banner583
banner529
banner570

Marvel evreni filmlerinin izleme sırası

banner476

içerisinde yer alan süper kahramanların filmleri hakkında en çok merak edilen “Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?” ya da “Marvel filmleri hikayeye göre sıralaması” konularıdır.

Marvel evreni filmlerinin izleme sırası

banner630

 Marvel ‘ın bize sunduğu The Incredible Hulk, Thor, Iron Man, Captain America The, Guardians of The Galaxy, Agents of Shield, Winter Soldier, Jessica Jones, Avengers: Infinity War, Captain Marvel bu nimetler.. Eskiden çizgi romanlardan aldığımız o keyfi birazcık olsun, gelişen sinemacılık ile filmlerden almaya başlıyoruz.

Hepsi birbirine karışıyor değil mi? Bir filmi açıyorsunuz iki ayrı kahraman yan yana mücadele veriyor, sonra diğer filmi açıyorsunuz bu kahramanlar henüz tanışmamış bile. Marvel evrenine hakim olmamız ve anlamamız için belli bir sıralamaya ihtiyaç olduğu kesin.

Bu yazımızda sizlere kafa karışıklığından kurtulmak için marvel sinematik evreni ‘nde Avengers: Infinity War filmine kadar olan Marvel filmleri izleme sırası listesi hazırladık.

1. Kaptan Amerika: ilk Yenilmez -  (2011)  

marvel filmleri izleme listesi kaptan amerika ilk yenilmez

Yapım yılı 2011 olmasına rağmen, Marvel Cinematic Universe içerisinde kronolojik sırada yer alan ilk filmdir. Marvel ve Sheild evrenin başlangıç noktası bu filmdir. Diğer Marvelfilmleri ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayan Kaptan Amerika’da Tesseract ile birlikte Infinity Gem hikayesine değiniliyor. Filmin sonunda yer alan sahne ise bütün kahramanların bir araya geldiği “Avengers”a direkt olarak kendisini bağlıyor. Kaptan Amerika İlk Yenilmez, bir nevi Marvel filmleri izleme sırasında liste başıdır.

 

2. Demir Adam (2008) 

iron man ile ilgili görsel sonucu

Marvel Sineması’nın çıkış olarak ilk filmidir. Filmde başrol karakteri Tony Stark’a kötülere karşı geliştirdiği ve tam teknoloji ile donanan Iron Man zırhını yapması konu ediliyor. Zırhın gücünü hisseden ve onun kullanan Tony Stark bir nevi süper kahraman oluyor ve seri filmlerinden sonra Avengers’a katılıyor. Bu yüzden izleme sırasında 2. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

3. Demir Adam 2 (2010)  

iron man 1 dvd ile ilgili görsel sonucu

Iron Man’den 2 yıl sonra karşımıza gelen Tony Stark, kendisinin süper kahraman olduğunu herkese açıkladığı filmin devamı olarak karşımıza gelmektedir. Bu filmde ayrıntı gerektiren karakterlerden bir tanesi de Coulson’ın hikayesidir. Filmin son sahnesinde Iron Man’in şehrinden ayrılır ve yeni bir görev için New Mexico’ya gideceğini belirtidir. Peki, oradaki görevi ne olabilir dersiniz? İşte, bu film Marvel serisinde izlemeniz gereken 3. filmdir.

 

4. İnanılmaz Yeşil Dev (2008) 

incredible hulk hulk ile ilgili görsel sonucu

2008 yılı içerisinde Iron Man ile aynı anda sinema severlerin karşısına gelen HULK, Bruce Banner’in hikayesini anlatmaktadır. Marvel filmleri listesi olarak Iron Man 2’den sonra izlenmesi gerekmektedir. Özellikle filmin sonunda yer alan sahnede, bu durumun ortaya çıktığını anlayacaksınız. Bundan dolayı HULK, izlemeniz gereken 4. filmdir.

