banner255
banner82

YDÜ ailesine Avrupa’dan yeni isimler

banner27

İngiltere’nin öncü üniversitelerinden New Castle Üniversitesi’nden Hücresel Yaşlanma Uzmanı Prof. Zglinicki’nin YDÜ’ye katılmasının ardından, Güney Danimarka Üniversitesi Sağlık Enstitüsünde görev yapan Doç. Dr. Klaus Brugard da YDÜ akademik ailesine katıldı

banner262
YDÜ ailesine Avrupa’dan yeni isimler

banner267

İngiltere’nin öncü üniversitelerinden NewCastle Üniversitesi’nden Hücresel Yaşlanma Uzmanı Prof. Dr. Thomas von Zglinicki’nin Yakın Doğu Üniversitesi’ne katılmasının ardından, Güney Danimarka Üniversitesi Sağlık Enstitüsünde görev yapan endokrin ve metabolik hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Doç. Dr. Klaus Brugard da Yakın Doğu Üniversitesi akademik ailesine katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence ile Genetik ve Kanser Tanı-Araştırma Merkezi başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı’nın davetlisi olarak Yakın Doğu Üniversitesini ziyaret eden Doç. Dr. Klaus Brugard, yapılan görüşmeler sonucunda ortak proje, akademik yayın ile karşılıklı bilgi alış verişini kapsayan işbirliği anlaşması imzaladı.

Bu anlaşma çerçevesinde Doç. Dr. Klaus Brusgaard, düzenli aralıklarla Yakın Doğu Üniversitesine gelerek öğrencilere seri dersler verecek ve üniversite ile birlikte ortak çalışmalar yürütecek.

Bir hafta süre ile Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan Doç. Dr. Klaus Brusgaard, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri yanı sıra Sağlık Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik bölümü yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ileri biyoteknolojik yöntemler ve bu yöntemlerin hem klinikte hem de aslaştırmada kullanımları ile ilgili seminerler ve gen regülasyonu ve epigenetik alanında seri dersler verdi. Ayrıca, ilgilenen herkese açık “Monogenik İnsülin Deregülasyonunda Genetik Faktörlerin Değerlendirilmesi” başlıklı bir de seminer verdi.  

Doç. Dr. Brusgaard Endokrin ve Metabolik Hastalıklarda Lider Bir Uzman…

Güney Danimarka Üniversitesi Sağlık Enstitüsünde 2011 yılından bu yana görevine devam eden Doç. Dr. Klaus Brusgaard, endokrin ve metabolik hastalıklarda uzmanlaşmış, ender görülen hastalıklar alanında lider ve uzman bir bilim insanıdır. Endokrinoloji alanında hiperinsulinizm ve monogenik diyabet alanında yeni nesil dizileme metodu kullanarak araştırmalar yaptı. Ayrıca kalıtsal pankreas kanseri alanına ilgi duymakta ve tek gen analizi, ekzom dizileme ve ekspresyon profilleme gibi çalışmalar yapmaktadır. Doç. Dr. Klaus Brusgaard’ın bu alanlarda 200 üzerinde yayını bulunmaktadır. Daha önce Odense Üniversitesi, Danimarka Hayvan Bilimleri Enstitüsü ve Odense Üniversitesi Hastanesi Klinik Genetik bölümünde çalıştı. Plos one ve Lipdology dergilerinde editörlerden biri olan Doç. Dr. Brusgaard, Uluslarası araştırmalarda proje yürütücüsü olarak görev almaktadır. Alanında DSMG, ADA, ESE ve diğer profesyonel birliklere üyelikleri bulunmaktadır. 

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.