banner913
banner932
banner964

GAZİNOCULARIN HAKLI TEPKİSİ


Osman GÜVENİR

Osman GÜVENİR

Okunma 15 Eylül 2023, 12:50

Yıllardan beri süregelen gazinoların en büyük derdi, gazinolara Kıbrıslıların girememesi.  Kıbrıslılar günahkar mı?  Bu vatana ihanet mi etiler?  Onların da hakkı değil mi gazinolarda eğlenmek?
            Bu sorular dizisinden sonra 11 Eylül 2023 tarihli  gazetelerde Gazino İşletmecileri Birliği’nin bir açıklaması vardı.  O açıklama tümüyle gerçektir ve haklılar da tepki göstermekte.
            Gazino İşletmeleri Birliği’nin açıklamalarının birinci paragrafında çok önemli bir husus vardı.  Bakınız o açıklamaya.
            “Geçtiğimiz günerde Ağır Ceza Mahkemesi bir KKTC vatandaşının Lefkoşa’da faaliyet gözteren bir şans oyunu salonunda 2 milyon 262 bin TL kazanmasını ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı bularak söz konusu şahsa para cezası ve kazanmış olduğu paraya el konulmasına karar verdi.”
            Ne kadar ayıp ve ne kadar kabul edilmez bir durum?
            Bu kararda mahkemeleri suçlamıyorum.  Onlar, yasaları uyguluyorlar.  Mağdur olan da vatandaş oluyor.
            Bir de şu ifade çok önemliydi:
            “Aynı parayı aynı oyundan bir başka ülke vatandaşı, örneğin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kazanmış olsaydı, kazanılan para ‘Suç Geliri’ olarak tanımlanmayacaktı. Kazanan şahıs parasını alıp elini kolunu sallayarak şans oyunu salonundan çıkacaktı.”
            Altmışın üzerinde ne kadar yaşlı insanlar var kumarnahelerde bilir misiniz?
            Saymakla bitmez.  Gazinolara gelenlerin içinde eski başbakanlar, eski bakan ve milletvekilleri vardır.
            Memuriyet dönemimde gazinoların denetleme kurulundaydım.  Lakin hep hoşgörülü olduk o insanlara karşı.  Bu yaşlardaki insanlar zevkli zaman geçirmek için makinelere otururlar ve zengin olmayı asla düşünmezler.  Kah biraz kazanırlar, kah biraz kaybederler. Gazinoda harcadığı para bütçesini etkilemez.  Sadece son vakitlerinde mutlu ölmek isterler.
            Bunun yanında hep tedirgin olurlar polis ha bastı, ha basacak diye.
            Şimdi Maliye Bakanının kulakları çınlasın...
            “Şu yasayı değiştirin ve Kıbrıs vatandaşlarının yasal düzenleme ile gazinolara girmelerini sağlayın.”
            Kim ne derse desin.  Bunu yapmak şart.
            Yani hayatımızı kıyım kıyım eden gavurlar güneyden gelip zevkini yapacak, Türkiye’den gelen turistler özgürce oyun oynayacak ve bu memlekete kan veren, can veren Kıbrıslı vatandaşlar gaziyolara giremeyecekler.  Hadi canım siz de.  Bundan büyük ayıp olamaz.  Bu uygulama, hayatını vatan için harcayan nice insan gazinolara giremeyecekler.
            Bir arkadaşım anlatıyordu...
            “Lefkoşa’da bir gazinoya girip oyun oynuyordum. Yanımda da bir genç yargıç vardı oyun oynayan.  Polisler beni apartopar içeri götürdüler ve bana dava okudular. Ben zengin olmak için gazinoda değildim.  Ama götürmüşler.  Mahkmeye çıktığımda karşımdaki kürsüde gazinoda yanımda oturan yargıç vardı.  Yargıç beni görünce gülmeye başlamıştı.  O yargıç ihtarla beni salıvermişti.  Bu durum esasında trajikomik bir durumdu.  Devlet bunu neden düzeltmez?”
