banner583
banner661
banner726

Doktorlar tam kapanma istedi

banner476

Tabipler Birliği, sağlık kapasitesinin aşılması tehlikesinin kapıda olduğuna dikkat çekti ve hemen tam kapanma kararı alınmasını istedi

banner714
Doktorlar tam kapanma istedi

banner721

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr Özlem Gürkut, “Kapanma kararı alındı ancak insanların teması kesilmedi. Kısmi kapanma yetersizdir bu nedenle tam kapanmayı talep ediyoruz. Geç kalınırsa işimiz daha zor olacak” dedi.
Gürkut, “Yoğun bakımda yatan hastalar karakter değişti. Bugüne kadar kaybettiğimiz hastaların yarısını Ocak ayında kaybettik. Martta ve Nisan’da olduğu gibi tam kapanma olmalı. Vaka sayılarının seyrine göre süresi belirlenmeli. Acil durum hastanesini açtık ancak kısa sürede dolmaya başladı” dedi.
Öte yandan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği daha fazla can yanmadan, sağlık kapasitesi  aşılmadan hemen tam kapanma kararı alınmasını istedi.
KTTB yazılı açıklama yaparak, son dönemde görülen vakalar arasından daha ciddi semptom ve bulgular gösteren daha yüksek oranda hastanın hastanede yatarak tedavi ihtiyacı göstermesi, yoğun bakımda eşlik eden başka bir hastalığı olmayan, daha genç yaşlardaki hastaların bulunması ve kayıplar yaşanmasının  kaygı verici olduğunu kaydetti.
Girne ve Lefkoşa bölgesi için kapanma, diğer bölgeler için kısmi sokağa çıkma yasağı uygulamasını değerlendiren Birlik, “Görülmektedir ki bu kararlarla amaçlanan insan trafiğinde ve temaslarında azalma dolayısıyla toplumsal bulaşın kırılmasına ulaşacak yeterli şartlar gerçekleşmemiştir. Gerek açık bırakılan sektörler gerekse bölgeler arası geçiş, amaçlanan salgın kontrolünü sağlamaktan uzaktır. Üzülerek belirtmeliyiz ki gelinen aşamada acilen tam kapanmaya gidilmesi şarttır” ifadelerini kullandı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde sebepleri hepimizin malumu olarak yeniden yerel COVID-19 vakalarının görülmesi ve artmasına paralel şekilde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından salgını kontrol etmek amacıyla alınan tedbir kararlarının kamusal, sosyal yaşamımızda tam anlamıyla yer bulması için gerekli olan düzenleme ve denetimlerin yetersizliği nedeni ile etkili olamadığı ortadadır. Kurallara uyumda bireysel ve toplumsal zaafiyetin yanında idare tarafından yapılması gereken düzenleme ve denetimlerdeki eksiklikler nedeniyle artmaya devam eden  vaka sayılarına uygun olarak Üst Komite tarafından alınan daha sıkı tedbir kararlarının bazılarının onaylanmayıp uygulanmaya geçmemesi, bazılarının ise revize edilerek açıklanması sonrası  yeniden kapanma noktasına gelmiş bulunmaktayız.
Gerçek yaşamsal acil ihtiyaçları karşılayacak sektörler hariç tüm alan ve bölgelerde kapanma ve topluma yönelik test sayılarının yeterli düzeyde artırılması gerekmektedir. KTTB tarafından bu süre içinde vaka sayılarının ve salgının günlük dinamik izlemi ve elde edilecek epidemiyolojik verilerin değerlendirilmesi ve bilimsel verilere uygun olarak yeterli kontrol sağlanana kadar kapanmanın devam etmesi tek çaremiz olarak değerlendirilmektedir”.
 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.