banner875
banner815
banner878

UBP Kurultayı’nda tüzük ihlali

banner476

UBP yönetimi, adaylık başvurusu için 48 saatten az bir süre tanıyarak, kendi tüzüğünü çiğniyor. Tüzükte, genel başkanlığa aday olacakların, kurultay tarihinden en az otuz gün önce MYK’ya aday olduklarına dair yazılı başvurması gerektiği yazıyor

banner825
UBP Kurultayı’nda tüzük ihlali

 
 
Yerel seçim tarihinin değiştirilmesine ilişkin “Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nı konusunda Anayasa’yı ihlal eden UBP, şimdi de kurultayla ilgili kendi tüzüğünü ihlal ediyor.
Faiz Sucuoğlu’nun istifası sonrası ‘Olağanüstü Kurultay’ kararı alan Ulusal Birlik Partisi, genel başkanlık görevi için dün mesai bitimine kadar başvuru kabul etti.
Ancak parti tüzüğünün “Parti Genel Başkanı'nın Seçimi ve Görev Süresi” bölümünün ilgili maddesinde, genel başkanlığa aday olacakların, kurultay tarihinden en az otuz gün önce Merkez Yönetim Kurulu’na aday olduklarına dair yazılı olarak başvurması gerektiği yazıyor.
Yani ilgili maddeye göre UBP’nin mevcut yönetimi, adaylık başvurusu için 48 saatten az bir süre tanıyarak, kendi tüzüğünü çiğniyor.
İLGİLİ MADDE NE DİYOR?
UBP tüzüğünde, parti genel başkanlığına aday olacakların, kurultay tarihinden en az otuz gün önce Merkez Yönetim Kurulu’na, aday olduklarına dair yazılı olarak başvurmaları gerektiğini belirtiyor.
İlgili maddede belirtilen kurultayın, ‘olağan’ ya da ‘olağanüstü’ olup olmadığına dair herhangi bir ifadeye yer verilmiyor.
Tüzüğün ilgili maddesi şöyle:
“Parti Genel Başkanlığı'na aday olacakların Kurultay tarihinden en az otuz gün önce Parti Merkez Yönetim Kurulu'na aday olduklarına dair yazılı olarak başvurmaları koşuldur.”
 TÜZÜKTE, ‘OLAĞANÜSTÜ KURULTAY’ İLE İLGİLİ NE DENİLİYOR?
UBP’nin parti tüzüğünde, kurultayların iki şekilde yapıldığı, bunlardan birinin olağan, bir diğerinin ise olağanüstü olduğu ifade ediliyor. Olağanüstü Kurultay ile ilgiliyse, olağanüstü toplantılarda, toplantıyı gerektiren gündemden başka bir konunun görüşülemeyeceği ve istifalar dışında olağanüstü toplantıların
yapılamayacağı ifade ediliyor.
Ancak, genel başkanlık görevine adaylık konusunda, herhangi bir ifadeye yer verilmiyor.
Tüzüğün ilgili maddesi şöyle:
“Olağanüstü toplantılar; Parti Genel Başkanı, Parti Meclisi veya Kurultay üyelerinin en az beşte birinin yazılı istemi ile kurultay, Olağanüstü toplantıya çağrılabilir. Olağanüstü toplantılarda, toplantıyı gerektiren gündemden başka konu görüşülemez. Genel Başkanlığın, Parti Meclisi’nin veya Yüksek Disiplin Kurulu ile Merkez Denetçileri’nin herhangi bir nedenle boşalması hali dışında, seçim olağanüstü toplantı sebebi değildir.”
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.