banner913
banner932
banner1032
banner1038

Disiplinler arası iş birliği vurgusu

banner1020

YDÜ'de düzenlenen panelde “Yükseköğretimde Disiplinlerarası Araştırma ve Etik” konusu masaya yatırıldı

banner974
Disiplinler arası iş birliği vurgusu

banner971
Yakın Doğu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Disiplinler Arası Araştırma ve Etik” paneli alanında uzman birçok akademisyeni bir araya getirdi. Yükseköğretimde disiplinlerarası araştırma ve bilimsel çalışmalarda etik boyutun öneminin üzerinde durulan panelde, iş birliğine dayalı proje çalışmalarıyla toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üretilebilmesi ve küresel ölçekte bilgi üretimine nasıl katkı sağlanabileceği tartışıldı.
Yakın Doğu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün 150’yi aşkın programda, 5 binin üzerinde mezun verdiğini anımsatan Yakın Doğu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer, aktif bir enstitüye sahip olduklarının altını çizdi. Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer, “Bu etkinlikler, farklı disiplinlerden gelen akademisyenlerin ve uzmanların bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlıyor. Bu sayede, öğrencilerimiz ve akademik kadromuz, alanlarındaki en güncel gelişmeleri takip edebilme ve yeni perspektifler kazanabilme fırsatı buluyorlar” dedi.
Panel kapsamında düzenlenen ilk sunumda; araştırma ve disiplinlerarası çalışmaların nasıl yürütüleceğini ele alan Yakın Doğu Üniversitesi Mükemmeliyet Merkezi Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Evren Hıncal, uygun iletişim kanallarının kurulması, karşılıklı anlayış ve iş birliğinin teşvik edilmesi, ortak hedeflerin belirlenmesi ve araştırma etiğinin titizlikle uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Başkanlığını yürüttüğü Mükemmeliyet Merkezi’nde, disiplinler arası çalışmalara öncülük ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Evren Hıncal, eğitim, araştırma ve bilimsel alanlarda performans arttırıcı ve kaliteli çalışmalar hedeflediklerini belirtti. Yürütülen çalışmaların yurt içi ve yurt dışındaki birçok paydaşla yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Evren Hıncal; “Bilgi paylaşımı ve bu sırada insanların bir birbirine duyduğu saygı, yani bizlerin etik dediği konu aslında; paydaşlarla yürüttüğümüz bu çalışmalarda en önemli üretim motivasyon kaynağımız oluyor. Bilim ve bilgi birikiminden güç alıyoruz” dedi. Çok yönlü katılımcılarla düzenlenen panelin aslında interdisiplinel çalışmalara çok güzel bir örnek temsil ettiğini ifade eden Prof. Dr. Evren Hıncal, “Bu etkinlikteki farklı alanlardan katılımcılarla, bütünlüklü sunumlar yapılarak aslında bağlantılı bir çalışma örneği sergilemiş olduk” dedi.
Panelde sunum yapan Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay ise; çeşitli alanlarda bütüncül çalışmalar yürüterek bu sayede disiplinler arası iş birliği örnekleri sergilediklerini belirtti. 
Prof. Dr. Zehra Altınay, disiplinler arası iş birliğinin; toplumsal değerler, iş etiği ve çalışma etiği çerçevesinde, bireylerin birbirine gösterdiği saygı, doğru ve yerinde davranış ile kurulabileceğinin altını çizdi. Prof. Dr. Zehra Altınay, “Yükseköğretim için eğitim ve etik kavramları, sosyal sürdürülebilirlik ve kurumların ekolojik yapısında gündeme alınması gereken iki temel faktördür” dedi.
Panelin son sunumunu ise Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı, aynı zamanda Mükemmeliyet Merkezi’ne bağlı Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Sait Akşit yaptı. Etiğin  özgür, güvenilir ve sorumlu bilgi üretimindeki rolüne değinerek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Sait Akşit, insanların baskı altında hissetmesi ve var olma kaygısı nedeniyle zaman zaman etik unsurları bir kenara ittiklerini belirtti. Değişen küresel sorunlarla birlikte mülakatlara ve görüşmelere dayalı araştırmaların daha fazla önem kazandığını vurgulayan Doç. Dr. Akşit,  buna karşın mülakat süreçleri ile ilgili farklı tutumlar  bulunduğuna işaret etti. Doç. Dr.  Akşit, göç, çatışma alanlarında yapılan çalışmalarda anaakım yaklaşımların savunduğu gibi steril, iyi yapılandırılmış, görüşme yapılan kişinin kendini tam anlamı ile güven altında hissettiği bir ortam bulmanın neredeyse imkansız olduğunu belirtti.
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.