banner107
banner82
banner147

KARŞIYAKA, VASİLYA- VASILEIA - VASILIA

banner27

Girne’nin 18 km batısında , dağınık yerleşim şekline sahip bir köydür.

KARŞIYAKA, VASİLYA- VASILEIA - VASILIA

banner137

 2000’li yılların başına kadar köylünün en önemli geçim kaynağı limon bahçeleriydi . Girne ilçesinin tümünde 2003-2004 yıllarında başlayan inşaat patlaması Karşıyaka köyününde  de gerçekleşmiş ve bölgede çok sayıda lüks villalar, toplu konutlar , oteller ve tatil köyleri inşa edilmiştir. Günümüzde köyde yaşayanların bir kısmı Girne’de işçi , memur veya esnaf  olarak çalışmaktadır. Köyün güneyi çam ormanları ile kaplıdır. Kıyı ovası üzerindeki  boş kalan araziler ise tarım arazisi olarak kullanılmakta  ve sulanabilen bölgelerde sebze yetiştirilmektedir . Sulanamayan bölgelerde bulunan zeytin ve harup ağaçları da köylüye iyi bir gelir olmaktadır. Küçük çapta yapılan hayvancılık da köylünün önemli uğraşları arasındadır.
2004’te başlayan inşaat patlamasından sonra Karşıyaka’nın nüfusunda büyük çapta artış oldu.  Çok sayıda  yabancı da ev  satın alıp köye yerleşti. Bakanlar Kurulu’nun köylerin belediyelere bağlanması ile ilgili aldığı karardan sonra Karşıyaka Lapta Belediyesi’ne bağlanmıştır. 
    
Köyün orjinal adı olan “Vasilya”, Yunanca “kral” anlamına gelen “vasilias” kelimesinden türemiştir. 1958-59 yılları arasında köy isimleri  Türkçeleştirilirken  Vasilya’nın adı “Karşıyaka” olmuştu.

KARŞIYAKA (VASİLYA) CAMİSİ

“Yukarı Mahalle” olarak bilinen  Eski Türk Mahallesi’ndeki cami , köye hakim bir tepenin yamacında kesme taşlarla inşa edilmiş , kuzeybatı-güneydoğu yönüne uzanan enine dikdörtgen planlı bir yapıdır.

SİNA (SİNAİ) MANASTIRI (VASİLYA AGIA PARASKEVİ MANASTIRI)
AGIA KATERINA (ST.KATHERINE – ST.CATHERINE – AIKATERINI) MANASTIRI

Sina  Manastırı köyün 2 km güneydoğusunda, Beşparmak sıra dağlarının eteklerindeki bir düzlüktedir . Manastıra , Karşıyaka – Kozan yolundan ayrılan 2 kilometrelik  toprak bir yol ile gidilebilir.
Manastırın gerçek adı “Vasilya Agia Paraskevi Manastırı”dır. Manastır  çeşitli nedenlerden dolayı birçok kez yıkılmış ve her defasında yeniden inşa veya restore edilmiştir.

 AGIA MARINA MANASTIRI VE ŞAPELİ

Karşıyaka – Kozan yolunun 1. km’sindedir . Günümüzde konut olarak kullanılan manastır binalarının bitişiğinde (doğusunda) ,  küçük  Agia Marina şapeli bulunmaktadır. Manastır ve tarihçesi hakkında çok az bilgi vardır .

PANAGIA KRINIOTISSA (KRINIOYSSA)  MANASTIR VE ŞAPELİ

Manastırın Vasilya’da bulunduğu mevkiin adı “Krinia” dır.  Şapelin kemerler tarafından taşınan estetik görünüşlü bir kubbesi vardır. Batısı ise kemerlidir .  Şapel içerisindeki fresk izlerinden iç kısmının  bir zamanlar tamamen fresklerle kaplı olduğu anlaşılmaktadır. Fakat bu fresklerin çok azı günümüze kadar gelebilmiştir. Enkaz haline gelmiş manastır binaları ise büyük bir olasılıkla şapelin  inşa edildiği tarihten daha sonra yapılmıştır . Günümüzde kilise yapısının kubbesi sağlam durumdadır .

AGIOS CONSTANTINE 
(AYİOS KONSTANTINOS) KİLİSESİ

Köyün ana kilisesidir. Yukarı Mahalle’nin köy meydanında bulunan kilise, 2000 yılında köydeki caminin  onarımına kadar köy camisi olarak kullanılmıştır .

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.