banner107
banner82
banner147

PKK, Doğunun çılgın projesine savaş açtı

banner27

Güncel Haberleri › PKK, Doğunun çılgın projesine savaş açtı haberi Tamamlandığında Türkiyenin en büyük ikinci sulama barajı olacak Silvan Barajı, bölgenin kaderini değiştirecek, işsizliği azaltacak. Bombalama dahil baraja 15 kez...

PKK, Doğunun çılgın  projesine savaş açtı

banner137
Güncel Haberleri ›
PKK, Doğunun çılgın projesine savaş açtı haberi
Tamamlandığında Türkiyenin en büyük ikinci sulama barajı olacak Silvan Barajı, bölgenin kaderini değiştirecek, işsizliği azaltacak. Bombalama dahil baraja 15 kez saldıran PKK; iş makinelerini yakıp, çalışanları kaçırarak projeyi durdurmaya çalışıyor.
Şeyhmus Çakan - Özel Haber

Diyarbakır Silvan İlçesinde yapımı devam eden ve bitirildiğinde GAP projesi kapsamında Atatürk Barajından sonra Türkiyenin ikinci büyük sulama barajı olacak olan Silvan barajı PKKnın hedefi haline geldi. Son bir yılda 15 kez saldırıların hedefi olan Silvan barajında birçok kez işçiler kaçırıldı, iş makineleri yakıldı ve baraj yoluna tahrip gücü yüksek patlayıcı yerleştirildi.

Silvan barajı tamamlandığında 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisi sulanabilecek, yaklaşık 318 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Son olarak baraj inşaatının güvenliği maksadıyla görevlendirilen unsurların intikali sırasında, 2 Temmuz 2015 günü PKK tarafından yol kenarına bırakıldığı değerlendirilen el yapımı patlayıcılar güvenlik birimleri tarafından fark edilerek imha edildi. Son saldırıyla birlikte 15 kez saldırıların hedefi durumuna gelen Silvan barajı yapımına zaman zaman ara verildi. Saldırıların, bölge ekonomisine önemli katkı sunacak baraj yapımını engellemeyi dönük olduğunu belirten yetkililer, “barajla birlikte örgütün harekat kabiliyeti daralacak. Bölge halkının ekonomik düzeyinin yükselmesi ve iş alanlarının artmasıyla eleman bulmada zorluk çekecek örgüt bu nedenle baraj yapımına karşı çıkıyor” diyor.

318 bin kişi iş sahibi olacak

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, “Diyarbakır Silvan İlçesinde yapımı devam eden Silvan Barajı, tamamlandığında 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak, 318 bin kişiye iş imkanına kavuşacak. Çiftçinin ve arazinin değeri artacak. Artan tarımsal faaliyet üzerinden ticaret artacak. Tarıma dayalı sanayiler gelişecek. Pamuk sanayisinin gelişmesiyle birlikte konfeksiyon sanayisine altyapı oluşturacak. Hangi yönüyle bakarsanız bakın bu Silvan projemiz çok önemli bir projedir. PKK, bu projemize saldırıyor” dedi.

Baraj yapılması Örgütün işine gelmiyor

Hakkari- Şırnak arasında Irak sınırına sıfır noktada Devlet Su İşleri (DSİ) 10uncu Bölge Müdürlüğünce ihalesi 2008 yılında yapılan ve PKKlıların, Iraktan Türkiyeye sızmalarını önlemede etkili olacak Şırnak ve Silopi barajları tamamlandı. Diğer 5 barajdan Uludere ve Ballı barajlarında fiziki gerçekleşme oranı yüzde 14ü bulurken, Kavşaktepe Barajında bu oran yüzde 10a, Musatepe ve Çetintepe barajlarında ise fiziki gerçekleşme oranı yüzde 52ye ulaştı. Türkiye-Irak sınırındaki derin vadilerde bulunan debisi yüksek akarsular üzerinde kurulan toplam 7 barajın tamamlanması ile PKKlıların Kuzey Iraktaki Haftanin, Sinaht ve Kejan vadilerinden eylem için artık Türkiyeye sızamayacağı belirtildi. Barajların yapımı ile birlikte, PKKlıların sığınak olarak kullandığı yüzlerce mağara ve geçiş noktası da su altında kalacak.

Silvan barajı 2016da tamamlanacak

Dicle nehri üzerindeki en büyük sulama barajlardan biri olan Silvan Barajının kurulu gücü 160 MWh, yıllık enerji üretimi ise 681 milyon kilowatt/ saat. Baraj tamamlandığında 2.450.000 dekar tarım arazi sulanacak. Ülke ekonomisine yılda 1.1 Milyar TL katkı sağlayacak, ayrıca 318.000 kişiye de istihdam sağlayacak. Temeli 2012de atılan Silvan Barajının, PKKnın tüm saldırılarına rağmen 2016 yılında açılması hedefleniyor. Barajın maliyeti 265 Milyon TL. 

PKK baraj yolunu patlattı

PKK, Silvan Barajına malzeme taşınması amacıyla kullanılan, Silvan ile Bayrambaşı köyü arasındaki karayolunda menfeze yerleştirilen el yapımı bombayı patlattı.

Şantiye basıparaçları yaktı

Baraj inşatlarını durdurmak için şantiyeleri basan PKK, kamyon ve dozerleri yaktı, çalışan işçileri kaçırdı.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.