banner255
banner82

20 yıllık sorun artık bitiyor

banner27

Başkent Lefkoşa’nın en işlek caddelerinden Şht. Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddeleri çağdaş ve modern bir görünüme kavuşuyor

20 yıllık sorun artık bitiyor

banner215

Yapılacak yeni yolla birlikte drenaj altyapısı komple tamamlanacak, kanalizasyon bağlantıları sağlanacak, bisiklet yolu hayata geçecek, görme engelli bireylerin de kullanabileceği çift taraflı kaldırımlar inşa edilecek. Kahveler olarak anılan yerde köy içi havası vermek için asfalt yerine parke geçişi yapılacak

Başkent Lefkoşa’nın işlek caddelerinden Şht. Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddeleri çağdaş modern bir görünüme kavuşuyor.

Söz konusu iki caddenin altyapı ve kentsel değişim düzenleme ihalesinde imzalar geçtiğimiz gün atıldı.

Barış ve Özgürlük Anıtı’ndan başlayıp, Gençlik Merkezi’nden ana caddeye çıkılan trafik ışıklarına kadar olan 2 kilometrelik alanı kapsayan projenin maliyeti 4 milyon TL’nin üzerinde.

Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nin 300 gün, Kemal Aksay Caddesi’nin ise 180 günde tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında drenaj altyapısı komple tamamlanacak, kanalizasyona ilişkin kısmi bağlantılar sağlanacak, görme engelli bireylerin de sarı parke sayesinde kullanabileceği çift taraflı kaldırımlar yapılacak.

Dr. Küçük Bulvarı’ndan dönüşle başlayarak Barış ve Özgürlük Anıtı’na kadar olacak 2 kilometrelik yolun doğu kısmında komple bisiklet yolu oluşturulacak.

Atılan imzaların ardından Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı tarafından projenin Lefkoşa’ya neler kazandıracağına ilişkin sunum yapıldı.

İmza töreninde konuşan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, belediye olarak yeni Kamu İhale Yasası çerçevesinde ihaleye çıktıklarını, şehrin 4 ana arterinden en önemlilerinden biri olan Şht. Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay caddelerinin ihalelerinin sözleşmelerini bu kapsamda imzaladıklarını kaydetti.  
 Açıklamaya göre, ihaleyi kazanan Emek İnşaat Direktörü Burhan Yetkili konuşmasında, projenin şartname hükümleri gereğince hareket edeceklerini ve Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nin 300 gün, Kemal Aksay Caddesi’nin ise 180 günde tamamlanması için çalışacaklarını belirtti.

HARMANCI: “MALİYET 4 MİLYONUN ÜZERİNDE”

İmza töreninin ardından LTB Başkanı Mehmet Harmancı, iki projeye ilişkin basına ayrıntılı bilgilendirme bulundu.

Başkan Harmancı, iki projenin 2008 yılından sonra Lefkoşa için gerçekleştirilecek en önemli yatırım olduğunu söyleyerek, maliyetin 4 milyon TL’nin üzerinde olduğunu vurguladı.

İlk olarak Kemal Aksay Caddesi Projesi ile ilgili bilgi veren Harmancı, caddenin Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, Sanayi Girişi’nden başlayarak sosyal konut apartmanlarına doğru olan bölgeyi kapsadığını ifade etti.

Harmancı, Kemal Aksay Caddesi’nde sosyal konut apartmanlarının yapılmasından itibaren altyapı sorunu yaşandığını, o dönemin Toplu Konut İdaresi’nin kaldırımlardan drenaj hatlarına ve kanalizasyon bağlantılarına genel altyapı ile olan uyumsuzluğunun giderileceğini de ifade etti. 

Proje kapsamında drenaj altyapısının komple tamamlanacağını, kanalizasyona ilişkin kısmi bağlantıların sağlanacağını ve görme engelli bireylerin de sarı parke sayesinde kullanabileceği çift taraflı kaldırımlar yapılacağını belirten Harmancı, projenin yol güvenliğine ilişkin detaylarını da anlattı.

“YÜKSELTİLMİŞ YAYA GEÇİDİ, GÜVENLİKLİ KORİDOR VE OTOBÜS CEPLERİ YAPILIYOR”

Harmancı, 12 metre genişliğindeki bu ana arterde trafik güvenliğini sağlamak için yol boyunca yükseltilmiş yaya geçitleri yapılacağını, bu sayede hem trafik hızında yavaşlama, hem de güvenlikli koridor oluşturulacağını, otobüs ceplerinin de yerleştirileceğini ifade etti.

