banner480
banner69
banner460

Üniversitelerde karantina endişesi

banner476

Kıbrıs Üniversiteler Birliği, üniversite öğrencilerinin 7 gün karantinada tutulması kararının, öğrencilerin ülkedeki üniversiteleri tercih etme oranlarını aşağıya çekeceğini vurguladı

Üniversitelerde karantina endişesi

 
Kıbrıs Üniversiteler Birliği, ülkeye gelecek üniversite öğrencilerinin 7 gün süreyle karantinada tutulması kararının, öğrencilerin ülkedeki üniversiteleri tercih etme oranlarını hissedilir derecede aşağıya çekeceğini ve hem üniversiteler, hem de ülke ekonomisini ziyadesiyle zor duruma düşüreceğini savundu. 
Kıbrıs Üniversiteler Birliği yaptığı yazılı açıklamada, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önerileri ışığında ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararları eleştirdi. 
Açıklamada, “Bu karar kapsamında Çift PCR testi ile ülkede 72 saat kalabilme imkanının sunulmuş olması, kumarhane müşterilerinin adaya gelişlerinin devamını sağlamak amacıyla olduğu aşikâr olarak görünürken, ülkenin en önemli taşıyıcı kolonu olan üniversiteleri korumak adına yine olumlu bir karar çıkmadığını üzülerek gözlemlemekteyiz” ifadelerine yer verildi.  
Bununla birlikte; bu koşullarda adaya gelmeyi kabul edebilecek öğrencilerin de karantina giderlerinin üniversitelerin üzerine yüklenmesinin yanlış olduğunu ve hükümetin üniversitelerin karantinadan sorumlu olacağı yönündeki kararının gayri yasal olduğu ileri sürülen açıklamada, “Bu konuda üniversitelere emrivaki yapıldığını; bunun kabul edilmeyeceğini, uygulanmayacağını ve doğacak her türlü sonuçtan karar alanların sorumlu olacağını vurgulayarak, devletimizin bu yanlıştan acilen dönmesi gerektiğini talep etmekteyiz” ifadelerine yer verildi. 
Kıbrıs Üniversiteler Birliği ve ilgili üniversiteler bünyesindeki bilim insanlarının süreci yakından analiz ederek, bugün gündeme taşınan sorulara en uygulanabilir yanıtları Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına, 19 Ağustos’ta ilettiği anımsatıldı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
“Hükümetimizin hala ülkenin en önemli sektörü üniversitelerin görüşlerini yok sayarak kararlar üretiyor olmasını ve bu kararlarla emrivaki bir yaklaşım içine giriyor olmasını Kıbrıs Üniversiteler Birliği olarak kabul etmediğimizi ve bu dayatmaların özelde üniversiteleri genelde ülkemizin tamamını çok olumsuz etkileyeceğini siz değerli kamuoyu ile saygılarımızla paylaşırız.”

Karantina ücretini kim ödeyecek?
 
İkameti ve vatandaşlığı KKTC olmayan, öğrenci olmayan herkes ise bu karantina ücretini ödeyecek.
Hükümetin covid-19 tedbirleri çerçevesinde almış olduğu Türkiye ve İngiltere dahil B kategorisi ülkelerden gelecekler için 7 günlük zorunlu karantina uygulaması bugün itibariyle başlamış oldu. 
Vatandaşın en çok merak ettiği karantina masraflarını kimin ödeyeceği konusu.. 
Hükümetin aldığı karara göre ikameti KKTC olan KKTC vatandaşları, yurtdışından gelecek olan öğrenciler karantina ücreti ödemeyecek. 
İkameti ve vatandaşlığı KKTC olmayan, öğrenci olmayan herkes ise bu karantina ücretini ödeyecek...
Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacak
- Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler
- 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler
- Sağlık nedeniyle  Türkiye’ye  giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.
 
 
banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.