banner255
banner82

Bayram namazı saat 07.00'de

banner27

Ülkemizde yarın başlayacak 4 günlük bayram, haftasonları ve idari tatil verilen pazartesiyle birlikte kamuda 9 güne çıktı. Belediyeler ve polis tatil çerçevesinde tedbirler aldı. Bayram namazı sabah saat 07.00'de kılınacak

banner262
Bayram namazı saat 07.00'de

banner215

 


 

İslam aleminin 2 bayramından biri olan Kurban Bayramı, 21 Ağustos Salı günü başlayacak. 
4 günlük Bayram tatili, hafta sonları ve idari tatil verilen 20 Ağustos Pazartesi günüyle birlikte kamuda 9 güne çıktı.

Bayram namazı sabah saat 07.00'de kılınacak.
Belediyeler, tatil süresince hizmetlerin aksamaması; polis de, tatilin huzur ve güven ortamında geçmesi için tedbirler aldı. 


CUMHURBAŞKANLIĞI VE KTBK’DA TEBRİK KABULÜ
Kurban Bayramı’nın birinci günü olan 21 Ağustos Salı günü, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, tebrikleri kabul edecek. Cumhurbaşkanlığı’ndaki tebrik kabulü, 10.00 ile 11.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve eşinin tebrik kabulü ise, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosunda (Ortaköy/Lefkoşa) yer alacak. Tebrik kabulü, saat 11.00’de başlayacak.

POLİS
Polis Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nı halkın huzur ve güven ortamı içerisinde idrak edebilmesi için tüm emniyet tedbirlerinin alındığını açıkladı.
Açıklamada, “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 ALO NARKOTİK” ve diğer telefon hatlarının kesintisiz 24 saat halkın hizmetinde olacağı kaydedildi.
Polis Genel Müdürlüğü açıklamasında, “Dinimizin en özel günlerinden biri olan bayramlar, kırgınlıkların ve küskünlüklerin unutulduğu, mutluluk ve hoşgörünün paylaşıldığı günlerdir. Bu özel günlerde birlik, beraberlik ve huzur içinde hareket etmek kuşkusuz yaşam kalitemizi artıracaktır” denildi.
Bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak olan trafikte, can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşürülmemesi için alınması gereken tedbirlere de değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Trafik kurallarına mutlak surette uyunuz ve uymayanları uyarınız. Alkol almışsanız araç kullanmayınız, gerekirse polisten yardım isteyiniz. Aracınızı, yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz. Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden polise ihbar ediniz. Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın, bir şeyler yiyip içmenin sürücünün dikkatini dağıtacağını asla unutmayınız. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız. Trafikte önceliğiniz; ‘hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak’ olsun. Kurban Bayramı nedeniyle tatilini evinden uzakta geçirecek olan vatandaşlarımız; ev ve iş yerlerinden ayrılmadan önce, hırsızlığa ve/veya yangına karşı gerekli tedbirleri almaları biz polislerin işini bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Saygıdeğer halkımızın, evlerinden ayrılmadan önce kapı pencerelerini güvenli bir şekilde kapatmaları ayrıca yangına sebep olabilecek cihazlarının da güvende olduklarını kontrol etmeleri kendi yararlarına olacaktır”
Polis Genel Müdürlüğü, tüm halkın Kurban Bayramı’nı, kutlayarak, sağlıklı huzurlu, mutlu ve olaysız bir bayram dileğinde de bulundu.

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE AÇIK GÖRÜŞ
Kurban Bayramı dolayısıyla dört gün boyunca Merkezi Cezaevi’nde bulunan hükümlü ve tutuklulara 09.00-16.00 saatleri arasında, yakınları ile, önceden belirlenen programa göre açık görüş olanağı sağlanacak.
Merkezi Cezaevi Müdürlüğü, Kurban Bayramı ziyareti için Merkezi Cezaevi’ne gidecek ziyaretçilerin, yanlarında kendini tanıtıcı bir belge getirmeleri ve ziyaretçiler tarafından getirilen yiyeceklerin ziyaret süresince tüketilecek miktarda olması gerektiğini belirtti.