Harmancı, bu projenin kapsam olarak ismi bölge ile anılan bir süpermarkete kadar uzanacağını ve buradan da Şehit Ecvet Yusuf Caddesi’ne çıkış noktasını da proje kapsamına eklediklerini ve ilgili noktadan güvenlikli bir giriş çıkış formülü konusunda trafik uzmanlarının çalışacağını vurguladı.

“4 BİN METREKARE KALDIRIM, 2 BİN TON ASFALT”

Harmancı, projenin haftaya yer teslimi ile başlayacağını ve 6 ayda tamamlanmasının hedeflendiğini söyleyerek, proje kapsamında 4 bin metrekare kaldırım döşeneceğini ve 2 bin ton asfalt döküleceğini belirtti.

Harmancı, toplam maliyetin de 1 milyon 400 bin TL olacağının altını çizdi.

İkinci proje sunumunda Şehit Ecvet Yusuf Caddesi ile ilgili proje hakkında da bilgi veren Harmancı, 20 yıllık bir sorundan bahsedildiğini, ancak bu sorunun sadece köy içi ile ilgiliymiş gibi göründüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

“Şehit Ecvet Yusuf Caddesi, Barış ve Özgürlük Heykeli’nden LTB Fidanlığı’na kadar olan yeri kapsıyor. Bu caddenin tümünün komple dönüşümünden bahsediyoruz. Yenişehir ışıklarına kadar görme engellilerin de kullanabileceği çift taraflı bir kaldırım düzenlemesi yapılıyor. Heykelden Yenişehir ışıklarına kadar olan bu çift şerit yolu düzen altına alıyoruz. Modern ve yeni otobüs cepleri yaparak, trafik düzenin de sağlanması hedefi ile yeni bir kurgu yapıyoruz. Işıklardan kuzey istikametine olan kaldırımlar düzenlenmişti, şimdi onları da görme engelli dostu haline getireceğiz.”

“2 KİLOMETRELİK KOMPLE BİSİKLET YOLU OLUŞTURULACAK”

LTB Fidanlığı’nın olduğu noktadaki köprü geçişinin yaya ve bisiklet geçişine uygun hale getirileceğini ifade eden Harmancı, böylece Dr. Küçük Bulvarı’ndan dönüşle başlayarak Barış ve Özgürlük Anıtı’na kadar olacak 2 kilometrelik yolun doğu kısmında komple bisiklet yolu oluşturulacağını ifade etti.

Harmancı, şehri çepeçevre bisiklet ulaşımına uygun hale getirmenin yolunun açılarak heykelden itibaren Girne Kapısı’na doğru yeni yatırımların da önünün açılacağını vurguladı.

“KIZILBAŞ KİLİSESİ İLE KAHVEHANELER ARASI YOL PARKE OLUYOR”

Başkan Harmancı, caddenin projesi kapsamında “kahveler”  olarak anılan yerdeki dokuyu geleneksel köy içi havasını vermek için kiliseden itibaren asfalt yerine parke geçişi yapacaklarını kaydetti.

Harmancı, “Bu sayede trafik akışını da yavaşlatmak mümkün olacak. Okullar Yolu dönüşüne kadar parke olacak bu yolun hizasındaki kahvelerin önü de bir meydan olarak düzenlenecek ve şehir mobilyaları ile bir dinlenme noktasını oluşturacak” dedi.

Şehit Ecvet Yusuf Caddesi’nde yağmur suyu drenaj sisteminin yenileneceğini belirten Harmancı, toplam 3 bin 600 ton asfalt döküleceğini, 3 bin metrekare parke döşeneceğini, 2 kilometreye ulaşacak toplam 240 hanenin kanalizasyona bağlanacağını belirterek, bu projenin 300 günde tamamlanmasının hedeflendiğini ve maliyetinin 2 milyon 400 bin TL olacağını aktardı.

Harmancı, hem Kemal Aksay Caddesi, hem de Ecvet Yusuf Caddesi ile ilgili projelerin finansmanının Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi tarafından sağlandığını belirtti ve projenin Lefkoşa’ya uygun, modern bir yapıda olacağının altını çizdi.

Harmancı, “Umutlu bir yoldayız, başkentin 4 ana girişinden en önemlisi diyebileceğimiz bu caddeyi modern şehir yaşantısına uygun hale getirmek amacındayız. Bugüne kadarki sürede hep birlikte ilerledik, temelimizi sağlamlaştırdık. Şimdi Lefkoşa ayağa kalkıyor. Bu süreçte Lefkoşa’nın hak ettiği seviyeye ulaşması için LTB ile Lefkoşalıların birlikte hareket edeceğine yürekten inanıyorum ve bu sürede yaşanabilecek olası aksaklıklarla karşı da Lefkoşalıların anlayışlı ve toleranslı davranacağından kuşkum yoktur” diyerek sözlerini tamamladı.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.