banner255
banner82

Eğitimi Doğru Planlayamadık

banner27

Devlet okullarına bu yıl kayıt için yapılan başvurularda yüzde 20 artış yaşandı. Yaşanan bu artış, ülkeye gelen nüfusun yükseldiğini ortaya çıkardı. Eğitim Bakanı Özyiğit, bu rakamın daha çok okul, derslik ve öğretmene ihtiyaç duyulacağının göstergesi olduğunu vurguladı

banner262
Eğitimi Doğru Planlayamadık

banner267

Okul kayıtlarında yüzde 20 artış

Bu yıl okullara kayıt için yapılan başvurularda yüzde 20 artış yaşandı. Bu artış, ülkeye gelen nüfusun yükseldiğini gösterdi. Eğitim Bakanı Özyiğit, okul sıkıntısı yaşanmayacağını, öğretmen eksiğinin de giderileceğini bildirdi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bu yıl okullara kayıt için yapılan başvurularda yüzde 20 artış yaşandığını, bunun ülkeye gelen nüfus oranındaki artışı gösterdiğini söyledi.
Özyiğit, yeni eğitim yılının ilkokul ve ortaokullarda pazartesi günü, genel orta eğitim ve mesleki teknik öğretim okullarında ise salı günü başlayacağını belirtti. 
Bakan Özyiğit, dün basın toplantısı düzenleyerek, yeni eğitim yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Topluma, insana ve çevreye duyarlı ekolojik dengeyi koruyan nesiller yetiştirmenin temel hedefleri olduğunu dile getiren Özyiğit, eğitimde planlama yapmanın ve devlet politikası belirlemenin şart olduğunu kaydetti. 
Okulların birçoğunda tadilat ve tamiratların tamamlandığını söyleyen Özyiğit, okulların açılacağı ilk hafta bazı okullarda öğretmen sıkıntısı yaşanabileceğini ancak gelecek hafta sonu yapılacak öğretmen sınavlarının ardından sorunun çözüleceğini kaydetti. 

“VİZYON 2030 HEDEFİYLE HAREKET EDİYORUZ”
Eğitim yılı başlarken hedefler ve vizyon belirlemenin önemine işaret eden Özyiğit, eğitimi parça parça değil bir bütün olarak ele alarak yapılandırmayı hedeflediklerini belirtti. 
Özyiğit, vizyon 2030 hedefiyle gelecekte nasıl bir birey ve eğitime ulaşılması isteniyorsa ona yönelik çalışmaların yapılacağını söyledi. 
Topluma, insana ve çevreye duyarlı ekolojik dengeyi koruyan nesiller yetiştirmenin temel hedefleri olduğunu dile getiren Özyiğit, eğitimde planlama yapmanın ve devlet politikası belirlemenin şart olduğunu kaydetti. 
Gelinen noktada ülkenin bir yandan işgücü alırken diğer yandan ise genç işsiz sayısının arttığını ve gençlerin göç ettiğini söyleyen Özyiğit, “Eğitimi doğru planlayamadık” dedi. 
Dövizde yaşanan ciddi tırmanışın getirdiği sorunlara değinen Özyiğit, hükümetin sorunlara yönelik tedbirler aldığını, alınan bazı tedbirlerin yaşanan fırlama neticesinde değerini yitirdiğini, çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

“OKULLARA KAYIT OLAN ÖĞRENCİ SAYISINDA YÜZDE 20 ARTIŞ”
Bakan Özyiğit, bu yıl okullara kayıt için yapılan başvurularda yüzde 20 artış yaşandığını, bu artışın ülkeye gelen nüfus oranındaki artışı gösterdiğini söyledi. 
Bu rakamın daha çok okul, derslik ve öğretmene ihtiyaç duyulacağının göstergesi olduğunu dile getiren Özyiğit, hükümetin kendi bütçesini hazırlamadığını, önceki dönemde hazırlanan bütçede bazı değişiklikler yaptığını bunun da önemli bir sorun olduğunu ifade etti. 
2018 eğitim bütçesinin yüzde 70’inin maaş ve yatırımlara, yüzde 17’sinin kurumlara transfer, yüzde 7 buçuğunun mal ve hizmet alımına harcanacağını dile getiren Özyiğit, eğitimde altyapı ve donanıma ise yüzde 4 buçuğunun ayrıldığını belirtti. 
Özyiğit, geçtiğimiz yıl Girne’de bir grup öğrencinin okulsuz kaldığını anımsatarak bu yıl böyle bir sorun yaşanmaması için tedbirlerin alındığını kaydetti. 

