banner913
banner932
banner915

Değişen nedir ki yine federasyon süreci başlatıyorsunuz?

banner476

Dışişleri Bakanı Özersay “federasyon denilen şey yönetimi de zenginliği de paylaşmayı gerektirir. Rum tarafı ne yönetimi paylaşmak istiyor ne de zenginliği. O halde bir şey değişmediyse neden yönetimi ve zenginliği paylaşmaya dayanan federasyon sürecini yeniden başlatıyoruz?” diye sordu

banner825
Değişen nedir ki yine federasyon süreci başlatıyorsunuz?

banner931

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay “federasyon denilen şey yönetimi de zenginliği de paylaşmayı gerektirir. Rum tarafı ne yönetimi paylaşmak istiyor ne de zenginliği. Son yapılan Akıncı-Anastasiades görüşmesinin notlarına baktığımızda bir şey çok net görünüyor: Rum liderliğinde bir zihniyet değişikliği yoktur ve yönetimi de zenginliği de paylaşmayı istemiyor. Kaldı ki doğal gaz konusundaki tavırları da zenginliği bizimle paylaşmak istemediklerini gösteriyor. O halde bir şey değişmediyse neden yönetimi ve zenginliği paylaşmaya dayanan federasyon sürecini yeniden başlatıyoruz?” diye sordu.

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamalarda bulunan Özersay “zihniyet değişikliği olmadığını görerek ve bilerek, paylaşma zihniyeti gerektiren federal süreçlere yeniden angaje olmak bu ülkenin yararına değildir” dedi. Özersay “geçen yıl sayın Akıncı da Rum liderliğinde bir zihniyet değişikliği görmediğini söylüyordu, şimdi son görüşmelerinin tutanağına bakıyorum, hiçbir şey değişmemiş, yani zihniyet aynı” dedi. Özersay “bu şartlarda yeniden federasyon müzakeresine girmek bizi yeni bir kısır döngüye hapseder. İhtiyaç federasyon süreci başlatmak değil artık Kıbrıs’ta var olan şartlara uygun nasıl bir çözüm, nasıl bir ortaklık kurulacağını konuşmaktır ki bu federal bir ortaklık değildir” ifadelerini kullandı.

“SAYIN AKINCI DA ZİHNİYET DEĞİŞMELİ DEMİŞTİ AMA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK”

Özersay “son yapılan Akıncı-Anastasiades görüşmesinin tutanaklarına bakıldığında Rum liderliğinin aynı noktada durmasından ötürü bir arpa boyu yol dahi alınamadığının; 2017’de müzakerelerin çökmesinden sonra Rum tarafında yönetimi paylaşmayı istemiyor olması açısından herhangi bir zihniyet değişikliği olmadığının net şekilde görüldüğünü vurgulayarak “bu şartlarda, değişen hiçbir şey yokken, Rum tarafı paylaşmaya hazır değilken yine federasyon süreci başlatmanın sebebi nedir?” diye sordu. Özersay “2017’de CransMontana’da süreç çöktükten sonra, 2018’de bizzat sayın Akıncı Rum lider ile görüşmesi ertesinde bir zihniyet değişikliği görmediğini söylemişti. Bu ayın başında yaptıkları görüşmenin notlarına bakıldığında gerek geçmiş uzlaşılar, gerekse dönüşümlü başkanlık ve karar alma konularıyla takvimi olan sonuç alıcı müzakere konularında Rum liderliğinin yaklaşımlarında hiçbir değişiklik olmadığı görülüyor. Durum buysa ve zihniyet değişmediyse o halde yönetimi ve zenginliği paylaşmayı gerektiren federasyon sürecini neden yeniden başlatıyorsunuz?” diye sordu. Özersay “Birleşmiş Milletler yetkililerinde dahi taraflar arasında ortak bir vizyon bulunmadığı için sürece angaje olma konusunda bir isteksizlik söz konusuyken sırf bir süreç olsun diye başlatılacak olan süreç yeni hayal kırıklıkları yaratacaktır ve bundan kaçınmak gerekir” ifadelerini kullandı.

“BİZİ KISIR SÜREÇLERE HAPSETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay “Sayın Lute da dahil Birleşmiş Milletler yetkilileri gerek kendi görüşmelerinde gerekse    iki liderin son görüşmesinde herhangi bir değişiklik olmadığını, CransMontana’da çöken müzakere süreci ertesinde şartların aynı olduğunu kendileri de görüyorlar ve kapalı kapılar ardında bunu dile getiriyorlar. Kendileri mevcut statüko sorgulanmasın diye kolayı seçip bizi yine kısır federasyon süreçleri içerisine çekmeyi tercih ediyor olabilirler. Oysa bu Halkı kısır federasyon sürecine hapsetmeye kimsenin hakkı yoktur. Sayın Akıncı da bu yaklaşımlara imkan vermemelidir. Zihniyet değişikliği olmadığını görerek ve bilerek, paylaşma zihniyeti gerektiren federal süreçlere yeniden angaje olmak bu ülkenin yararına değildir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.