banner583
banner529
banner570

“Paket, kaosa neden olacak”

banner476

TDP lideri Özyiğit, Hükümetin paketteki adaletsizlikleri ve eksiklikleri düzenlenmemesi halinde ülkedeki ekonomik krizin daha da derinleşeceğini, davalar ve hacizlerin çoğalacağını ve sosyal patlamaların yaşanacağını vurguladı

“Paket, kaosa neden olacak”

banner630

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi–Halkın Partisi (UBP-HP) koalisyon hükümeti tarafından açıklanan ekonomik tedbir paketini, yetersiz, adalet ve eşitlikten uzak, belirsizlikle dolu bir paket olarak niteledi.

Özyiğit, hükümet tarafından açıklanan paketin, ekonomik krize çare olmak yerine, krizi daha da derinleştirecek, üstelik kaosa neden olacak içerikte olduğunu savundu.

Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, sosyal adalet ilkesini gözetmeden hazırlanan paketin, en ihtiyaçlı kesimler olan dar ve sabit gelirliler ile küçük işletmelere yönelik iyileştirici tedbirler içermediğini belirterek, hükümetin önceliğinin maalesef bu yönde olmadığını kaydetti.

Küçük ve orta boy işletmeler ile dar ve sabit gelirli vatandaşlar başta olmak üzere, toplumun büyük bir kesimi paketle birlikte kaderine terk edilirken, diğer yandan sermaye kesimi ile bankalara yönelik düzenleme yapılmazken, sadece ricada bulunulmasının kabul edilemez olduğunu belirten Özyiğit, “Bir sıkıntı varsa tüm sektörler elini taşın altına eşit şekilde koymalı. Hükümetin açıkladığı paket maalesef bundan çok uzakta” dedi. 

Virüsle mücadele kapsamında toplumun en yakınındaki kurumlar olan belediyelerden %25 kesinti yapılmasının hem belediyelere, hem de bu mücadeleye sekte vuracağına dikkat çeken Özyiğit, Belediyelerin giderlerinin arttığı, gelirlerinin ise oldukça kısıtlandığı bir dönemde, üstüne bir de kesinti yapılmasının anlaşılır olmadığını ifade etti.

Özyiğit, bu dönemde belediyelerin Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ödemeleri konusunda Maliye Bakanlığı ile yapılan anlaşmaların yeniden gözden geçirilmesi, ayrıca TC’ye ödenen su paralarının da bir süre ötelenmesi konusunun değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Pakette 3. dünya ülkesi işçilere destek verilmemesinin yanlışlığına da dikkat çeken Özyiğit, hem sömürü hem de sosyal adaletsizlik yaratacak bu yanlış karardan vazgeçilerek, emeğiyle geçimini sağlayan bu kişilere yönelik düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. 

“GÜNEY’DE ÇALIŞANLARA YÖNELİK DÜZENLEME ŞART”

Özyiğit, Güney Kıbrıs’ta çalışarak geçimini sağlayan kişilere yönelik pakette hiçbir düzenleme olmadığını da belirterek, bu konuda ivedi karar üretilmesi gerektiğini kaydetti. .

TDP Başkanı Özyiğit açıklamasına şöyle devam etti;

“Hükümet ‘Ben yaparım olur’ mantığında değil, tüm paydaşlarla birlikte ortak aklın bulunması anlayışında olmalıdır. Ekonomik önlemler paketine ivedi olarak bankalar da dahil edilmelidir. Bu rica ile değil, hükümetin kararı ile olmalıdır. Bu olağanüstü durumdan ancak tüm kurum ve kuruluşların elini taşın altına koyması ile en az zararla çıkabiliriz. Bankalar taksit ödemelerini 3 ay ertelerken, faizlerle ilgili de düzenleme yapılmalıdır. Özel sektöre yapılacağı belirtilen yardım belirsizlik içermektedir, bu durum netleştirilmelidir. Dar ve sabit gelirli vatandaşlar ile küçük ve orta boy işletmelere yönelik de düzenleme şarttır. İşten durdurma, işten geçici olarak ödeneksiz izinlendirme gibi durumlara karşı da düzenleme yapılmalıdır.”

Hükümetin açıkladığı paketteki adaletsizlikler ve eksikliklerin kısa sürede düzenlenmemesi halinde ülkedeki ekonomik krizin daha da derinleşeceği, hiç istenmese de davalar ve hacizlerin çoğalacağını belirten Özyiğit, bu durumun da sosyal patlamaya neden olabileceği uyarısında bulundu.

banner342
banner603
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.