banner913
banner932
banner1032

“Kıbrıs Türk Edebiyatının Üç Modern Romancısı” paneli yapıldı

banner1020

Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur ile Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ve Doç. Dr. Burak Gökbulut tarafından düzenlenen panelde, Zeki Erkut, Bülent Dizdarlı ve Eralp Adanır söz alarak, Kıbrıs Türk romanı ve kendi romancılıkları hakkında bilgiler vererek, değerlendirmelerde bulundu

banner974
“Kıbrıs Türk Edebiyatının Üç Modern Romancısı” paneli yapıldı

banner971
“Kıbrıs Türk Edebiyatının Üç Modern Romancısı” paneli dün Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da yapıldı.   
Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur ile Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ve Doç. Dr. Burak Gökbulut tarafından düzenlenen panelde, modern Kıbrıs Türk romancılığı hakkında bilgiler verildi.
Panelde sırasıyla Zeki Erkut, Bülent Dizdarlı ve Eralp Adanır söz alarak, Kıbrıs Türk romanı ve kendi romancılıkları hakkında bilgiler vererek, değerlendirmelerde bulundu.

Erkut
Panelde ilk sözü alan Zeki Erkut, Kıbrıs Türk edebiyatının, Türk edebiyatı ile aynı çizgide yol alan bir edebiyat olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk edebiyatında romanın gelişimden bahsetti.
Hikmet Afif Mapolar’ın, Kıbrıs Türk romanının babası olduğunu ifade eden Erkut, modern roman kavramı üzerinde durdu ve kendi romanları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Adanır
Eralp Adanır, bugüne kadar Kıbrıs müzik ve spor tarihi, röportajlar ve romanlar gibi farklı alanlarda 19 kitap yazdığını ve özellikle Kıbrıs’ın kültür, sanat ve edebiyatına TV programlarıyla da katkılar yaptığını belirtti.
“Zat-ı Muhteremin Mektupları” adlı romanından da bahseden Adanır, Kıbrıs Türk edebiyatına yeni romanlarıyla da katkı sağlayacağını söyledi.

Dizdarlı
Bülent Dizdarlı ise konuşmasında, roman yazmaya nasıl başladığını anlatarak, romanları hakkında bilgi verdi.
Kendi yazım tarzını oluştururken etkilendiği eserlerin Serenad, Bin Muhteşem Güneş, Semerkand ve Sefiller olduğunu dile getiren Dizdarlı, kendi romanlarının özelliklerinden bahsetti. Dizdarlı, Novella tarzı bir romancı olduğunu ve eserlerinde güçlü karakterlerle, güçlü mesajlar ilettiğini belirtti.
Panelin ardından Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur, Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkan Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ve Halk Bilimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Burak Gökbulut katılımcılara teşekkür ederek, plaketlerini takdim etti.
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.