerek tarif etti.  
Anastasiadis, Kıbrıs sorununda, özellikle de Crans Montana’yı gündeme getiren 2014’ten 2017’ye kadarki müzakere sürecinde yapılması gerekmesine rağmen yapmayı ihmal ettiği herhangi bir şey olduğunu düşünmediğini belirtti.
Crans Montana’da ilk kez Türkiye’nin AB’nin de huzurunda müzakerelere katılmasını ve Rumlar için ana sorunlardan olan “garantilerin kaldırılması ve Türk askerinin çekilmesinin”  BM Genel Sekreteri tarafından tanımasını başardıklarını söyleyen Rum lider “ilk kez, Toprak konusunda Annan Planı maddelerine dönülerek itirazımızın yüzde 1’de kaldığı ve bizi anlaşmaya çok yaklaştıran harita teatisi yapıldı” dedi.
“BİR OLUMLU OY KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA VETO YETKİSİ VERMEK ANLAMINA GELİR”
Anastasiadis “devletin işleyebilirliğini sağlamak, “Kıbrıs Türk toplumuna veto yetkisi vermek anlamına gelen, merkezî hükümetin bütün kararlarında bir olumlu oy talebini aşmak için bir dizi öneri sunduğunu” söyledi. Anastsiadis, “Hükümet politikasının parti programları temelinde ittifaklar aracılığıyla belirleneceği, Cumhurbaşkanı Rum Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kıbrıslı Türk olacağı, başbakanının da 4 yıl Rum ve 2 yıl Kıbrıslı Türk olacak şekilde dönüşümlü olacağı parlamenter sistemle başkanlık sistemini önerdik. Bu şekilde yönetim ve karar alma şeklindeki birçok sorun aşılacaktı. Güven yaratıcı Önlemler de, benimsenseydi, kuşkuları kaldıracak, iki toplumun da endişelerini giderecek olumlu bir ortam oluşturacaktı” diye ekledi.
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.