LEFKOŞA BELEDİYESİ
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Kurban Bayramı’nın sorunsuz ve eksiksiz geçirmesi için gerekli görevlendirmeleri yaptı, acil durumlar için önlem ve tedbirleri aldı.
Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini Alo 185 şikâyet hattına bildirebilecek.
Zabıta ekipleri bayram süresince görevlerinin başında olacak. LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek. Ekipler ayrıca kaçak satışlara karşı denetimler yapacak. 
LTB Başkanı Mehmet Harmancı da Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada yurttaşların Kurban Bayramını kutlayarak, bayramın güven ve huzur içerisinde geçirilmesi için LTB’nin kesintisiz hizmet vereceğini kaydetti. LTB ekiplerinin gerekli tüm önlemleri aldığını belirten Başkan Harmancı yurttaşların mağdur olmaması için de ilgili şube ekiplerinin 24 saat nöbette olacaklarını vurguladı.

GİRNE 
Girne Belediyesi bayram tatili süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek. Kurban Bayramı süresince Girnelilere aksatmadan hizmet verebilmek için bir takım tedbirler alındı.
Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.

KURBAN ATIKLARI İÇİN ÖNLEM 
Kurban atıklarının toplanması ve bertaraf edilmesi amacıyla da bir ekip oluşturan Girne Belediyesi, atiklari sokağa atanların önüne geçmek için şikayet ihbar hattını devreye koydu
Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlardan çıkacak olan atıkların yaratacağı sorunları önlemek için atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi amacıyla ekipler oluşturan Girne Belediyesi, uyarılara rağmen kurban atıklarının sokağa atanların önüne geçmek için şikayet ihbar hattını devreye koydu. Vatandaşlar gördüğü olumsuzlukları bayram süresince 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet verecek olan 0548 888 21 18 numaralı telefon hattından yapabilecek.
Vatandaşın kurban atıklarını Karaoğlanoğlu’ndaki Sanayi Bölgesi’nde Katı Atık Aktarma İstasyonu’na getirmeleri veya bulundukları noktadan alınması için atık toplama ekibini 0533 850 54 61 numaralı telefondan arayarak atıkların alınmasını sağlamasını isteyen belediye, uyarılara dikkat etmeyenlere 150 TL para cezası uygulanacağına işaret etti.
Belediye, kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından, “Atıkların mutlaka büyük boy sağlam çöp torbalarına konulması ve ağızlarının bağlanması, kurban atıklarının çöp konteynerlerine atılmaması ve açıkta bırakılmaması, atıkların su ve kanalizasyon kanallarına dökülmemesi” hususlarına dikkat edilmesini istedi.

GAZİMAĞUSA
Gazimağusa Belediyesi, Kurban Bayramı süresince doğacak gereksinimlerin karşılanması amacıyla hizmetlerini sürdürmeye devam edecek. Bayram tatili boyunca kurban atıkları toplanması için ek hizmet verilecek. Bayramın 3. gününe denk gelen Perşembe Pazarı ise kapalı olacak. 

MEZBAHA, BAYRAMIN 1. VE 2. GÜNÜ AÇIK OLACAK
Arife günü de hizmette olacak Gazimağusa Belediye Mezbahası Kurban kesimi için bayramın 1. ve 2. günleri açık olacak. Mezbahada bayramdan sonraki Pazar günü hayvan kabul edilecek ve kesim için açık olacak.
Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 0392 630 0 500 numaralı telefonunu arayabilecek.

KURBAN ATIKLARININ TOPLANMASI İÇİN EKİPLER SÜREKLİ HİZMETTE OLACAK
Bayram tatili boyunca evsel atık toplama hizmetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği bayramın 1. günü ana caddelerde diğer günlerde rutin olarak tüm sokaklarda yapılacak. 
Bayram boyunca kurban atıklarının toplanması için ekipler hizmette olacak. Evlerinde kurban kesecek vatandaşlar belediyenin 630 0 500 numaralı telefonunu arayarak kurban atıklarının alınmasını talep edebilecek. 
Büyük boy çöp poşetlerine konulması gereken kurban atıkları gezici ekipler tarafından hızla toplanarak kötü kokuya neden olmalarının önüne geçilecek.