 

5. Thor (2011)  

thor 2011 ile ilgili görsel sonucu

İron Man 2’nin son sahnesinde Coulson’ın New Mexico’ya gideceğini gördük ve Thorfilminin başında da bu sahneye değiniliyor. Hikayemizde burada başlıyor. Thor, bir nevi dünyada kendisine yer buluyor. Bu filmin sonunda Thor’un kötü kardeşi Loki, SHIELD’ı veDr. Selvig’i Tesseract için çalışmaya yönlendiriyor. Bu yönlendirmeler sonrasında ise olanlar oluyor. Gerisi Spoiler’e girer… Thor, Marvel filmleri sıralamasında 5. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

6. Yenilmezler (2012)  

universo cinematografico de marvel ile ilgili görsel sonucu

Marvel filmleri sıralamasında ilk bölümü nerede bitirmeliyiz diye sorarsanız, bunun cevabı kesinlikle “Avengers” olmalıdır. SHEILD’in lideri Nick Fury, Thor’un kardeşi Loki’nindüşmanlığına karşı şimdiye kadar yayınlanan Marvel Süper Kahramanları’nı bir araya toplar. Bu sayede dünyayı büyük bir felaketten kurtaracaktır. Bizim tabirimizle “Marvel Evreni’nde çarşı karışmaktadır.” Bu film, Marvel filmleri sıralamasında ilk bölümün sonu gibidir. Bu yüzden izlemini gereken sıralamada 6. filmdir.

7. Demir Adam 3 (2013)  

en iyi marvel filmleri izleme sırası iron man 3

Iron Man 3 filmi, Marvel filmleri evreninde hikaye olayından çok fazla bir etkiye sahip değildir. Yani ana hikayenin kendisine genel olarak hiçbir katkısı yer almaktadır. Ne SHEILDve Tesseract ne de başka bir şey… Bir nevi Marvel filmleri sıralamasında ikinci bölümün başlamasına zemin hazırlamıştır. Bu filmin izlemeniz gereken 7. filmdir.

 

8. Thor: Karanlık Dünya (2013) 

marvel filmleri izleme sırası thor

İyi kötü kardeşlerden Thor ve Loki, ikinci filmde karşımıza bir kez daha çıkıyor. Thor: The Dark World, SHEILD ve Tesseract konularını dibine kadar işleyen film olarak yeni serinin ve ana hikayenin ikinci bölümünün temelini oluşturuyor. Hikaye hakkında çok bir şey söylememize gerek yok, Loki bu sefer Londra’yı dağıtıyor, enkazı kurtarmak ise Thor ile beraber tabi ki SHEILD’a kalıyor. En iyi Marvel filmleri arasında oldukça iyi bir yerde olan Thor: The Dark World, izlemeniz gereken 8. filmdir.

 

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) 

kaptan amerika 2 kış askeri ile ilgili görsel sonucu

3 yılın ardından bir kez daha Captain Amerika ile karşılaşıyoruz. Bu sefer bayrağı taşıyanSteve, bana göre Marvel’in en etkileyici filmlerinden bir tanesi… Çok fazla spoiler vermek istemiyorum ancak bir kez daha SHEILD ve HYDRA karşılamasını en derinlere kadar yaşıyoruz. Kış askerinin akıbetine hiç değinmiyorum bile. Neyse, sayın okurlarımız, bu filmi Thor’un ardından izlenilmesi gereken 9. film olarak listeliyoruz.

 

10. Galaksinin Koruyucuları (2014)  

marvel filmleri izleme listesi galaksinin koruyucuları

Marvel ve Avengers evreni hikayesine hiçbir katkısı bulunmayan filmlerden bir tanesi deGuardians of the Galaxy’dir. Dünya ile çok bir bağı olmayan bu film tamamen uzayda geçmektedir. Infınıty Gem tarafından çıkarıldığın için ve ileride de Avengers ile Marvel evreni ana hikayeye katkısı olacağı için en sıralaması burası diye düşündük. Marvel filmlerihangi sırayla izlenmesidir konusunda 10 sırada kendisine yer bulmaktadır.

 

11. Yenilmezler: Ultron Çağı - (2015) 

marvel filmleri izleme listesi avengers ultron çağı

Marvel filmleri listesi arasında kahramanlar bakımında sonraki filmlerde de oldukça etkili olacak olan Sokovia olayları bu filmde yaşanmaktadır. Bu film sayesinde yeni süper kahramanlarda ortaya çıkarken aynı zamanda SHEILD’in yeni yol haritası da ortaya çıkacaktır. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki Sokovia Olayları, Marvel filmlerine yön verecek bir etkiye sahip olacaktır.  Avengers filmlerinden ikincisi olan bu film listemizde 11. sırada yer almaktadır.

