banner875
banner815
banner878

Süheyla Küçük son yolculuğuna uğurlandı

banner476

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, bugün Anıttepe'de düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanarak, eşi Dr. Fazıl Küçük'ün yanına defnedildi

banner825
Süheyla Küçük son yolculuğuna uğurlandı

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Pazartesi günü hayatını kaybeden Süheyla Küçük (95), merhum eşi Dr. Fazıl Küçük’ün mezarının da bulunduğu Anıttepe’de saat 17.00’de düzenlenen  törenle defnedildi.

Süheyla Küçük için cenaze namazı da Anıttepe’de kılındı; cenaze  töreninde konuşmalar yapıldı.

Cenaze Anıttepe’ye getirilmeden önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünden geçerken durduruldu ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile eşi tabuta karanfiller bıraktı.

Merhum Süheyla Küçük’ün özgeçmişinin okunmasının ardından ilk konuşmayı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı Halide Tunceri yaptı; ardından Küçük ailesi adına torunu Esen Küçük konuştu. Oğlu Mehmet Küçük’ün teşekkür konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından cenaze namazı kılındı ve cenaze Küçük’ün Anıt Mezarı’nın bulunduğu alana defnedildi.

Cenaze törenine, Küçük ailesi,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı  Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, 1. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 2. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral  Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi   Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar, bazı milletvekilleri, askeri erkan,  kurum kuruluş dernek temsilcileri, Süheyla Küçük’ün sevenleri katıldı.

CUMHURBAŞKANI AKINCI: “HER ZAMAN ANIMSANACAK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı  yaptığı konuşmada, toplumun mücadeleyle geçen yakın tarihinin en önemli şahsiyetlerinden birisini sonsuzluğa uğurlamakta olduklarını belirterek, “Süheyla Küçük, toplumsal mücadeleye yaptığı katkı ve Kıbrıs Türk kadın hareketindeki müstesna yeriyle her zaman anımsanacaktır” dedi.

Yıllarca aynı yastığa baş koyup, kader birliği içinde toplumsal mücadeleye omuz veren Dr. Fazıl Küçük’le Süheyla Küçük’ün, bugün bir kez daha ve ebedi olarak birbirlerine kavuşmuş olduğunu ifade eden Akıncı, toplumun bu önder çifti asla unutmayacağını ve hep saygıyla yad edeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Süheyla Hanım, gençlik döneminden başlayarak, yaşının ilerlediği son yıllara kadar hep aktif bir şekilde toplumuna hizmet için çalıştı. Özellikle kadınların hak ettikleri konumu almaları için bıkmadan usanmadan mücadele etti.

1950’li yıllarda kuruluşunda yer aldığı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği onun adıyla özdeşleşmiş durumdadır. Kadın hareketinin en önemli örgütleri arasında yer alan Birlik çatısı altında, genellikle Başkanlık sorumluluğu üstlenerek dile kolay 60 yıldan fazla emek verdi.

“TOPLUMUMUZUN VE KADINLARIMIZIN AYDINLIK VE ÇAĞDAŞ YÜZÜNÜ SİMGELEYEN ŞAHSİYETLER ARASINDA”

Yaşamı boyunca özellikle kadınların eğitim haklarını elde edebilmeleri ve meslek edinebilmeleri için çaba harcayan Süheyla Küçük, her yönüyle toplumumuzun ve kadınlarımızın aydınlık ve çağdaş yüzünü simgeleyen şahsiyetler arasında yer almaktadır.

Süheyla Hanım, yakın tarihimizin Atatürk ilkeleri ve sevgisi ile harmanlanmış en kıymetli toplumsal mücadele öykülerinden birisini yazarken, tıpkı değerli eşi gibi hep tevazu içinde kaldı ve toplumundan hiç kopmadı. Bütün bu yönleriyle vefatından sonra bile yeni kuşaklara ilham kaynağı olmayı sürdüreceğinden hiçbir kuşkum yoktur.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının, Süheyla Hanım’ı da tıpkı merhum Dr. Fazıl Küçük gibi, toplumsal hafızası ve vicdanında sonsuz bir sevgi ve saygıyla muhafaza edeceğini ve kendisinin hatırasını özenle koruyacağını söyledi.

Akıncı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Süheyla hanıma Allahtan rahmet başta oğlu ve sevgili torunları olmak üzere ailesine ve tüm toplumumuza bir kez daha başsağlığı dilerim. Ebedi mekanında sevgili eşi Doktor Küçük’le birlikte huzur içinde yatmasını temenni ederim. Ruhu şad olsun.”