“TADİLATLAR TAMAMLANDI”
Özel okullardan devlete önemli bir miktarda öğrenci yöneldiğini söyleyen Özyiğit, buna rağmen okul sıkıntısı yaşanmasının beklenmediğini ifade etti. 
Özyiğit, tadilatların da yerel bütçeden ayrılan kaynaklarla yapıldığını, iki okul hariç diğer okullarda tadilatların tamamlandığını söyledi. 
Mesleki teknik okullara ilginin artığını dile getiren Özyiğit, bunun sevindirici olduğunu vurguladı. 
Özyiğit, okullara kapsam bölgeleri dışında kayıt yapılmasının önüne geçmek adına çalışma yapıldığını, Öğretmen Nakil Tüzüğü’nün tamamlandığını, Özel Eğitim Yasası’nın sonlanmak üzere olduğunu söyledi. 
Yüksek öğretimde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Özyğit, Kayıt Kabul Tüzüğü’nün geçirildiğini, Yükseköğretim Kayıt Portalı’nı hazırlandığını, ülkeye öğrenci olarak gelip kaçak olarak çalışılmasının önüne geçeceklerini söyledi. 
Türkiye’den kontenjanlar konusuna değinen Özyiğit, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda sayının artmasını beklediklerini, Türkiye’de bazı kesimlerin KKTC’ye yönelik yanlış propaganda yaptığını, üniversite harçlarnın ve KKTC’de hayatın olduğundan daha pahalı gibi gösterildiğini belirtti. 
Özyiğit, öğrenci affı, A Level ve GCE öğrencileri ile Güney Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerle ilgili yapılan çalışmalar ve uygulamaları da anlattı. 

“EĞİTİMİ SORGULAYAN DENETİM SİSTEMİ”
Denetimlerin sadece öğretmenlere yönelik olmayacağını söyleyen Özyiğit, eğitimi sorgulayan denetim sistemi getireceklerini belirtti. 
Yurtların, kreşlerin de denetleneceğini dile getiren Özyiğit, hizmet içi eğitimlerin de başladığını söyledi. 

“ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ GİDERİLECEK”
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit, 180 öğretmene ihtiyaç duyulduğunu ancak 132 kadro alınabildiğini, münhallerin Kamu Hizmeti Komisyonu’na bildirildiğini söyledi. 
Öğretmen sendikaları ile ilgili bürokratların öğretmen nakilleri ile ilgili bir çalışma yaptığını belirten Özyiğit, kadro alımında yaşanan sıkıntıdan dolayı zamanın sarktığını kaydetti. 
Özyiğit, daha çok öğretmen almak için uğraştıklarını ancak bunun başarılamadığını, 132 öğretmen için kadro alınabildiğini, bu arada geçen süre nedeniyle sarkmalar yaşanacağını, önümüzdeki hafta sonu yapılacağını belirtti. 
Bakan Özyiğit, bundan dolayı önümüzdeki hafta okullar açılacağında bazı sıkıntıların yaşanacağını bazı okullarda özellikle ortaokul ve liselerde sıkıntı yaşanacağını kaydetti. 
Önümüzdeki hafta okulların açılmasıyla bazı eksiklik ve aksaklıklar yaşanacağını söyleyen Özyiğit, sıkıntılar kısa sürede giderileceğini belirtti. 
Özyiğit, hedeflerinin kendi ayakları üzerinde duran özgüvenli bir toplum yaratmak olduğunu ifade etti.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.