banner913
banner932
banner964
banner985

“Dünya ile kucaklaşmaya hazırlanıyoruz”

banner989

Başbakan Üstel, “Dünya ile kucaklaşmaya hazırlanıyoruz. 2024 yılında tıpkı 2023 yılında olduğu gibi büyük ve önemli projeleri hayata geçireceğimiz bir yıl olacak” dedi

banner974
“Dünya ile kucaklaşmaya hazırlanıyoruz”

banner971
Başbakan Ünal Üstel, “Dünya ile kucaklaşmaya hazırlanıyoruz.” dedi.
Üstel, “Hükümetimiz, yaklaşık olarak bir buçuk yıldır görev yapıyor. Bu süre zarfında, yıllar boyu gerçekleştirilemeyen, pek çok yasal reformu hayata geçirdik. Büyük projeleri tamamlama noktasında kararlı ve cesur adımlar attık. Ülkemizin dünyaya açılan penceresi Yeni Havalimanı’nın açılması, su projesinin etaplarının bir bir tamamlanması, yol projelerinin tamamlanma aşamasına getirilmesi, ‘asrın ikinci en büyük projesi’ olacak elektrikte enterkonnekte sisteme geçişle ilgili attığımız ilk adımla devletimizin sadece bugününe değil, geleceğine de yön verecek önemli projelerdir.” ifadelerini kullandı.
Başbakan Üstel, küresel ve dış ekonomik krizlerin, etkisiyle ekonomik sıkıntılar yaşandığına da çekerek şunları kaydetti: 
“Bu sıkıntılı dönemde, halkımızın refah seviyesinin ve alım gücünün korunması, sektörlerimizin ayakta kalması için çok önemli destek paketlerini devreye soktuk. Hayat pahalılığı uygulamasının zaman aralığını kısalttık, kamu çalışanlarımızı enflasyon oranında korumak için imkanlar dahilindeki her tür desteği sağladık, iş dünyamızın, sanayicimizin, üreticimizin, emekçimizin, çiftçimizin yanında durduk. Sektörlerimize yönelik başlattığımız prim desteği uygulamalarımıza hala devam ediyoruz. İstihdam edilen bazı çalışanlarımızın yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik iyileştirmeleri hayata geçirdik. İhtiyaç sahiplerine, sosyal yardım maaşı alanlara, engellilerimize tarihte görülmemiş maaş iyileştirmeleri yaptık. Özetle, hükümet olarak elimizdeki tüm imkanlar çerçevesinde ve Türkiye'nin önemli katkıları ile halkımızın ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
Üstel şöyle konuştu:
“Hükümetimiz, 26 yıl sonra 4’üncü 5 yıllık kalkınma planının da hayata geçirilmesi için düğmeye basmıştır. 2024 yılının ilk çeyreğinde planı hayata geçirip vizyonumuzu bu veriler ışığında güncellemeyi hedefliyoruz. Devletimiz bu yıl 40. yaşında. Şimdi kazandığımız deneyimle daha güçlü bir 50. yıl vizyonunu ortaya koymalıyız. Önümüzdeki dönemde, en önemli projelerimizden biri de, ülke fiziki planını güncelleyerek buna bağlı olarak ülke imar planlarını, hem ülkeyi, hem çevreyi hem de ekonomik yaşamı koruyan bir anlayışla düzenlemek olacak.” 
Başbakan Üstel, “2024 yılında tıpkı 2023 yılında olduğu gibi büyük ve önemli projeleri hayata geçireceğimiz bir yıl olacak.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
“Gençlerimizin en büyük sorunlarından biri olan, konut edinme sorununu ortadan kaldırabilmek adına, sosyal konut projelerini başlatıyoruz. Gençleri doğduğu topraklara bağlamak ve onların göç etmesinin önüne geçmek için kırsal kesim arsası dağıtımlarımız devam edecek. Ancak gençlerimize sadece kırsal konut vermekle kalmayacağız. Onlara o arsaların üzerine ev yapabilmeleri için de gerekli kredilerin verilmesi için başlattığımız çalışmaların sonuna geldik. Daha önceden dağıtılan kırsal kesim arsalarının alt yapılarını önemli ölçüde tamamladık. Bu konudaki sıkıntıları da ortadan kaldıracağız.
Ülkenin en yoğun trafik sıkıntısı yaşanan yolları Doğu Girne Çevre Yolu ve Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu projelerimiz en öncelikli konularımızdan biri olacak. İstimlak süreçlerinin önemli bir bölümü tamamlandı. Projeler yakın bir gelecekte başlıyor. Ulaştırma alanında bu dönem içerisinde hayata geçireceğimiz sayısız yol iyileştirme ve yeni yol yapım çalışması da var.
Herkesin rahatsızlık duyduğu, farklı farklı dönemlerde yenilenen ancak istenilen noktaya gelmeyen yol aydınlatmalarının düzeltilmesi konusunda da girişim başlattık.”
Eğitimin bir ülkenin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Başbakan Üstel, “Çocuklarımızın sağlıklı yapılarda eğitim görebilmeleri için halkımıza söz verdiğimiz yeni okul projeleri ve okulların yapısal manada güçlendirilme projeleri de bu yılın öncelikli projeleri arasında yer alacaktır” dedi.
Üstel “Dünyada hak ettiğimiz yeri alma talebimizi artık çok daha büyük bir özgüvenle ve daha güçlü bir sesle her platformda tekrarlıyoruz. Bu nedenle, eskiyen yasaların güncellenmesi için bir özel komite kuruldu. Komitemizin çalışmaları doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu fiziki planlamaları yeniden güncelleyeceğiz ve imar planlarını yapacağız. Çünkü biliyoruz ki; dünya ile kucaklaşma, dünyada hak ettiğimiz yeri alma hedefini ortaya koyuyorsak ülkemizi bu kucaklaşmaya da hazır hale getirmeliyiz. Ülkemizi kalkındırmalı ve her konuda dünya ile yarışmaya ve rekabet etmeye hazır hale getirmeliyiz. Hükümetimiz görev süresi boyunca bu hedef doğrultusunda kararlılıkla hareket etmiştir. Yeni dönemde de bu hedef doğrultusunda tüm çalışmalarımızı hayata geçireceğiz.” 
 
banner979
banner982
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.