banner107
banner82
banner147

İşte AK Partinin koalisyon görüşmelerindeki yol haritası

banner27

AK Partide koalisyon turları öncesinde oluşturulan 4 komisyonun çalışmaları sürüyor. Buna göre görüşmeler 4 aşamada yapılacak. İlk 2 adım tamamlandı. Dosya çalışması yapan komisyonlar, partilerin vaatlerini taradı, ortak noktaları...

İşte AK Partinin koalisyon görüşmelerindeki yol haritası

banner137

AK Partide koalisyon turları öncesinde oluşturulan 4 komisyonun çalışmaları sürüyor. Buna göre görüşmeler 4 aşamada yapılacak. İlk 2 adım tamamlandı. Dosya çalışması yapan komisyonlar, partilerin vaatlerini taradı, ortak noktaları ve olabilir vaatleri tasnif etti. İşte AK Partinin koalisyon görüşmelerindeki yol haritası:

1-İLKELER ÇIKARILDI

Özellikle Siyasi İşler Komisyonu, CHP, MHP ve HDPnin genel parti ilkelerini çıkardı. Genel ilkeler ve partilerin olmazsa olmazlarının neler olduğuna dair listeler hazırlandı. Ak Partinin 10, CHPnin 14, MHPnin ise 30 başlıktan oluşan ilkeler ortaya koyduğu saptandı. Bunlardan, AK Parti ile örtüşenler ve farklı olanlar da ayrıca tasnif edildi. MHPnin Çözüm Sürecine, CHPnin yolsuzlukla mücadeleye bakışı gibi konular özel olarak not alındı.

2-VAATLER LİSTELENDİ

Partilerin son seçimlerdeki vaatleri de değerlendirildi. Özeliklikle seçmene yönelik vaatleri olabilir, tartışılabilir veya mümkün olmayan vaatler olarak sınıflandırıldı. Ekonomik, siyasi ve hukuki alandaki vaatlerin ortak noktaları çıkartıldı. Ekonomik dengeleri bozacak adımlara özellikle izin verilmemesi kararlaştırıldı. Hem MHPnin, hem CHPnin emeklilere yönelik vaatlerinin olabilirliği tartışıldı. AK Parti, vaatleri toptan reddetmeyecek ve Gelin hükümette yer alın, bütçe dengelerini ve mali tabloları görün ondan sonra bu konuyu konuşalım diyecek. AK Parti, emeklilere iki maaş ikramiye önerisine karşılık, 100 lira seyyanen zammın tüm emeklileri kapsayacak şekilde bir düzenlemeye dönüştürülmesini önerecek. Asgari ücret ve mazot desteği konusu ise AK Parti tarafından konuşulabilir bulunuyor. Asgari ücretin 1500 liraya çıkartılması vaadi konusunda ise 1300 lirada anlaşılabileceği hesabı yapılıyor. Taşeron konusu ise en zor konu olarak değerlendiriliyor. CHPnin taşeron işçilerin tamamının kadroya alınması önerisi gerçekçi bulunmuyor.

3-PROTOKOL TASLAĞI

Partilerin bakış açılarını ortaya koyan dosyalardan sonra özellikle koalisyon görüşmelerinin ikinci turu için iki ayrı çalışma daha yapılıyor. Geçmiş koalisyon hükümetlerinin protokollerini inceleyen parti yönetimi, olası bir koalisyon hükümetinin protokol taslağını da hazırlayacak. Anlaşma sağlanması durumunda üçüncü aşamaya yani protokol taslağı yazımına geçilecek. Sağlanan mutabakat kağıda dökülecek ve her detayın, ileride sorun alanı oluşturabilecek her konunun yer alacağı bir metin hazırlanacak.

4-BAKANLIK PAYLAŞIMI

Uzlaşmaya varılması durumunda son aşama bakanlık paylaşımı ve kurumların tasnifi olacak. Tüm aşamalar geçilip, hükümet kurma aşamasına gelindiğinde, masaya bu kez bakanlık ve kurumların paylaştırılması gelecek. AK Parti bazı bakanlıkların bölünmesine sıcak bakıyor. Bu durumda Turizm ve Kültür, Gümrük ve Ticaret, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Maden olmak üzere bazı bakanlıklar ikiye bölünebilecek.  (Hürriyet)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.