banner913
banner932
banner915

Şekerli içecekler öldürüyor!

banner476

YDÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, yapılan araştırmaya göre şekerli içeceklerin ve tatlandırıcıların kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarını arttırdığını ve kalın bağırsak kanserine neden olabildiğini vurguladı

banner825
Şekerli içecekler öldürüyor!

banner931

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, geçtiğimiz hafta Paris’te yapılan Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yıllık olağan kongresinde şekerli içecekler ve tatlandırıcılı içecekler ile ilgili yapılan çok önemli bir araştırmaya dair bilgiler verdi. Hamza Duygu, yapılan araştırmaya göre şekerli içeceklerin ve tatlandırıcıların tüm nedenli ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarını arttırdığını ve şekerli içeceklerin kalın bağırsak kanserine neden olabildiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Paris’te yapılan Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yıllık olağan kongresinde şekerli içecekler ve tatlandırıcılı içecekler ile ilgili yapılan araştırmanın sonucunun açıklandığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bu çalışmanın şimdiye kadar yapılan en büyük çalışma olduğunu belirtti.

Çalışmaya göre şekerli içeceklerin ölüm oranlarını arttırdığına dair sonuç çıktığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, çalışmada şekerli içecekler ve tatlandırıcılı içeceklerin ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti. Prof. Dr. Hamza Duygu sözlerine şöyle devam etti:

“Bu çalışmada günde iki veya daha fazla bardak şekerli içecek tüketenlerle, ayda bir bardaktan daha az tüketenler kıyaslanmıştır. Tatlandırıcılı şekerli içecek tüketenlerde bu içecekleri ayda bir bardaktan az tüketenlere göre tüm sebeplerden ölüm oranları %26 daha fazla bulunmuştur. Benzer şekilde, günde iki veya daha fazla bardak tatlandırıcısız şekerli içecek tüketenlerde de ayda bir bardaktan az tüketenlere göre, tüm sebeplerden ölüm oranları %8 daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışmadaki ölüm oranlarının daha yakından değerlendirildiği bir alt çalışmada ise tatlandırıcılı şekerli içeceklerin kalp damar sistemi kaynaklı ölümleri %52 arttırdığı saptanmıştır.”

TATLANDIRICILI VE ŞEKERLİ İÇECEKLER ÖLÜM ORANLARINI ARTIYOR

Bu yıl yayımlanan Amerika kaynaklı iki ayrı çalışmada da tatlandırıcılı ve şekerli içeceklerin tüm nedenlerden ölüm oranlarının arttırdığına dair sonuç çıktığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, dolayısıyla bu konudaki kanıtların her geçen gün biriktiğini belirtti. Prof. Dr. Hamza Duygu sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut çalışmadaki şekerli içecek tanımı, karbonatlı içecekleri, izotonik içecekleri ve seyreltilmiş şurupları kapsamaktadır. Bu içecekler de tatlandırıcı içeren ve içermeyen olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya Avrupa’nın 10 ülkesinden toplam 451,743 katılımcı alınmıştır. Tatlandırıcılı şekerli içecek tüketenlerde sindirim sistemi kaynaklı ölümler de %59 oranında ciddi anlamda yüksek bulunmuştur. Bu artışın şekerli içeceklerin sebep olduğu hipergliseminin barsak bariyerini bozması ve barsak enfeksiyon riskini arttırmasıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. İlginç olarak bu çalışmada şekerli içecek tüketiminin Parkinson hastalığından ölümleri de %59 arttırdığı saptanmıştır.”

PROF. DR. HAMZA DUYGU: “ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN VE SUNİ TATLANDIRICILI ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN KAÇINMAK SAĞLIKLI BİR YAŞAM VE SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.”

Şekerli içeceklerin kanserle ilişkisi olup olmadığının merak edilen bir konu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bu çalışmanın sonucuna göre şekerli içeceklerin sadece kalın barsak kanseri ile ilişkili olduğunu belirtti. Günde bir veya daha fazla bardak şekerli içecek içen kişilerde ayda bir bardaktan az içenlere göre kalın barsak kanserinden ölümlerin %25 daha yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bu yapılan çalışmalara göre artmış kalın barsak kanser ölümünün de şekerli içeceklerin kilo aldırması ve obeziteye yol açarak neden olabildiğini belirtti . Prof. Dr. Hamza Duygu sözlerine şöyle devam etti: “Sonuç olarak şekerli içeceklerden ve özellikle de suni tatlandırıcılı (light, zero vs.) şekerli içeceklerden kaçınmak sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Sağlıklı içecekler arasında günlük sınırlarını aşmamak kaydıyla şekersiz çay, kahve, tatlandırıcısız ve şekersiz soda ile maden suyunu sayabiliriz. Elbette bunların yanında bol su içmeyi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.