banner875
banner885
banner878

Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı

banner476

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi ve Serum Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırmada, Omicron’un BA.2 alt varyantının, BA.1 olarak bilinen orijinal versiyona göre aşıların sağladığı bağışıklık korumasından kaçınmada daha iyi ve yüzde 34 daha fazla bulaşıcı olduğu görüldü. Bilim insanları, bu nedenle daha önce Omicron'a yakalanan kişilerin yeniden enfekte olabileceği ve ülkelerin yeni bir corona virüs dalgasıyla karşılabileceği konusunda uyardı.

banner825
Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı

 

Danimarka’da yapılan yeni bir araştırmada, Omicron’un BA.2 adlı alt varyantının, aşıların sağladığı bağışıklık korumasından kaçınmada orijinal versiyondan daha iyi ve çok daha bulaşıcı olduğu görüldü.


 
 
Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 2

Bununla birlikte, ilk olarak Aralık ayı başlarında tespit edilen alt varyant, 31 Ocak'ta başta Danimarka, Hindistan, Güney Afrika, Almanya ve İngiltere olmak üzere hızla yayılmaya başladı. 


Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 3

YÜZDE 34 DAHA BULAŞICI

Bilim insanları, Omicron'un orijinal versiyonu için vakaların yüzde 29'una kıyasla, BA.2'nin ilk enfeksiyondan sonraki yedi gün içinde vakaların yüzde 39'unda aynı hanenin üyeleri arasında yayıldığını buldu. Bu, BA.2'nin BA.1 olarak bilinen orijinal versiyondan yüzde 34 daha fazla bulaşıcı olduğunu gösteriyor.


 
Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 4

Kopenhag Üniversitesi ve Danimarka'nın halk sağlığı kuruluşu Statens Serum Institute tarafından yürütülen çalışma, BA.2'nin BA.1'den “önemli ölçüde daha bulaşıcı” olduğu ve ayrıca koruyucu etkiyi daha da azaltan “bağışıklıktan kaçınma özelliklerine sahip olduğu” sonucuna vardı.


Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 5

YENİ BİR DALGA GÖRÜLEBİLİR

Diğer taraftan, çalışmanın bulgularıi Omicron dalgasının azalmasının beklenenden daha uzun süreceği endişeleri artırdı. Kopenhag Üniversitesi'nde epidemiyoloji profesörü ve çalışmanın yazarlarından biri olan Laust Mortenson, “BA.1 ile mücadele eden her ülke şimdi yeni bir BA.2 dalgasıyla karşı karşıya kalabilir” dedi.


Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 6

Danimarka araştırması, yaklaşık dörtte biri BA.2 vakası olan 8 bin 541 hanehalkı enfeksiyonunun Aralık sonu ile Ocak başı arasında yayılmasını izledi. Araştırmacılar, aşılanmamış kişilerin BA.1'e kıyasla bir hane içinde BA.2'den enfeksiyona iki kat daha duyarlı olduğunu buldu.


 
Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 7

AŞILI İNSANLARI NASIL ETKİLİYOR?

Çift doz aşılı insanlar, orijinal versiyona kıyasla 2,5 kat daha fazla enfeksiyon riski altındaydı ve üç kez aşılanmış kişilerin enfekte olma olasılığı üç kat daha fazlaydı. 

Ancak, çalışmanın yazarları, “BA.2’nin aşılı kişilerdeki enfeksiyonun bulaşıcılığı artırmadığını” vurguladı.


Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 8

Öte yandan, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan geçen hafta yayınlanan farklı bir çalışma, corona virüs aşılarının Omicron'un her iki versiyonuna karşı eşit derecede etkili olduğunu buldu.

Mortenson, ayrıca  son haftalarda Danimarka'da hastaneye yatış ve ölüm rakamlarındaki "sınırlı" değişikliklerin "bir rahatlık kaynağı" olduğunu söyledi. Bunun BA.2'nin BA.1'den daha şiddetli olmadığını gösterdiğini açıkladı. 


Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 9

OMİCRON'A YAKALANANLAR TEKRAR ENFEKTE OLACAK MI?

Kopenhag Üniversitesi'nden  çalışmanın baş yazarı Frederik Plesner Lyngse ise  "en büyük sorulardan birinin" BA.2'nin daha önce Omicron'un orijinal versiyonu ile enfekte olmuş insanları hızla yeniden enfekte edip edemeyeceği olduğunu aktardı.Yeni dalga endişesi: Omicron’un alt varyantı BA.2, orijinal versiyondan çok daha bulaşıcı - 10

Lyngse, “Eğer, daha önce Omicron’un orjinal versiyonuna yakalanıp atlatan biri BA.2 ile yeniden enfekte olursa, bu pandeminin beklediğimizden daha uzun süreceği anlamına gelir. dalganın beklediğimizden daha uzun süre devam etmesine izin verecek” diye konuştu. 

Bununla birlikte, Kopenhag'daki Rigshospitalet'te klinik bir immünolog olan Prof. Dr.  Peter Garred, Danimarka'nın ve diğer yüksek oranda aşılanmış Avrupa ülkelerinin "BA.2'yi oldukça iyi yöneteceğini" öngördü. 

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.