            Bu bir ülke insanının eğlence yeridir gazinolar.  Yani Kıbrıslı bir oyuncuyu yasa marifetiyle cezaya mahkum etmek demek, o oyuncunun bir kere daha gazinolara  girmiyeceği anlamına gelmez.
            Geçmişte merhume Aydın Denktaş Hanım’ın da gazinolara girdiğini biliyoruz.  Aydın Hanım para kazanmak için gazinoya gitmezdi.  Sadece hoş vakit geçirmek için giderdi.  Sanırım bu uygulama, bütün gazinolar Türkiye’den Kıbrıs’a kayınca Denktaş Bey böyle bir madde konmasını istemişti Kıbrıslılar kumar oynamasın diye.  Zaman zaman Denktaş Bey talimat verirdi gazinoları denetlememiz için.  Ama Kıbrıslılar yine giderler, yine hoş vakit geçirirlerdi.
            Söz Denktaş Bey’den açılınca aklıma bir anım geldi.
            Bize gelen talimat, bir gecede bütün gazinoları sabaha kadar denetlemekti.  Biz de öyle yapmıştık görev icabı.  Esasında bu talimat nereden çıktı?
            Müthiş kumar oynayan, maaşını bir gecede tüketen ve çoluk çocuğunu aç bırakan bir adamın eşinden Denktaş Bey’e yapılan şikayet üzerine olagelmiş ve Denktaş Bey sık sık gazinoların denetlenmesini emretmişti.
            O akşam ikişer ikişer gruplaşmıştık.  Benle Mustafa Cemal ikimiz önce denetime Salamis gazinosundan başlamıştık. Gazinoda tek bir Kıbrıslı yoktu.  Sonra Palm Beach’e ve Girne’ye geçmiştik. Girnede en son Con Aziz’in gazinosuna gitmiş, en son da Lefkoşa’ya geçmiştik.
            Con Aziz benim kadim dostumdu.  Kendisine sormuştu:
            “Aziz Bey neden gazinolarda bir tek Kıbrıslı yok?”
            O da bana şu yanıtı vermişti:
            “Osman Bey, siz maliyede toplantıya girdiğinizde ve bu gece gazinoları denetleme kararını aldığınızda, bir maliyeci kuşu bize çoktan uçurmuştu.”
            Bu bir cevap olsun hükümete.  Muhalefet de öyle atıp tutmasın gazinolar için.   İşte gayet basit.  Gerçek bir kumarcıyı taşın altına bastırsanız, mutlaka bir yer bulup oynayacaktır.  Bunun önüne kimse geçemez. Ama zavallı yaşlılar ve emekliler, hep korku içinde girerler gazinoya.  O yaşlıların bu dünyadan bekledikleri nedir?
            Dozunu kaçırmadan bir miktar parayı gözden çıkararak oynuyorlar.  Ama hep tutuklanma korkusu ile.
            Bir arkadaşım bana şöyle demişti.  Tekerlekli sandalye ile gazinoda zaman geçirdiğinde polislerin geleceği haberi üzerine.
            “Gelsinler beni tutuklasınlar, ben de bu halimle bir basın toplantısı yapayım gazinoya hangi maksatla geldiğimi öğrensinler.  Güzel bir zaman geçirmeden başka niyetim yok.  Emekli olmuşum, çoluk çocuğumu okutup evlendirmişim, torunlarım olmuş...  Beni tutuklasalar ne yazar, tutuklamasalar ne yazar?  Beni tutuklarlarsa bana bir de oyun makinası göndersinler hapse girdiğimde.  Ama hükümete de, yargıya da birer paket kına göndereceğim yakmaları için.”
            Şimdi anladınız mı bu kararın ne kadar yanlış olduğunu?
            Haydi bakalım efendiler.  Göreyim sizi...  Bakalım bu tepkilere ne cevap vereceksiniz görelim.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.