banner913
banner932
banner964

İSİAS OTEL CİNAYETİ


Osman GÜVENİR

Osman GÜVENİR

Okunma 13 Eylül 2023, 12:07

6 Şubatta Adıyaman’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden fidan gibi Şampiyon Meleklerimizin ahı yerde kalmayacak. Geçen hafta Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, İsias Otel davası ile ilgili yeni bir sürecin başlandığını açıkladı.
            Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu’nun yapmış olduğu açıklama şöleydi:
            “Dün itibariyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nin İsias Oel’in kolonlarının kesildiğini ve bununla ilgili raporun İsias davası dosyasına girdiğini bu sabah yeni atanan savcıdan öğrendim. Öte taraftan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin teknik raporu da 10 güne kadar dosyasına girecek.”
            Bu durum, Şampiyon Melekler Komitesi’ne de bildirildi.
            İsias Oel’in yıkıntıları altında can veren yavrularımızı geri getiremeyiz ama, manevi yönden ve bu gibi hataların tekrarlanmaması gerektiği gerçeğinden hareketle bu dava gerçekten çok önemlidir.
            Deprem olmasa da şu İsias Otel risk altındaydı.
            Lakin deprem binanın yıkımını tetikledi ve yavrularımız yıkıntılar altında can verdi. 
            İsias Otel’in kolonlarının kesilmesi bir cinayete hazırlık değil miydi?
            Resmen cinayettir hatta.
            İki apartmanın birleşmesiyle ortaya çıkan lobi ihtiyacını gidermek için otelin kolonlarını kesmişler ki bu durum da teknik raporla saptandı.  Bu nasıl bir zihniyet?  Binayı o kolonlar taşır esasında.  Bu otelin sahipleri kolonları keserken bir mimara veya bir mühendise sorsaydı, o mühendisler ve mimarlar kendilerine, “Kolonları kesemezsiniz.  Keserseniz bu bina yıkılır ki insanların ölmesi cinayetlere sebebiyet vermesi demektir” diyeceklerdi.
            Bir insanın omurgası kırılırsa yürüyebilir mi?  Yürüyemez. İsias Otel’ın kolonları kesilmesi de ona benzer.
            Bu otelin kolonları kesilmemiş olsaydı, kesinlikle oteldeki çocuklar ve diğer müşteri ve çalışanlar ölmeyeceklerdi.  Sadece yıkıntılarda kurtulmayı bekleyeceklerdi.  Keşke şampiyonlarımız canlı çıkabilseydi o katil binadan.  Ama iki apartmandan otel yapan işletmeci, sadece insanları aldatmıyor. Kendini de aldatıyor.  İki apartmanın birleşmesiyle sözde otel yapan, kolonları keserek lobi mekanı yaratan bu akıllı (!)insanlar hep “para” derler de başka birşey demezler.
            Deprem olmasaydı bu bina yine yıkılacaktı ve otel müşterileri öleceklerdi.  Hatta sahipleri de o yıkıntılar arasında can vereceklerdi.
            Ülke insanlarımız bu konuya o kadar hassas ve duyarlıdır ki, nerdeyse ölen yavrularımıza yeni canlar verecekler, mümkün olsa.  Maalesef bu mümkün değil.
            Oğuzhan Hasipoğlu’nu şu sözleri, çocuklarını kaybeden aileler için huzur vericidir.  Bakınız Oğuzhan Hasipoğlu ne demiş o rapor için.
            “İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi’nin kolonların kesilip kesilmediğine dair raporu, dün (önceki günü kastediyor) itibariyle Adıyaman Savcılığı dosyasına girmiştir.  Bu rapora göre kolonların kesildiği tespit edilmiştir.  İsias Otel’de cinayet işlendiğini hep söyledik.  Raporu komite olarak da inceleyeceğiz.  Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.”
            Gerçekten Ulusal Birlik Partisi bu davanın takipçisidir.  Yani İsias Otel sahipleri artık bir yerlere kaçamaz.  Belgeler davacı olan ailelerin elinde.  Yargı da ensesindedir İsias Otel sahiplerinin. 
            Artık Türkiye bu ve buna benzer vakaların peşini bırakmayacaktır.  Politikacıların bu konuda aynı frekanstan tepki vereceklerini düşünüyorum.  Sadece bu dava ne kadar sürecek, ne zaman ve nasıl neticelenecek merak ediyorum.
            İsias Oel davası ile ilgili olarak Mecliste kurulan özel komiteyi ziyaret eden Şampiyon Melekler Derneği Başkanı Ruşen Karakaya’nın yaptığı konuşma da, o ailelerin davadaki kararlılığını gösteriyor.
            “Mecliste kurulan  bir komite, davamızda  çok önemli bir noktadadır.  Avukatlarımızla birlikte istişare ederek, davamızın peşinde olduğumuzu  onlar da vurguluyor.  Aileler olarak hiçbir zaman bu davamızdan vazgeçmeyeceğiz, elimizden geleni de yapacağız.  Son yapılan gelişmeler karşısında davamızın daha da yakından takip edilmesi gerektiğini ortaya çıkardı.”
            Bu konunun devamlı gündemde olması, davayı güçlendiriyor.  Kamuoyu bu konuda duyarlılığını gösterdiği sürece, bu dava Şampiyon Melekler anısına güç katacaktır.
            O güzel yavularımızın cansız bedenleri hala gözlerimin önündedir. Sıra sıra tabutlar ve sıra sıra mezarlar... Kim dayanır bu acıya?  Allah insana sabır verdi, güç verdi.  Şampiyonlarımızı geri getiremesek de, onların bu dünyadan çirkin ve kabul edilmez halde göçleri, mücalemizdeki ruhu onların şahıslarında canlı tutuyor.
            Ben ona inanıyorum ki İsias Otel davası tez günde ve tez zamanda Şampiyon Meleklerin ailelerinin arzuları ile sonuçlanacak.
            Bir kere daha o yavrularımıza Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine yeniden başsağlığı dilerim.  Meleklerimizin rahat uyumalarını dilerim...
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.