 

12. Karınca Adam (2015)  

marvel filmleri izleme listesi ant man - karınca adam

Avengers: Age Of Ultron filminden sonra izlemeniz gereken Ant-Man konusu bakımından Marvel evrenine çok fazla bir etkisi bulunmamaktadır. Filmin başında Stark ve SHEILDkonularına birer cümle ile değinilse de tam olarak bir giriş yaşanmamaktadır. Bunları söyleyebiliriz ama Ultron filminden sonra kesinlikle izlenmesi gerekmektedir. Ayrıca filmin sonu, Civil War‘dan bir sahneyle bitiyor. Diğer türlü, ardından gelen filmleri anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden Marvel filmleri sırasında 12. film olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

13. Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı (2016)  

marvel filmleri izleme listesi kaptan amerika kahramanların savaşı

Kaptan Amerika filmleri her zaman benim listemde kesinlikle izlenmesi gereken filmlerin başında gelmektedir. Öyle ki, bu filmde yepyeni Avengers karakterini bir arada görebilirsiniz. Abartmak olarak görmeyin ama burada Marvel ve Avengers hikayesi oldukça farklı bir yola giriyor. Dikkat edin çok fazla üzülebilirsiniz. Listemizde 13. sırada izlenilmesi gereken Marvel filmidir.

14. Karınca Adam ve Eşek Arısı (2018)  

marvel filmleri hikaye izleme sırası ant man and the swap

Avengers Infinity War Part 1 filminden sonra 2018 yılında vizyona giren ve ilk filmi Ant Man ile herkesin beğenisini kazanan filmin ikincisi Ant Man and The Wasp, gerçekten beklentileri karşılayan bir film oldu. Infinity War filminin hemen ardından izleyicilerle buluşan başarılı filmde tempo hiç düşmüyor. Önceki Marvel filmlerine göre biraz daha komedisi yüksek olan Ant Man and The Wasp marvel filmleri hikaye sırasına göre Captain America Civil War ile Avengers Infinity War Part 1 arasında yer almaktadır. Çünkü bu filmin ilk sahnesi, ana karakterimiz Ant Man'in kahramanlar savaşında Captain America'nın yanında yer aldığı için 2 yıl boyunca en hapsine mahkum edilmesiyle başlamaktadır.  Listemizde 14. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda alınan duyumlara göre Swap'ın da ileride çekilecek olan Avengers Infinity 4 filminde Ant Man ile ikili olarak rol alacağı belirtiliyor. Bunlar tabi ki duyum... 

 

15. Doktor Strange (2016)  

marvel filmleri izleme listesi doktor strange

Marvel’ın yeni bir karakteri ile karşı karşıya kaldığımız Doctor Strange ilk olarak seriyle bağı olup olmadığını konusunda şüpheye düşebilirsiniz ancak bu şüpheye düştüğünüz için pişman olabilirsiniz. Bir elimiz uhrevi dünyada, bir elimiz teknolojiler diyarında, ortada ise bir büyücü… Avengers, yepyeni bir karakter kazanırken bu filmi de 15. sırada yer almaktadır.

 

16. Galaksinin Koruyucuları 2 (2017)  

guardians of the galaxy 2 ile ilgili görsel sonucu

Marvel’ın Infinity War efsanesinden önce Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket, Groot ve saz arkadaşları karşınıza son kez çıkıyor. İlk filmdeki gibi hikayeye tam olarak etki etmese deInfinty War öncesinde küçük bir yerden efsaneye tünüyor ve oldukça önemli bir görev alıyor. Fazlası spoilere girer diye demiyorum ama kesinlikle 16. sıradan izlemeniz gereken bir filmdir.

 

17. Örümcek Adam Eve Dönüş (2017)  

spider man far from home ile ilgili görsel sonucu

Uzaydan, büyücülerden ve ölülerden sonra biraz daha dünya ile haşır neşir olmak isteyenler için MarvelSpiderman’ı piyasaya sürdü. Captan AmericaCiwil War’ın ardındna Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir genç olarak hayatına devam ediyor. Infinty War öncesinde Marvel filmleri sırası 17. filmdir ve kesinlikle izlemelisiniz.

