banner583
banner753
banner661
banner726

“Peşkeş ihalesi”

banner476

Makine Mühendisleri Odası, Kıb-Tek’e servis hizmeti ve yedek parça ihalesinin iptali için yargıya başvuracaklarını açıkladı

banner714
“Peşkeş ihalesi”

banner721
 
 
Makine Mühendisleri Odası (MMO); 233/2021 sayılı Kıb-Tek Dizel Santral Majör Bakım Servis Hizmeti ve Yedek Parça Tedariki ihalesinin Kıb-Tek’e zarar vereceği iddiasında bulunarak, uyarıları dikkate alınmadığı takdirde iptali için yargıya başvuracağını açıkladı.
Oda Başkanı Ayer Yarkıner Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, ihaleyi ”peşkeş ihalesi” olarak nitelendirerek,  Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde  bulundu.
Yakıt tahlili sürecinin devlet olgusuna yakışmadığını belirten Yarkıner, “ Neden halen daha ülkemizde yağ ve yakıt analizi yapabilecek bir laboratuvarın olmadığının hiçbir geçerli nedeni yoktur. Bu da basit bir ihmal değildir. Tahlil sonuçları beklendiği sürelerde gemi firmasına ödenen meblağların da açıklanmasında fayda var. Kıb-Tek önemine yakışır bir şekilde yönetilmelidir” dedi. 
Bakan Arıklı’nın; daha önceki dönemin eleştirilmediği, enjektör arızasının bedelinin 450 bin euro olmadığı ve arızanın yakıt kaynaklı olmadığı konusunda yaptığı açıklamaların  doğru olmadığını iddia eden Yarkıner,  son 10 gün içerisinde makinalarda meydana gelen 50’nin üzerindeki enjektör arızasının, Makina Mühendisleri Odasınca yakıt kaynaklı bir arıza olarak değerlendirildiğini kaydetti.
Arıklı’nın Kıb-Tek’e e yakıt tedariki için ihale yasasını değiştirmeye çalıştığını ileri süren Yarkıner,  233 / 2021 sayılı ihalenin yasaya aykırı olduğunu savundu.
Yarkıner, ihalenin Kıb-Tek ihtiyaçlarına uygun olmadığını, yüksek maliyetli olduğunu da ekledi.
Yarkıner, söz konusu ihale Wartsila isimli firmanın hazırladığı dokümanlara göre yapılmamış ise, hazırlayanlar içerisinde Wartsila’ya avantaj sağlamak için görevini suistimal eden kişiler olduğunu da öne sürdü.
Yarkıner,”233 / 2021 sayılı ihale rekabetçi değildir, bir firmaya (Wartsila) avantaj sağlayacaktır. Bu firma ihaleye katılsa da katılmasa da haksız rant sağlamış olacaktır“ dedi.
Tedarik edilecek tüm malzemenin kabul kriterinin neden Wartsila’nın teyidine bağlı olduğunu soran Yarkıner,  “Makinaların periyodik bakımını yapabilecek 1 makine mühendisi ve 5 teknisyen KIB-Tek’te yok mu? Var ve yapabilirler. Neden taşeron firmanın ihtiyaç duyacağı özel aletleri, kaldırma araçlarını, tükettim malzemelerini Kıb-Tek verecek? Bu teknik teçhizat Kıb-Tek’te olduğuna göre, mühendis ve teknisyen de olduğuna göre neden taşerona ihtiyaç duyuluyor?” diye sordu. Yarkıner, ihale özel şartlarının maddeleri ile teknik şartname ve tedarik edilecek malzeme cins ve miktarının neden uygun olmadığını da sordu.
 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.