banner255
banner82

“Önceliğimiz Sağlık”

banner27

Türkiye, KKTC’ye yönelik yardımları çerçevesine sağlık sektörüne el atıyor. TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, sağlığı Kıbrıs ajandalarında en ön sıraya koyduklarını belirtti Lefkoşa’ya 200 bin metrekare hastane yapacaklarını bildiren Akdağ, “Bu küçük bir kasabadır. KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırmak, mükemmel seviyeye getirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi Recep Akdağ, KKTC’de 14 bin TL olan kişi başına düşen geliri önümüzdeki yıllarda daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti ve “Yeni bir gelecek inşa etmenin zamanıdır. Nasıl bir yol haritası yapılacağına birlikte karar verilecek” diye konuştu

“Önceliğimiz Sağlık”

banner215

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, KKTC’ye yapacakları hastanenin kapalı alanının yaklaşık 200 bin metrekare olacağını kaydetti.
Sağlığı ajandalarında en ön sıraya koyduklarını belirten Akdağ, “KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırmak, mükemmel seviyeye getirmek için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.
Bu konuda tecrübeleri de, mali imkanları da olduğunu söyleyen, KKTC’de insan kaynağının da yeterli olduğunu belirten Akdağ, “Burada önemli sayıda ve çok değerli doktorlar var. Bu insan kaynağının kıymetini bilmeli, emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz” şeklinde konuştu.
KKTC’de temaslarda bulunan Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek yetkililerden hastane hakkında bilgi aldı. 
Hastane girişinde vatandaşlarla da sohbet eden Akdağ, daha sonra Başhekimliğe geçti. 
Başhekimlik koltuğunda ağırlanan TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, ilk sözü Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’na bıraktı.
SUCUOĞLU: “SAYIN BAKANIN BU GÖREVE GELMESİNDEN MUTLULUK DUYDUM” 
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Recep Akdağ’ın Türkiye’de Sağlık Bakanı olarak da görev yaptığını anımsatarak, Akdağ’ı 3-4 defa ziyaret ettiğini söyledi.
Sucuoğlu, “Sayın Bakanın bu göreve geldiğini öğrendiğimde büyük mutluk duydum, KKTC’de sağlığın önemli mesafeler kat edeceğini söyledim” dedi.
Geçmişte Türkiye’de sağlığın ne durumda olduğuna ve İstanbul’daki eğitim yıllarına işaret eden Sağlık Bakanı Sucuoğlu, şöyle devam etti:
“Sayın Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na geldiği gün itibarıyla Türkiye’de devrim yaşandı. Şu anda Anavatanda, Türk halkının en büyük memnuniyet duyduğu hizmetlerden biri sağlıktır. Sayın Akdağ’ın tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlandık, bundan sonra da yararlanacağız. Sağlık Bakanlığı ekibi olarak bunu şans olarak görüyoruz.”
AKDAĞ: “İŞBİRLİĞİNİ VE DESTEKLERİ VAZİFEMİZ OLARAK BİLİYORUZ”
TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ ise konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyleyerek, “Ben Erzurumluyum. 15 senedir Erzurum milletvekiliyim. Bir gözüm Erzurum’sa, diğer gözüm de KKTC’dir. Hiçbirini hiçbirinden ayıramayız. Ak Parti hükümetleri olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle başından beri meseleye bakış açımız budur. TC hükümetleri Kıbrıs’a her zaman bu gözle bakmıştır” dedi.
TC ile KKTC hükümetleri arasındaki ekonomik işbirliği ve kalkınma programlarına işaret eden Akdağ, “Bu işbirliğini ve destekleri vazifemiz olarak biliyoruz. Bunlar, bizim için görev hükmündedir” şeklinde konuştu.
Sağlık konusunda da açıklamalarda bulunan Akdağ, Türkiye’nin sağlık konusunda dünyaya örnek teşkil edecek dönüşüm yaşadığını, bunun 10 sene içinde olduğunu söyledi, “İhtiyaçlar değişiyor, genel doğrular değişmiyor. Asıl hedef vatandaşın doğru dürüst sağlık hizmeti almasıdır. Biz bunun için varız” dedi. 


“TÜRKİYE’DE NELERE KARŞI ÇIKMADILAR Kİ...”
Türkiye’de sağlık alanındaki değişimde sıkıntılar yaşandığını, dönüşümden çekinenler olduğunu kaydeden Akdağ şunu dile getirdi:
“Türkiye’de nelere karşı çıkmadılar ki. Hastanelerin aynı çatı altında birleşmesine, kamuda çalışan hekimlerin şahsi ofislerinin ortadan kaldırılmasına karşı çıktılar. Tabi ki ortadan kaldırılmalı ama hekimlerin hakkı da, emekleri de kendilerine mutlaka teslim edilmeli. 
İnşallah bunu başarırız. Türkiye’de yaptık, yapabildik. Burada yapamamamız için sebep yok. El ele verdikten sonra neden yapamayalım?”
“İNSAN KAYNAĞIMIZ İYİ. BUNUN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”
KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırıp, en mükemmel seviyeye getirmek için ellerinden gelen desteği vereceklerini de vurgulayan Recep Akdağ, şunları ekledi:
“Sağlığı ajandamızda en ön sıraya koyduk. Kıbrıs Türk toplumu bu meseleye sahip çıkarsa başarabiliriz. Türkiye’de bunu böyle başardık. Bu işte tecrübemiz var, mali imkanlarımız, finansmanımız da yeterli. İnsan kaynakları da yeterli. KKTC’de önemli sayıda ve çok değerli doktorlarımız var. İnsan kaynağımız iyi. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Bu insan kaynağının emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz.”
YENİ HASTANE... “KÜÇÜK BİR KASABA...”
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi konusunda da açıklama yapan, hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akdağ, “Bu hastanenin yapımının üzerinden yarım asır geçti. İhtiyaçlar, talepler değişti. Projeler yapıldıktan sonra kesin konuşabiliriz ama bizim KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alan itibarıyla büyüklüğü 200 bin metrekare civarında olacak. Evet, bu küçük bir kasabadır” dedi.
Türkiye’de yaptıkları hastanelerin böyle olduğunu belirten Akdağ, “Burada Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu kadar çile çekmiş bir halkın elbette buna hakkı var” ifadesine yer verdi.
KKTC’ye yeni bir hastane yapılmasının vatandaşın talebi olduğunu da vurgulayan Akdağ, “İnşallah bu projeyi en kısa zamanda, KKTC yönetimi ile birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.