banner913
banner932
banner964
banner985

''Sosyal Sigortalar da Denetlenmeli''

banner989

Tabipler Birliği Başkanı Ahmet Özant, reçete soruşturması nedeniyle sisteme kayıtlı hekimlerin ciddi endişe içinde olduğunu belirtti ve hekimlerin sigorta yazmamaya yöneldiğini ifade etti

banner974
''Sosyal Sigortalar da Denetlenmeli''

banner971
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Ahmet Özant, sosyal güvenlik sisteminde halkın daha etkin ve yeterli sağlık hizmeti alması için değişime ihtiyaç olduğunu, Genel Sağlık Sigortası ile güçlü, etkin, yeterli ve kaliteli bir kamusal sağlık hedeflenmesi gerektiğini belirtti.
Özant ve beraberindeki heyet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nu ziyaret ederek,  reçete soruşturması ve sosyal sigorta sistemi konularında görüş ve bilgi birikimi paylaştı.
Reçete soruşturmasının şeffaf, adil ve hakkaniyetli araştırılıp gerçeklerin ortaya çıkması gerektiğini adaletin yanında durmaya da devam edeceklerini belirten Özant, sosyal sigorta sistemi, sigortadan ilaç tedariki, tetkik ve tedavide sigortadan yararlanma konusunda sorunlar bulunduğunu kaydetti.
Toplumun ekonomik durumunun kötüleştiği bu günlerde, halkın sigorta sistemine olan haklı talebinin arttığını söyleyen Özant, “Sosyal güvenlik sisteminde halkın daha etkin ve yeterli sağlık hizmeti alması için değişim şarttır” ifadelerini kullandı.
Genel Sağlık Sigortası konusuna değinen Özant, şu ifadeleri kullandı:
“GSS yasal çalışmalarında tüm hekimlerin çatı örgütü, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü KTTB ile birlikte çalışmanız daha verimli, yetkin ve sorunsuz bir sistem kurgulamak için faydalı ve zorunludur.
Reçete soruşturması olayında da görüldüğü gibi, sosyal sigortalarda çok ciddi denetim eksiklikleri aşikardır. Plansız, etkin ve yeterli denetim ve kontrol mekanizmalarından yoksun yapılacak palyatif değişimler daha ciddi sorunları yaşamamıza neden olacaktır. Etkin, efektif ve kapsayıcı bir GSS’ye odaklanıp sigorta sisteminde kalıcı değişim tek yoldur.
Sürdürülen reçete soruşturması nedeni ile sisteme kayıtlı hekimlerimiz ciddi endişe içindedir. Soruşturma kapsamında adı geçen kişilerin lekelendiği, mesleğimizi icra eden kişilerin küçük düşürüldüğü, meslek onurumuzun kırıldığı ve meslek haysiyetimizin zedelendiği bir süreç devam etmektedir.  Bu nedenle bu şartlarda hekimlerimiz sigorta reçetesi yazmayı güvenli görmemekte ve sigorta reçetesi yazmamaya yönelmektedirler. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak böylesi tutum alan hekimlerimizin her zaman yanındayız.”
Özant, soruşturma sürecinde sigorta sistemi, sorunlu reçetelerin ödemesini yapan Sosyal Sigortalar Dairesi, denetleme görevini yerine getirmeyen kadroların da etkin bir denetim ve soruşturmadan geçmesi gerektiğini ifade etti.
 
banner979
banner982
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.