SELEN SÜHEYLA KÜÇÜK: “KARŞINDAKİNE HER KOŞULDA OLURSA OLSUN SEVGİNİ GÖSTERMENİN ÖNEMİNİ ÖĞRETTİ”

Süheyla Küçük’ün torunu Selen Süheyla Küçük de konuşmasında, babaannesini sonsuz yolculuğuna uğurlarken onun kendisine öğrettiklerinden bahsetti.

Selen Süheyla Küçük, babaannesinin aile bütünlüğünün önemi, hanımefendiliğin ve asaletin ne anlama geldiği, küçükle küçük büyükle büyük olmayı, kimseyi hor gömememeyi ve kimsenin kendisini hor görmesine izin vermemeyi, hoşgörülü olmayı, her ortama ayak uydurmayı, yaslanacak sağlam bir duvar olmayı, ayakları üzerinde dimdik durabilmeyi, ihtiyaçlılara yardım etmeyi, modern ve güçlü bir kadın olmayı kendisine öğrettiğini anlattı.

Hiçbir canlıya zarar vermemeyi, her zaman saygılı olmayı, gülümsemenin ve gülümsetmenin ne kadar değerli olduğunu, paylaşmayı, inandığı şey uğruna sonsuza kadar savaşmayı, tanıklık ettiği tarihin tüm detaylarını  ve dedesini de kendisine öğrettiğini vurgulayan torunu Selen Süheyla Küçük, şöyle konuştu:

“En önemlisi de hasta yatağında yatırken bile’ babaanne’ diye seslendiğimde var gücünü kullanıp, ‘babaannem canım’ deyip karşındakine ne her koşulda olursa olsun sevgini göstermenin önemini öğretti”.

TUNCERİ: “KIBRIS TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ ÖKSÜZ KALDI”

Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı Halide Tunceri, Süheyla Küçük’ün ölümünden duyduğu derin acıyı ifade etmek için kelimelerin yetersiz kaldığını kaydetti ve Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin Süheyla Küçük’ün ölümüyle öksüz kaldığını söyledi.

Tunceri, Süheyla Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının gönlünde ve tarihinde silkinmez izler bıraktığını kaydetti ve Küçük’ün milli mücadelenin en yakın şahidi, mütevazi ve sevgi dolu, Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılan aydınlık yüzü  olduğunu söyledi.

Süheyla Küçük’ün toplumsal sorumluluk bağlamında Kıbrıs Türk kadının anası olduğunu dile getiren Tunceri, Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin 52 yıl başkanlığını yaptığını, her zaman yol göstericileri olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk kadınları olarak Süheyla Küçük’e çok şey borçlu olduklarını dile getiren Tunceri, Süheyla Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının  sosyal yaşamda görünür olması, hak ettiği yeri alması ve  meslek sahibi  olmasında sorumluluk üstlendiğini belirtti.

Süheyla Küçük’ün Atatürk ilkelerini her zaman ilke edindiğini kaydeden Tunceri, Kıbrıs Türk  kadınına azim ve mücadele ruhunu aşıladığını; BM yetkililerine çeşitli mektuplar  yazarak Kıbrıs Türk kadınının sesinin duyurulması konusunda BM nezdinde girişimlerde bulunduğunu anlattı.

MEHMET KÜÇÜK

Süheyle Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük de yaptığı konuşmada, annesinin hastalık sürecinde ve ölümünden sonra acı günlerinde  yanlarında olan, kendilerine destek veren  taziyelerini ileten Başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere tüm devlet ve hükümet yetkililerine,  kurum kuruluş dernek temsilcilerine ve tüm halka teşekkürlerini sundu

Mehmet Küçük ayrıca hayattayken Süheyla Küçük’ün hayatının her devresinde onu sevgi saygı ve hürmetle onurlandıran devlet yetkililerine, özel günlerde kendisini ziyaret eden kurum kuruluş temsilcilerine ve tüm halka da teşekkürlerini iletti.

Tören sırasında Süheyla Küçük'ün gelini Bilge Küçük göz yaşlarına hakim olamadı.

 

Askeri erkan cenaze törenine katılarak taziyelerini iletti.

Süheyla Küçük'ün naaşı eşi Dr. Fazıl Küçük'ün yanına defnedildi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.