 

18. Thor: Ragnarok (2017)  

thor ragnarok infinity war ile ilgili görsel sonucu

Thor’un yeni stiliyle karşımıza çıktığı bir Marvel film serisi… Valkyrie, Hulk ve Loki’den oluşan bir alternatif ekip oluşturarak Ragnarok’u önlemeye çalışırken, Infinity War öncesi mutlaka izlenmesi gerekiyor. Thor, buradan koşuya başlayacak ve Infinity War’a kadar devam edecek. Listemizde Marvel filmleri arasında 18. sırada yer almaktadır.

 

19. Kara Panter (2018)  

personajes de la pantera negra ile ilgili görsel sonucu

T’Challa kral olmayı öğrenirken, bir yandan bizler gibi Marvel Cinematic Universesakinlerinin de gerçek Wakanda ile tanışmasının önü açılıyor. Herkesin üçüncü dünya ülkesi sandığı Wakanda kapılarını açmak üzere. Açtıkları anda da içeriye girecekleri Infinity War’da göreceğiz… Serinin 19. filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

20. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Part 1 (2018) 

avengers 2018 infinity war ile ilgili görsel sonucu

MCU'nun 20 filmlik dev serisinin sonunun başlangıcını temsil eden Avengers: Infinity War, artık geldi çattı. Marvel filmleri hikayeye göre izleme sırası listesinde 20. sırada yer alan Infinity War Part 1, en iyi marvel filmleri arasında gösteriliyor. Devam filmi iseAvengers: Endgame olarak 2019’da karşımı çıktı. Serinin final filmine aşağıda kendi bölümünde zaten değineceğiz. Bu filmde Güçlü ve kuvvetli Thanos'a karşı kahramanlarımızın verdiği savaşı en derin duygularla hissedebileceksiniz. Bazen sevinip bazen üzüleceğiniz bu film de, ince ayrıntıları kaçırmamanızı öneririz. Çünkü 2019 yılında çıkacak Captain Marvelve Avengers: Endgame filmlerinden bir çok esintiyi bu filmde göreceksiniz.

 

21. Kaptan Marvel (2019)  

marvel filmleri captain marvel

Marvel Sinema Evreni içerisinde en güçlü Avengers kahramanı olarak adlandırılanCaptain Marvel, izleyicilerin en çok merak ettiği filmlerden bir tanesiydi. Marvel Süper Kahramanları içerisinde kozmik güçlere sahip olan Captain Marvel, 2019 yılının ilk aylarında vizyona girdi. Marvel filmleri izleme sırasında Captain Marvel’in yeri Avengers Infinity War’den sonrası…

Film genel olarak Captain Marvel’ın geçmişini ve Avengers kahramanlarını bir araya getirenNick Fury’i ile tanışma sürecini ele alıyor. Müzikleri, çekimleri ve oyunculukları ile serinin en güzel filmlerinden bir tanesi olan Captain Marvel, seri içerisinde izlemeniz gereken 21. film olarak karşımıza çıkıyor. 

2019 yılının ileri ki günlerinde sinemaya çıkacak Avengers: Infinity War Endgameöncesinde Captain Marvel filmini kesinlikle izlemelisiniz.

 

22. Avengers Endgame 

marvel izleme sırası avengers endgame

THE END! SON! GÖZLER YAŞLI…

İşte Marvel fanları yani Avengers hayranlarının gelmesini hem dört gözle beklediği hem de aslında hiç gelmesini istemediği final filmi… İlk olarak 2008 yılında başlayan seri son olarak 2019 yılında Avengers Endgame ile son buldu. Avengers serisinin izleme listesinde de son film olan Endgame, tam olarak Avengers: Infinity War filminin hemen ardını anlatıyor. Spoiler yemek istemiyorsanız buradan sonrası sizler için riskli olabilir…

Infinity War filminin sonunda Thanos elini şıklatmış ve dünya nüfusunun yüzde 50’si ile beraber filmde yer alan Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek Adam,Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill,The Wasp ve Nick Fury gibi süper kahramanlar toz bulutu halinde yok olmuştur.

Hayatta kalanlar ise dünya üzerine Captain Amerika, Thor, Hulk Natasha ve Iron Manve Nebula ise bozuk olan bir uzay gemisinde… Kısacası işler hiç yolunda değildir…   

 

banner342
banner603
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.