İSKELE BELEDİYESİ
İskele Belediyesi de, 9 güne çıkan Kurban Bayramı’nın İskele ’de huzur içerisinde geçmesi için gerekli tüm tedbirleri aldı.
Bayram süresince defin ve su işlemleri kesintisiz devam edecek. Mezbaha (iletişim no:0548 810 11 62) Bayramın 1. ve 2. günü saat 08.00-16.00 saatleri arasında, çöp toplama işlemi ise bayramın 2. gününden itibaren hizmet verecek. 
Öte yandan vatandaşın hafta sonunda da su almasını sağlamak için her cumartesi 09.00 -12.00 saatleri arasında arası açık olan vezne, yine cumartesi günleri açık olacak, buna ek olarak Bayramın 2. günü de 09.00-12.00 saatleri arasında vatandaşa hizmet verecek. İskele Belediyesi’ne; 7 gün 24 saat ulaşabilecek telefon numarası ise 444 21 22.

GÜZELYURT BELEDİYESİ
Güzelyurt Belediyesi de Kurban Bayramı tatili süresince verilen hizmetlerin düzenli olarak sürdürülebilmesi amacıyla bir takım tedbirler aldı.
Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için ekiplerin çalışma gün ve saatleri düzenlenerek, nöbetçi ekipler devreye konuldu.
Güzelyurt Belediyesi tarafından personele yönelik olarak yapılan bayramlık ödenekler, maaş ve ücret ödemeleri hiçbir mağduriyet yaşanmaması için bugün verildi.
Belediye Başkanı personel ve meclis üyelerinin katılımı ile aynı gün saat 13:00’de bayramlaşma gerçekleştirildi.
Kent yol, sokak ve caddelerin temizlik hizmetleri tüm tatil süresince kirliliğe meydan vermemek amacı ile yoğun olarak devam ettirilecek.
Ev ve işyeri atıkları; merkezde bulunan işyeri ve konutların atıkları tüm tatil süresince normal program aksatılmadan insanlarımızın rahatsız olmayacakları saatlerde ekiplerimiz tarafından kaldırılacak.
Su hizmeti, normal program dahilinde kentin tüm bölgelerindeki şebekeye 24 saat kesintisiz su verilmesine çalışılacak ayrıca herhangi bir şebeke arızasına karşı oluşturulan nöbetçi ekip tatil süresince devrede olacak.
Tüm mezarlıklar bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçirilirken, tatil süresince mezarlıklarda görevli personel bulundurulup hizmetlerin aksamadan verilmesi sağlanacak.
Oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.
Ayrıca, 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü kurbanlık kesim için karantina açık bulundurulacak ve kurbanlık hayvan kabulü yapılacak. 21 Ağustos Salı bayramın birinci günü ve 22 Ağustos Çarşamba bayramın ikinci günü saat 07:00’den itibaren kurbanlık kesimler gerçekleştirilecek.
Bayram sonrasına denk gelmesi nedeniyle 25 Ağustos Cumartesi günü Açık Pazar kurulacak. 
Kalkanlı ODTÜ KK Kampusu ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda özel şirket tarafından sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.
Belediye tarafından sürdürülmekte olan yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına bayramın üçüncü gününden itibaren devam edilecek.

HALA SULTAN TEKKESİ’NE ZİYARET
Bu arada Din İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle 28 Ağustos Salı günü Hala Sultan Tekkesi’ne ziyaret düzenleyecek.
Normal zamanlarda Güney Kıbrıs’a geçişlerine izin verilmeyen KKTC ve Türkiye vatandaşlarından bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek ziyaret için başvuru yapanların, ziyaret günü, yanlarında kimlik kartlarını bulundurmaları ve muhaceret giriş-çıkış sorunu olmaması gerekiyor.
Din İşleri Başkanlığı’nca, ziyaretçilere izaz-ikram ve su dağıtılacak, ancak isteyen ziyaretçiler, yanlarında su ve yiyecek getirebilecek.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.