banner411
banner69
banner449

“HALKIN SESİ bu mesleğin okuludur”

banner27

Ülkemizin gazetecilik alanındaki duayenlerinden olan Akay Cemal, HALKIN SESİ’nin mesleğin okulu olduğunu belirterek, birçok gazeteci ve önemli mevkilerdeki kişinin HALKIN SESİ’nden çıktığına dikkat çekti

“HALKIN SESİ bu mesleğin okuludur”

HALKIN SESİ’ne bir ömür vermiş Akay Cemal yıllarca HALKIN SESİ’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. 75’inci yıl için yaptığımız röportajda Akay Cemal, HALKIN SESİ’nin mesleğin okulu olduğunu söyledi.

Şu an 74 yaşında olan Akay Cemal, HALKIN SESİ’ne 1961 yılında liseyi bitirdikten sonra başladı. 2000’li yılların sonuna kadar 40 yılı aşkın süre HALKIN SESİ’nde çalıştı. Muhabir olarak başladı, yayın yönetmenliği yaptı daha sonra uzun yıllar Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.

Akay Cemal o günler adına şunları kaydetti:

“Ulusal varoluş mücadelesinde arkadaşlar mücahit olarak cephelere gitti. Beni de gazetede görevlendirdiler tüm sorumluluğu üstlendim. Doktor Küçük’le 20 yıla yakın birlikte çalıştık. Ömrüm HALKIN SESİ’nde geçti, bir ömür verdim HALKIN SESİ’ne”.

Doktor Küçük ile geceleri köylere gittiklerini anlatan Akay Cemal, “köylülerin sorunlarını dinler çözüm bulmaya çalışırdık. Ben notlar alır onları haberleştirirdim. Zor dönemlerdi, karanlık günlerdi bizim çalıştığımız dönemler” diyerek eski günleri anlattı.

Akay Cemal, karanlık günlerde unutamadığı zorlu görevleri şu şekilde anlattı: “Güneyde darbe olduğunda darbenin ikinci gününde Doktor Küçük bana güneye gidermisin diye sordu. Bu emir gibiydi. Yanıma birkaç arkadaş aldım. Baskıcı Recep İsmet, haberci Yücel Hatay ve Reşat Akar’la birlikte geçtik. Yiğitler Burcu’nun altındaki EOKA’cılardan Markos Drogas heykelinin altında Rum Milli Muhafız Ordusu askerleri bizi durdurdu. Dedik ki, Nicos Samson’un gazetesi Mahi gazetesine gidiyoruz, yeni bakanların fotoğrafını almak için deyince bize geçin dedi ve selam da verdiler. Çatışmalar devam ediyordu, tanklar Makarios’un sarayının önündeydi, dumanlar yükseliyordu sarayın ordan. Mahi gazetesine gittiğimizde şaşırdılar. Cesaretimize şaşırdılar, hayran kaldılar. Fotoğrafları aldık ve geri döndük. Ama bir sokakta Mahi gazetesine çıkan anayolda kırmızı ışıkda durduğumuzda Eokacılar ve Makarios taraftarları bir binada karışılıklı birbirlerine ateş açıyorlardı. Bazı mermiler bizim arabaya isabet etti. Bir an önce yeşilin yanmasını ve ordan ayrılmak istedik. İki dakika bize bir yıl gibi gelmişti. Doktor Küçük geldiğimizde, ön tarafta kaldırımın üstünde elinde sigara volta atıyordu. Merak etmişti bizi. Kahve söyledi ve anlatın dedi ve gerekli bilgiyi aktardık. Doktor Küçük, riskli görevlere gönderdiğinde sorumluluğunı üstlenerek dönene kadar merak ederdi. Ondan sonra da bir nevi ödüllendirirdi. Çoğu zaman bir yanlış yapıldığında öfkelenir, eleştirir ama bir müddet sonra gönül almayı bilirdi.”

Akay Cemal en zor anılarından birinin ise toplu mezarların bulunması olduğunu şu sözlerle anlattı: “Daha BM Barış Gücü adaya gelmeden İngiliz askerleri görev yapıyordu. Ve ilk toplu katliam olan Ayvasıl’a gitmiştik. Orada soydaşlarımızın katliam çukurundan çıkartılmaları dayanılmaz bir görüntüydü. İngiliz askerleri sadece isimleri not tutuyordu. Yıllar sonra Atlılar, Muratağa, Sandallılar toplu katliamları ortaya çıkarmıştık. 3-5 gazeteciden biriydim ve HALKIN SESİ’ne geldiğimde Doktor Küçük’e durumu anlattım. Ertesi gün Doktor Küçük, Denktaş ve tüm yerli yabancı basın mensupları oraya gidip vahşice işlenen cinayetleri dünya kamuoyuna duyurmuşlardı.”

HALKIN SESİ, Kıbrıs davasını gerek içte gerekse Türkiye ve dünyada var gücüyle anlatmaya çalışmış, uzun soluklu var oluş mücadelesinde de Kıbrıs Türk mücahidi ve halkın moral kaynağı meşalesi ve rehberi olarak ulusal görevini sürdürmüştür

“HALKIN SESİ MESLEĞİN OKULUDUR”

Akay Cemal, HALKIN SESİ Gazetesi ile ilgili düşüncelerini şöyle anlattı:

“HALKIN SESİ, çok zor şartlar altında yayına başlayan en uzun ömürlü gazete olarak toplumdaki güvenilir ve onurlu yerini koruma kararlığını sürdürmektedir. HALKIN SESİ bir nevi mesleğin okulu sayılır. Nice medya ve kamuda hatta özel sektörde hâla önemli mevkilerde bulunan şahsiyetler Halkın Sesi’nin rahlesinden geçmiştir. Bir ilim yuvası ve mürekkep kokusunun başladığı bir konumdadır. Kurucu Doktor Fazıl Küçük’ün ilkeleri doğrultusunda yayını sürdürürken, halkın ve hakkın sesi olmaya devam etmektedir. İlkelerinden ödün vermemesi takdire şayandır. 14 Mart hem Tıp Bayramı hem Doktor Küçük’ün doğum günüdür.Doktor Küçük’ün HALKIN SESİ’ni böyle bir günde yayına sokması çok anlamlıdır” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.