banner762
banner815
banner797
banner854

“Yapısal dönüşüm şart”

banner476

Fuat Oktay, Meclis’te stenografların yaptığı eyleme dikkat çekti ve “Bir stenografın 'mesaiyi bırakıyorum' demesiyle kapanabilecek bir meclisten yapısal dönüşümleri gerçekleştirecek sağlam iradesi ile sonuna kadar yürüyecek bir yapı oluşturulmalı” dedi

banner825
“Yapısal dönüşüm şart”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Başkanı Zorlu Töre'yi ziyaret etti.
 Meclis Başkanı Töre, Türkiye’den yetkilileri adada görmenin kendilerine güç, enerji ve umut verdiğini, Kıbrıs Türk halkının ve Türk milletinin menfaatlerinin ayrı düşünülemeyeceğini kaydederek, “Hepimiz Türk’üz. Davamız müşterektir. Özümüz de, öznemiz de milli davamızdır…” dedi.
Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına desteğinin  sürdüğünü belirten Töre, “KKTC büyük abluka altındadır. Ambargolar, izolasyonalar devam ediyor. Bunları da zamanla aşmasını bileceğiz. Belki de vakti gelmiştir. KKTC’nin statüsünün yükseltilmesi, tanınma konusunda yol alması gerekiyor. KKTC, Türk Devletleri Konseyi’ne gözlemci değil, asli üye olarak alınmalıdır. KKTC gerçeğini herkes biliyor ama ‘kabul ettik’ demiyorlar. Kabul etme zamanı gelmiştir” şeklinde konuştu.
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay da, Türkiye olarak KKTC’yi sonuna kadar desteklediklerini kaydederek, kökü, tarihi, dini, dili, kültürü bir olan tek bir milletten söz ettiklerini kaydetti.
KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliği konusunda adım atıldığını, bu yolun daimi üyeliğe giden yolun başlangıcı olmasını temenni eden Oktay, şöyle devam etti:
“Bizi uluslararası alanda güçlü kılacak olan içerideki yapılanmanın da aynı hızla devam ediyor olmasıdır. KKTC’nin alt yapısı sağlam, kurum ve kuruluşlarıyla, mekanizmalarıyla canlı, üreten, gelişen, kalkınan, kendi gençliğine, vatandaşına ümit veren bir yapıya dönüşmesi için yapısal dönüşümün gerçekten kararlılıkla devam ettirilmesi son derece önemli.”
Yapısal dönüşüm dendiğinde akla ilk meclisin geldiğini belirten, yapısal dönüşümü meclisin yapabileceğini, hükümetlerin bunu uyguladığını ifade eden Oktay, şunları ekledi:
“Yapısal dönüşüm konusunda burada da yoğun ve birlikte sürdürdüğümüz çalışmalar var. Bunun sahiplenilmesi son derece önemli. İçerde de görüyorum. Çok farklı tartışmalar var. Çok farklı yerlere götürülen argümanlar var. Bu argümanların hiçbir tutar yanı yoktur. İçeriğine baktığımız aslında bu yapısal dönüşüm, alt yapının sağlamlaştırılmasıyla, hükümetin hükümet edebilmesi, vatandaşına refah seviyesi yüksek bir gelecek hazırlamasıyla ilgili bir alt çalışmadır. Meclisin desteği önemlidir. Çalışan ve üreten bir Kıbrıs için çalışan ve üreten bir  meclis olmazsa olmazdır. Yapısal dönüşüm ihtiyacını burada da görüyoruz. Siz de zaten görüyorsunuz. Bir stenografın 'mesaiyi bırakıyorum' demesiyle kapanabilecek bir meclisten yapısal dönüşümleri gerçekleştirecek sağlam iradesi ile sonuna kadar yürüyecek, kimsenin çalışmalarını engellemeyeceği bir yapının oluşturulması son derece önemli.
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları ekledi:
“Rumların ve Yunanların söylediği, söyleyeceği şeyler bizi uzaktan yakından etkilememeli. Biz yolumuza devam etmeliyiz. Biz başkasının bize ne söylediğiyle vakit kaybedecek, enerjimizi harcayacak durumda değiliz. Ne yaptığımızı, nereye gittiğimizi, nereye gitmek istediğimizi biliyoruz. Birileri bundan rahatsız olacaktır. Varsın olsunlar. Ne söylerlerse söylesinler, nereyi silahlandırabiliyorsa silahlandırsınlar… Silahlandıranların başına neler geldiğini görmek istiyorlarsa yakın geçmişlerine, tarihlerine bakarlarsa görecekler. Bundan sonra da görecektirler. Bu yolda devam ederler ve akıllarını başlarınız almazlarsa….Birlik, beraberlik ve dayanışmamızı son derece net tutuyor olmak önemli…”
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.