banner913
banner932
banner996
banner985

“İtaat kültürü yaratmaya çalışılıyor”

banner989

CTP Kadın Örgütü başkanlığına Doğuş Derya seçildi. Derya, toplumun iradesinin gasp edildiğini, halkın derin bir yoksullaşmanın içine itildiğini ve itaat kültürü yaratmaya çalışıldığını söyledi

banner974
“İtaat kültürü yaratmaya çalışılıyor”

banner971

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü, Onuncu Olağan Kurultayı’nda başkanlık görevine Lefkoşa milletvekili Doğuş Derya’yı getirdi.
 Kurultayda 26 koltuklu kadın meclisi de belirlendi. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Barış Salonu’nda gerçekleştirilen kurultaya, Parti Genel Başkanı Tufan Erhürman, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, POGO Kadın Hareketi Genel Sekreteri Skevi Koukouma da katıldı.
Kadın Örgütü Başkanı olan Doğuş Derya yaptığı konuşmada “demokrasiye yapılan müdahaleler ve uygulanan emek düşmanı politikalarla toplumun iradesinin gasp edildiğini ve halkın derin bir yoksullaşmanın içine itildiğini” ileri sürdü.
 Toplu iş sözleşme hakkında, sendikal faaliyetlerde sınırlandırma getirilmeye çalışıldığını; iktidarın ifade ve düşünce özgürlüklerini bitirmeye, basın özgürlüğüne saldırarak halkın sözünü azaltmaya çalıştığını savunan Derya, “Gazetecilere, yazarlara, sendika ve siyasi parti başkanlarına, hatta gayrimeşru makamlarına muhalif olan her yurttaşın sosyal medya hesaplarına taarruz ederek, doğruyu söylemenin dirayetini azaltmak istiyorlar” dedi. 
Derya konuşmasında, bir talimat düzeni ve itaat kültürü yaratmaya çalışıldığını iddia etti ve sendikal hakların budanmasına izin vermeyeceklerini, gençlerin göç yollarına düşmemesi ve iş imkanları yaratmak için, kadınların kürtaj hakkı başta olmak üzere kullanamadıkları tüm doğurganlık hakları için, vicdani ret hakkı için, Birleşik Federal bir Kıbrıs için, LGBT bireylerin hakları için, kadınlara yönelik psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddetin önlenmesi için, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi ve Sığınma Evi açmak için mücadelelerini yükselteceklerini kaydetti.
KOUKOUMA
POGO Kadın Hareketi Genel Sekreteri Skevi Koukouma da, milliyetçiliğe karşı adanın her iki yanında ortak mücadelenin süreceğini belirtti. Kadın hareketinin daha güçlü mücadele verilmesi gereken bir dönemden geçtiklerine işaret eden Koukouma, Kıbrıs Sorununun her Kıbrıslı için olması gerektiği gibi, Kıbrıs Kadın Hareketi için de öncelik olmaya devam ettiğini ve federal çözüme ulaşıncaya kadar bu mücadelenin süreceğini söyledi.


Doğuş Derya

CTP Kadın Meclisi belirlendi

CTP Kadın Örgütü’nün 10. Olağan Kurultayı’nda Kadın Meclisi’ne girmeye hak kazanan isimler şöyle:
1-         Niyal Öztürk
2-         Simge Okburan
3-         Buse Apel
4-         Çiçek Göçkün
5-         Emine Yüksel
6-         Tülay Sönmez
7-         Zeliş Sipahi
8-         Gülden Karakaya
9-         Pembe Ardıç
10-       Sonay Demirpençe
11-       Cihan Tunceli
12-       Fatoş Şençağ
13-       İzlem Nizam
14-       Gaye Astan Çoban
15-       Umure Örs
16-       Alev Şensoy
17-       Hülya Demirel Akbil
18-       Müge Öreç
19-       Aslı Murat
20-       Bilen Sayılı
21-       Ceren Tüccaroğlu
22-       Nesrin Cambaz
23-       Oya Ülken
24-       Haffe Işısal
25-       Berna Numan
26-       Zühre Civa


banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.