banner913
banner932
banner964
banner985

Meclis onaylarsa, Haziran’da ara seçim olacak

banner989

Anayasa’ya göre, milletvekilliğinin sona ermesi için Meclis’in onayı gerekiyor. Genel kurul, HP’li üç milletvekilinin istifalarını onaylamadığı takdirde üç vekil de Özgürgün gibi devam edecek. Onaylanması durumunda ise, ara seçime gidilecek

banner974
Meclis onaylarsa, Haziran’da ara seçim olacak

banner971

Sine-i millet kararı alan Halkın Partisi (HP) milletvekillerinin istifa etmek için Meclis Başkanlığına başvurmaları halinde Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü 132. maddesine göre hareket edilecek.
HP milletvekillerinin, istifalarını gerekçesiyle birlikte yazılı olarak Meclis Başkanlığına bildirmesi gerekiyor. Meclis Başkanlık Divanınca milletvekilliğinden çekilme isteminin gerçekliğinin, istifa eden milletvekillerine şahsen sorularak, saptanması neticesinde istifalar Genel Kurul’a sunulacak.
Genel Kurul kişilerin milletvekilliğinin sona ermesine karar verirse, milletvekilliğinden çekilmiş sayılırlar ve milletvekilliğinin sona ermesiyle ilgili her türlü hukuki hakkı kazanmış olurlar.
Anayasa’ya göre, ‘Milletvekilliği’nin sona ermesi’ için Genel Kurul’un onayı gerekiyor. Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü’ne göre Milletvekilinin çekilme istemi Genel Kurul’da OYLANIR, onaylanması durumunda ise, Anayasa’ya göre ARA SEÇİM’e gidilir.
Yine Anayasa’ya göre de yılda bir kez yapılabilecek ARA SEÇİM için de tarih HAZİRAN!
GENEL KURUL ONAYLAMAZSA, ‘ÖZGÜRGÜN GİBİ’ DEVAM!
Meclis Genel Kurulu’nda milletvekilinin Meclis’ten çekilmesini onaylayacak salt çoğunluk sağlanmazsa, milletvekili görevine devam eder.
Hatırlanacağı üzere UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün, istifasını Meclis’e sunmuş, kabul görmemişti. Özgürgün aylarca ‘Meclis’e, hatta ülkeye uğramadan’ milletvekilliği görevini sürdürmüştü.
Öte yandan yasaya göre, Meclis’ten çekilme istemi vermeyen ama partisinden istifa eden milletvekilleri de ‘bağımsız milletvekili’ olarak Meclis’te kalmaya devam eder.
İÇTÜZÜK VE ANAYASA NE DİYOR?
Çekilme istemi Genel Kurul’a sunulur, onaylanırsa ARA SEÇİM’e gidilir
Meclis İçtüzüğü’ne göre, ‘Bir milletvekili, milletvekilliğinden çekildiğini gerekçeli olarak Meclis Başkanlığına yazılı olarak bildirdiği takdirde, Başkanlık Divanı, çekilme isteminin gerçekliğini saptadıktan sonra istemi Genel Kurula sunar’.
Genel Kurul milletvekilinin, milletvekilliğinin sona ermesine karar verirse, o milletvekili milletvekilliğinden çekilmiş sayılır ve milletvekilliğinin sona ermesi ile ilgili her türlü hukuki hakkı da kazanmış olur.
Anayasa’ya göre de, Cumhuriyet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde derhal seçim yapılmaz. Bu gibi boşalmalar için yılda bir kez ara seçim yapılır.
 
banner979
banner982
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.