banner913
banner932
banner915

UNESCO listesine girmeyi bekliyor

banner476

İran'ın en yaşlı ağacı olarak bilinen, bölge halkı tarafından dilek ve adak ağacı olarak da görülen Eberkuh Servi Ağacı, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi bekliyor. En az 4 bin yaşında olduğu tahmin edilen ağacın bölgenin en önemli tarihi ve kültürel mirasları arasında olduğu söyleniyor.

banner825
UNESCO listesine girmeyi bekliyor

banner931

 

İranlı yetkililer Yezd eyaletinde bulunan, onlarca asırlık geçmişiyle doğal anıt niteliğindeki servi ağacının, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almasını istiyor.İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 2

Bölge halkı tarafından dilek ve adak ağacı olarak da görülen Eberkuh Servi Ağacı, ülkenin kültürel mirasında önemli yer tutuyor.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 3

İran'ın en yaşlı ağacı hakkında birçok rivayet mevcut. Kimileri ağaca can suyunu Nuh Peygamber'in oğlu Yafes'in verdiğine inanırken, kimileri de peygamber olarak kabul edilen Zerdüşt'ün ağacı diktiğine ilişkin efsanelerden söz ediyor.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 4

DÜNYANIN EN YAŞLI AĞAÇLARINDAN

Dünyanın en yaşlı ağaçlarından biri sayılan ve bilimsel adı "cuppresus sempervirens" olan Eberkuh Servi Ağacı'nın boyu yaklaşık 28 metre. Ağacın gövde çapı 4 metreyi, bazı dallarının uzunluğu ise 2,5 metreyi buluyor.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 5

Akdeniz iklimine ait ve Şiraz türü bir ağaç olarak kabul edilen Eberkuh Servi Ağacı, asırlara meydan okuyor.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 6

  1. ve 14. yüzyıllarda yaşayan İranlı ünlü tarihçi ve coğrafyacı Hamdullah Müstevfî El-Kazvînî, Nüzhetu'l-Kulûb adlı önemli eserinde, bu ağaçla ilgili "Eberkuh'ta şöhreti dünyaya yayılan bir servi var. Belh ve Keşmir servileri çok ünlüdür ancak bu onlardan daha uzun ve daha büyüktür” demişti.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 7

İran Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanlığı Eberkuh İlçe Müdürlüğü Uzmanı Müslim Furudi, en az 4 bin yaşında olduğu tahmin edilen ağacın bölgenin en önemli tarihi ve kültürel varlığı olduğunu söyledi.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 8

"AĞAÇ ESKİ TARİHLERDE AÇILAN SU KANALLARIYLA SULANIYORDU"

Yerli ve yabancı turistlerin ağaca büyük ilgi gösterdiğini aktaran Furudi, "Bu ağaçla ilgili dikkat çekici husus sulanması ve su kaynağıyla ilgilidir. Ağaç eski tarihlerde açılan su kanallarıyla sulanıyordu. Bunlardan biri daha birkaç sene öncesine kadar da kullanılabilen Nebadan Su Kanalı'ydı. Bu kanalların tarihinin de 2 bin 500 sene öncesine dayandığı belirtiliyor. Ağacın yaşının da bu nedenle çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 9

"ÜLKEDEKİ KURAKLIKTAN ETKİLENMEDİ"

Son yıllarda artan kuraklık ve çevresel felaketlerin ağaca etki etmediğini dile getiren Furudi, "Bu ağaç için aktivistler ve sivil toplum kuruluşları bakımı ve korunması için özel çalışma grupları oluşturuluyor. Bunun için muhtelif etkinlikler düzenleniyor ve gerekli her türlü adım atılıyor. Ağaç için gösterilen dayanışma çok önemli. Servi çok güçlü ve dirençli o nedenle son yıllardaki kuraklıktan etkilenmedi. Halkın ilgisi olmasa ağaç bu şekilde sağlıklı kalmazdı” şeklinde konuştu.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 10

Furudi, son yıllarda ağacın etrafına konulan aydınlatmaların daha fazla haşerenin oluşmasına yol açtığını ve duyarlı çevre örgütlerinin çabasıyla bu ışıkların tamamının kaldırıldığını aktardı.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 11

Bölge halkının dilek ve adak yeri olarak kabul ettikleri için önceleri ağaca bez parçaları bağladıklarını ve burada kurban kestiklerini aktaran Furudi, buna artık izin verilmediğini sözlerine ekledi.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 12

İranlı yetkili, "Hâlihazırda ağacı düzenli olarak kontrol eden ve gerekli bakımını yapan uzmanlarımız var. Bu eseri tehdit eden tehlikelerden biri ortasında açılan yarık. Bu daha önce amatörce plastik malzemelerle kapatılmıştı, ancak hiç uygun olmayan bir yöntemdi. Ağacı tehdit eden en büyük tehlike bu” dedi.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 13

DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NE GİRMEYİ BEKLİYOR

Eberkuh Servi Ağacı'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için birçok girişimde bulunduklarını belirten Furudi, "UNESCO Dünya Miras Listesi için sırada bekliyoruz. Kesinlikle kısa süre içinde Dünya Mirası Listesi'ne alınacaktır” şeklinde konuştu.


İran'ın en yaşlı ağacı Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi bekliyor - 14
banner952
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.