banner107
banner82
banner147

"Üniversiteler için ciddi bir planlama yapılmalı"

banner27

Cumhurbaşkan Akıncı, KKTC’de çok önemli bir alan haline gelen yüksek öğrenim alanında ciddi bir planlamanın şart olduğunu vurguladı

"Üniversiteler için ciddi bir planlama yapılmalı"

banner137

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’de çok önemli bir alan haline gelen yüksek öğrenim alanında ciddi bir planlamanın şart olduğunu söyledi. Niteliğin çok önemli olduğu üniversiteler konusunda kalite kaygısı taşıdığını ve sayının artmasının her zaman sonucun iyi olacağı anlamına gelmediğini kaydeden Akıncı, Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK başta olmak üzere devletin ilgili birimlerinin yeni üniversiteler konusunda birlikte ve planlı bir şekilde çalışması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nu kabulde, İskele bölgesinde yeni bir üniversitenin faaliyete geçmesi konusundaki gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, belediye başkanının bir eğitim yatırımını kendi bölgesine çekme planını takdirle karşıladığını ifade ederek, “Bu heyecanı duymak önemlidir” ifadesini kullandı.

Ülkede bugün üniversite sayısının 30’u geçtiğini ve bunların yarısının faal, diğer yarısının da hazırlıklarının devam ettiğine işaret eden Akıncı, “93 bin civarında öğrencimiz var. Bu çok çok önemli bir alan haline geldi. Bu alanda ciddi bir planlamadan yanayım” dedi.

“İSKELE’NİN AYRI BİR İLÇE OLMASININ GEREKTİRDİĞİ ALT YAPI TAMAMLANMALI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en başta İskele’nin ayrı bir ilçe olmasının gerektirdiği alt yapının tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Akıncı, “Bu yöndeki yasal ve idari altyapının eksik olduğunu belediye başkanı kendi ifade ediyor. Bu eksikliklerin giderilmesi ve bunun yanında da yatırımların ülkeye dengeli dağılmasında büyük yarar var” dedi.

“BÖLGELERE GÖRE DEĞERLENDİRME YAPILMALI”

Üniversiteler konusunda planlama yapılırken bölgelere göre değerlendirme yapılmasının da önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Örneğin turizm yatırımlarında da bütün yığılmamalar Girne bölgesine oldu. Bir dönem bütün yatırımlar hep Girne bölgesindeydi. Orada büyük bir yoğunluk, diğer taraflarda da bir ihmal söz konusuydu. Turizm yatırımları diğer bölgelere son dönemlerde açılmaya başladı”

Cumhurbaşkanı Akıncı, İskele bölgesinin turizm ve tarım alanları açısından taşıdığı öneme değinerek, tarım ve turizm alanındaki fakültelerin bu bölgede yer almasının yararlı olacağını ve bölgeye canlılık getirebileceğini ifade etti.

“CİDDİ BİR PLANLAMA YAPILMALI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti:

“Bu konuda ciddi bir planlama yapılması lazım. Ülkenin kaç tane üniversiteye ihtiyacı var, hangi alanlara ihtiyaç var, bunu hangi bölgelere nasıl dengeli bir şekilde yapabiliriz, tüm bunların planlanması gereklidir. İskele de bu anlamda önce çıkacak yerlerden biri olacak. Çünkü oraya bu anlamda bir yatırım yapılmamış. Bazı isimler geçti ancak arkası gelmedi. Yakın Doğu başarılı üniversitelerimizden bir tanesi. Bu konuda bir girişim üstlenecekse bu girişimin hayırlı olmasını temenni ederim. Devletin ilgili birimleri, başta Eğitim Bakanlığıı ve YÖDAK olmak üzere bu konuda birlikte bir planlama içinde olurlarsa, işbirliği içerisinde hareket edilirse yerel yönetim olarak sizler de sürecin bir parçası olursanız başarısız olunması için bir sebep yoktur”.

“YEREL YÖNETİMLERİN SÜREÇTE AKTİF OLMASI ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “İşbirliği içerisinde hareket edilmesi, yerel yönetimlerin de süreçte aktif olması önemlidir” dedi.

Önemli olanın, uygun alanda uygun yatırımların yapılması olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Üniversiteler konusunda benim kaygım, kalitenin düşmesidir. Sayının artması demek her zaman sonucun iyi olacağı demek olmayabilir. Nitelik çok çok önemli” şeklinde devam etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.