banner255
banner69
banner82

“Çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız”

banner27

TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Sonay Adem, “TC’deki hükümet uzunca bir süreden beridir Kıbrıs Türk halkını hiçleştirmeye dönük bir tavır içindedir” dedi

“Çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız”

banner267

Kıbrıs Türk toplumunun yapısal dokusunu değiştirmeye yönelik saldırı niteliğinde girişimleri olduğu ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiği tespitiyle siyasi partilere ziyaretler başlatan Sendikal Platform, dün Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’i de ziyaret etti.

Sendikal Platform heyetiyle görüşmelerinde konuşan TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Sonay Adem, toplumsal dokuyu değiştirmeye dönük yapılacak her türlü girişimi püskürtmek için, tüm siyasi görüşlerin birlikte hareket edebileceği zeminin yaratılması gerektiği inancında olduklarını ifade etti.

Adem, oluşacak böyle bir mücadele zemininde TKP Yeni Güçler olarak aktif olarak yer alacaklarını söyledi.

Sonay Adem, parti olarak Atatürk Öğretmen Akademisi konusunda büyük hassasiyete sahip olduklarını belirterek yapılan saldırılara anında tepki koyduklarını söyledi. Adem, “AÖA konusunda tarafız” dedi.

Adem konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kurumlarımıza yönelik neo liberal saldırıları elbette önemsemeli ve karşı tavır geliştirmeliyiz. Ancak bu mücadeleyi bir tarafta sürdürürken, toplumun dokusunu değiştirmeye yönelik girişimlere karşı daha geniş bir birlikteliği oluşturmak daha doğru olacaktır.

Çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Sadece biz değil Türkiye’deki emek ve demokrasi güçleri de ayni tehlike karşısındadır. Bu bakımdan Türkiye demokrasi güçleriyle de dayanışma içine girmenin yollarını bulmalıyız.

TC’deki hükümet uzunca bir süreden beridir Kıbrıs Türk halkını hiçleştirmeye dönük bir tavır içindedir. Özellikle görüşme sürecinin son döneminde Kıbrıslı Türkleri yok sayan, görüşmeleri bil fiil kendilerinin götürdüğünü deklare eden bir tutum sergilemektedir. Bundan kaynaklı olarak Rum tarafında bizi yok sayıp Türkiye’deki siyasileri işaret etmektedirler.”

Sonay Adem, TC Dışişleri ve AB Bakanlarının son zamanlarda söylediklerinin kabul edilemez olduğunu savunarak ciddi bir mücadele içinde olacaklarını ifade etti.

“Koordinasyon Ofisi meselesiyle başlayan tartışmalar sonrasında Eğitim Bakanlığı içine yerleştirilen unsurlar vasıtasıyla öğretmenlere yönelik hakaretamiz tutumları sergileyenlerin derhal oradan uzaklaştırılması gerektiğini” belirten Adem, bir memurun misafir olarak görev yaptığı kurumda bir halkın öğretmenlerine yönelik sözlerinin kabul edilemeyeceğini vurguladı ve şiddetle kınanması gerektiğini belirtti.

Adem, TKP Yeni Güçler’in gerek AÖA’nin katılması girişimine, gerekse İlahiyat Kolejlerine karşı olduğunu ifade ederek, bu yöndeki tüm girişim ve mücadeleye parti olarak sonuna kadar destek belirtti ve “Bize ne tür görev düşerse düşsün o görevi aktif olarak yerine getireceğiz. Bu anlamda partisel çıkar değil toplumsal çıkarları ön planda tutuyoruz” dedi.

SELMA EYLEM

KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem de konuşmasında toplumun dokusunu değiştirmeye yönelik girişim ve saldırıların giderek arttığını belirterek buna karşı mücadelenin genişletilerek yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Eylem, “Yıllardan beridir yapılmakta olan ortadadır. Kurumlarımıza yönelik saldırı son zamanlarda arttı. Kimliğimize, kültürümüze, dini inançlarımıza olan saldırı arttı. Eğitimde yapılanlar, AÖA’nın kapatılmaya kalkışılması, Çanakkale’ye yapılan kamp, İlahiyat Koleji’yle dozaj gittikçe artıyor. Bir çeşit toplum mühendisliğiyle karşı karşıyayız” dedi.

Eylem, bu konuda siyasi iradenin de kendini göstermesi ve ortak mücadele edilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.