banner583
banner661
banner726

Ufuktaki küresel kum kıtlığı aşıların üretimini tehlikeye atabilir

banner476

Yaklaşan kum kıtlığı akıllı telefonlardan ofis binalarına kadar her şeyin üretimini yavaşlatacak en önemlisi de corona virüs aşılarının dünyaya ulaştırılması için gereken milyarlarca cam şişenin üretimini gecikecek

banner714
Ufuktaki küresel kum kıtlığı aşıların üretimini tehlikeye atabilir

banner721
 

Araştırmacılar, geçen 20 yılda artan bina yapımı ve akıllı telefon ve diğer kişisel teknolojilere olan talebin artmasının , kum, çakıl ve ezilmiş kaya kıtlığını beraberinde getirdiğini söyledi.

CNBC'nin haberine göre, Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nda (UNEP) iklim bilimci olan Pascal Peduzzi, düşünce kuruluşu Chatham House'un ev sahipliği yaptığı yeni bir web seminerinde, 'Sadece kumun her yerde olduğunu düşünüyorduk. Bu nedenle, kum kıtlığının başlayacağı hiç aklımıza gelmezdi. Ama dünyanın birçok bölgesinde bu durum görülmeye başlandı. Önümüzdeki on yıl içinde neler olabileceğini tahmin etmemiz gerekli. Çünkü ileriye bakmazsak, kum tedariği ve arazi planlamasıyla ilgili büyük sorunlarımız olacak” dedi.

MİLYONLARCA DOZ AŞININ ÜRETİMİ ERTELENEBİLİR

Aşıları, dünya çapında dağıtmak için milyarlarca flakon ve şırınga gerektiği göz önüne alındığında ise pandemi sırasında cam eksikliği özellikle endişe veriyor. Medikal cam endüstrisi 2020'de talebi henüz karşılamaya başladı, ancak salgın ve ardından gelen aşı üretimi süreci hızla geriye götürdü.

İtalyan flakon üreticisi Stevanato Group, Pharma Manufacturing'e verdiği demeçte, flakonlara yönelik küresel talebin önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar kadar artacağını söyledi.

FLAKONLARIN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU SADECE 3 ŞİRKET TARAFINDAN ÜRETİLİYOR

Aşı uzmanı James Robinson, aşı 10 dozluk flakonlara yüklense bile pandemi için hala yüz milyonlarca flakonun gerekli olduğunu söyledi.

Dünya genelinde, sadece üç şirket (Corning, Schott ve Nipro Pharma Corporation)  flakon ve şırıngalar için gerekli olan farmasötik cam tüplerin çoğunu üretiyor. Üç farmasötik cam şirketinin liderleri, küresel bir sağlık krizinin ortasında talebi karşılamak için birlikte çalıştıklarını söylüyor. Corning genel müdürü Brendan Mosher, Pharma Manufacturing'e yaptığı açıklamada, “Sektör, rekabet ruhunu bir kenara bırakıyor' dedi. "Herkesin bu mücadelede birlikte olduğu her zamankinden daha fazla hissettiriyor" ifadelerini kullandı.

Peduzzi, durum nedeniyle paniklemenin yardımcı olmayacağını ancak kumla ilgili algının değiştirmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Chatham House ise kum kaynaklarının yönetimini iyileştirme çabalarını 'düzensiz' olarak nitelendirdi. Bunun nedeni  ise ülkeler arasında farklı jeolojik özellikler ve coğrafyadan kaynaklanıyor, aynı zamanda ham maddenin hangi sektörlere dağıtıldığı da büyük önem arz ediyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KUM KULLANIMI SON 20 YILDA YÜZDE 300 ARTTI

UNEP'e göre, sadece inşaat sektöründe her yıl yaklaşık 40 ile 50 milyar ton kum kullanılıyor. Bu, durum 20 yıl öncesine göre inşaat sektöründe kum kullanımının  yüzde 300'lük bir artış meydana geldiği anlamına geliyor. 

Öte yandan, çöller gezegenin üçte birini oluştururken, çöl pürüzsüz ve yuvarlak olduğundan inşaatta kullanılamıyor. Ayrıca batılı ülkeleri arka bahçelerinde bir kum madeni istemediğinden, çıkarma çabaları genellikle Hindistan ve Çin gibi yerlerde daha kırılgan ortamlara (nehirler, sahil şeridi ve deniz yatakları) odaklanıyor.

Halihazırda ekosistemleri üzerinde ciddi bir etkiye sahip ve talep, su ve rüzgarın kayaların aşınmasından kaynaklanan doğal ikmal oranını geride bırakmaya devam ederken, GRID artan çevresel ve sürdürülebilirlik sorunları konusunda da uyardı.

Bununla birlikte araştırmacılar, kum, camdaki ana bileşen olduğu için, 2015 yılında da küresel bir cam kıtlığı yaşandığını söyledi. Bu dönemde müteahhitler penceri yeni gökdelenlere takmak içn bazen aylarca bekledi.

banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.