banner913
banner932
banner1012

İşçi tarafı yüzde 50 artış istiyor

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı. İşçi tarafını temsilen Hür-İş Başkanı Serdaroğlu, aralık sonu itibarı ile öngörülen yüzde 48.50’lik oranın yüzde 50’ye yuvarlanmasıyla asgari ücretin oy birliğiyle belirlenebileceğini vurguladı

banner974
İşçi tarafı yüzde 50 artış istiyor

banner971
Asgari Ücret Saptama Komisyonu yeni asgari ücreti belirlemek üzere toplandı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, herhangi bir siyasi popülizme kurban etmeden, ayakları yere basan veriler üzerinden yeni asgari ücretin belirlenmesini diledi. Gardiyanoğlu, “En büyük arzum ve temennim tartışmalı değil, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır” dedi.
Özel sektörden gelen bir siyasetçi olduğunu ancak hayatına işveren olarak değil çalışan olarak başladığını ifade eden Gardiyanoğlu, bilgi, birikim ve tecrübenin sonrasında işveren olduğunu söyledi.
“Ne asgari ücretteki hayat pahalılığı yüzde 25’tir ne de yüzde 48.50’dir” diyen Gardiyanoğlu, “Gerek İstatistik Kurumu’nun gerekse Devlet Planlama Örgütü’nün verileri ışığında en büyük arzum ve temennim tartışmalı değil, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır” şeklinde konuştu.
Ülkenin gerçekleri, ekonomik durumu, hayat pahalılığı rakamlarının belli olduğunu ifade eden Gardiyanoğlu, 10-15 gün içerisinde yeni veriler de geldiğinde hayat pahalılığının son şeklinin ortaya çıkacağını belirtti.
“Devletin belirleyeceği hayat pahalılığı oranını asgari ücrete yansıtmayı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Gardiyanoğlu, “Şu anda devletin belirleyeceği hayat pahalılığı bizim taban fiyatımız olacaktır” dedi.
Başkan bir soru üzerine Bakan Gardiyanoğlu, Ocak 2024 asgari ücretinin belirlenmesi için toplantı çağrısı yaptığını söyleyerek, komisyonun bunu toplantıda netleştireceğini belirtti.
“Yüzde 48.50 sizin için resmi rakam mı?” sorusuna ise Gardiyanoğlu, “Hayır” yanıtını verdi.
Başka bir soruya karşılık, bakan olarak, bir hakem olarak tam ortada olduğunu belirten Gardiyanoğlu, son saniyeye kadar oy birliğini zorlayacağını söyledi.
HÜR-İŞ
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, bir düzeltme yapmak istediğini, 2024 yılının ilk asgari ücreti için değil, 2023 yılının üçüncü asgari ücretini belirlemek için toplantı çağrısı yaptıklarını söyledi. Serdaroğlu, 2024 yılının ilk asgari ücretini belirlemek için toplantı yapılıyorsa bunu bilmek istediklerini belirtti.
“Gerçekler doğrultusunda yaşamalıyız ancak maalesef gerçekler göz ardı edildi bugüne kadar” diyen Serdaroğlu, “Aylardır zamlar olurken hiç mi bir işletmenin giderleri artmıyor?” diye sordu. Ticaret Odası, Sanayi Odası, diğer odalar ve işveren temsilcilerinden zamlara hiç ses olmadığını belirten Serdaroğlu, “asgari ücret için toplanma çağrısı yaptıkları ilk günden ise ortalığın sallandığını” söyledi.
 “Asgari ücret masasında önce biraz asgari vicdan olacak” diye konuşan Serdaroğlu, “Zenginliğe zenginlik katmak doğru bir yaklaşım değil… Bugün ihtiyaçlı olanlar hala ihtiyaçlı pozisyondadır” eleştirisinde bulundu.
Ülkeye gelen işçi kalitesinin düştüğünü, işin ehli insanların gelmediğini ifade eden Serdaroğlu, “Ucuz işçilik kaliteyi getirmez, bu mantık ile yola çıkmamız lazım” dedi.
Açlık sınırının, kişinin sadece gıda gereksinimi sağladığını söyleyen Serdaroğlu, “Geçen aya göre açlık sınırı 18 bin 300 TL’dir ve bu sadece sağlıklı beslenme için gereklidir” şeklinde konuştu.  Bir ay önce açıklanan ekim ayı enflasyonun gerçeği yansıtmadığını savunan Serdaroğlu, “Konuşacağımız hayat pahalılığı gerçek değildir” dedi.
İstatistik Kurumu’na yoksulluk sınırının açıklanması çağrısı da yapan Serdaroğlu, Hür-İş Federasyonu olarak belirledikleri yoksulluk sınırının bugün itibarı ile 45 bin 160 TL olduğunu kaydetti.
1 Aralık itibari ile asgari ücretin belirlenmesi konusunda hassas olduklarını dile getiren Serdaroğlu, hükümetin bu konuda irade koyması durumunda bunun mümkün olabileceğini söyledi. Serdaroğlu, “Aksi takdirde ışıklar sönecek asgari ücretliler için… Kimin asgari ücretli olduğu 3 hafta sonra belli olacak, elektrikleri kesildiği zaman” diye konuştu.
Maliye Bakanlığı’nın açıklamasının kendileri için resmi bir açıklama olduğunu ve bunu göz ardı edemeyeceklerini belirten Serdaroğlu, aralık sonu itibarı ile öngörülen yüzde 48.50’lik oranın yüzde 50’ye yuvarlanmasıyla asgari ücretin oy birliğiyle belirlenebileceğini kaydetti.
 
banner979
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.