banner460

Zivaniya'ya tescil girişimi

banner27

Kıbrıs’ta, hellimin coğrafi tesciliyle ilgili Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki tartışma devam ederken, Zivaniya’nın tesciliyle ilgili de benzer bir tartışmanın yaşanması bekleniyor   Kıbrıs Türk Sanayi Odası,...

Zivaniya'ya tescil girişimi
25 Ocak 2015 Pazar 12:40

Kıbrıs’ta, hellimin coğrafi tesciliyle ilgili Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki tartışma devam ederken, Zivaniya’nın tesciliyle ilgili de benzer bir tartışmanın yaşanması bekleniyor

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs’ın geleneksel içkisi Zivaniya’nın tescili için gerekli müracaatlarını yaparak beklemeye başladı

 

Züleyha KARAMAN

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO),  Kıbrıs’ın kültürel ürünü olan Zivaniya’nın tescilini almak için girişim başlattı. Gerekli müracaatları yaparak, gazeteye ilan veren ve süreci bekleyen KTSO, KKTC’deki tescilin ardından Türkiye’de Tük Patent Enstitüsün’de de tescil ettirecek.

Hellimin tesciliyle ilgili Rumlarla yaşanan tartışma süreci bitmemişken, benzer bir tartışmanın bu kez Kıbrıs’a özgü kültürel bir ürün olan Zivaniya’nın tesciliyle ilgili süreçte de yaşanması bekleniyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Zivaniya’nın bölgesel coğrafi tescili için başlattığı çalışmalarda sona yaklaştı. Yaklaşık 1.5 yıldır konuyla ilgili araştırma yaptıran  KTSO, gerekli müracaatları yaparak, itiraz süresini beklemeye başladı.

Konuyla ilgili HALKIN SESİ’ne açıklama yapan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Zivaniya’nın Kıbrıs’ın kültürel ürünü olduğunu ve eskiden beri Zivaniya adıyla anıldığını ifade ederek, “Her ülke kendi kültürel ürününün coğrafi tescilini önce kendi ülkesinde yaptırır, ondan sonra da uluslararası tescil örgütlerinde bu tescili gerçekleştirir. Biz de Zivaniya için tescilin ilk adımını attık. Önce kendi ülkemiz KKTC’de, Zivaniya isminin tescili için Mukayyitlik Dairesi’ne başvurumuzu yaptık” dedi.

Kıbrıs’ta geleneksel ürünler ve coğrafi işaretler yasası kapsamında müracaatlarını yaptıklarını anlatan Çıralı, “Tescil yapılmadan önce bunun ilan edilerek, halkın bilgisine getirilmesi lazım.  Eğer itiraz etmek isteyen varsa bu süre zarfında itirazlarını yapabilirler. İtirazlar incelenir, cevaplar verilir ve netice de tescil gerçekleşir, şuanda bu süreci yaşıyoruz. Gazete ilanından sonra 3 aylık itiraz süreci var. Eğer itiraz gelmez ise tescil gerçekleşir. İtiraz gelirse, itirazların incelenmesi için itiraz komisyonu kurulur, itirazları inceler ve itirazların haklı olup olmadığına karar verir. İtirazlar gelirse, 6-8 ayı alabilir” diye konuştu.

“DANIŞMANLIK ŞİRKETİNDEN HİZMET ALINDI”

Zivaniya’nın coğrafi tesciline başvurmadan önce,  özel bir danışmanlık şirketiyle 1.5 yıldır araştırma yaptıklarını belirten Çıralı,  şöyle konuştu:

“Çünkü, coğrafi tescilin yapılabilmesi için kültürel ürününüz olduğunu ispat etmeniz lazım. Dolayısıyla eski arşivlerden de yararlanarak, bu ismin yıllar önce bu toplumda kullanıldığını ispat etmeniz gerekiyor. Bu çalışmaları bitirdik, başvuruyu da yaptık . Zivaniya adının Kıbrıs Türk toplumunda kullanımı çok eski yıllara dayanır, Osmanlı döneminden de önce bu isim kullanılıyordu. Tabi, bütün Kıbrıs coğrafyasına ait bir isimdir. Kıbrıslı Rumlar bunu, Zivaniya’ya benzer bir isimle söylüyor. Onlar Zivana veya başka bir isim diyor.”

Türkiye’de de  Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettireceklerini, ondan sonra, başka ülkelerde de tescil müracaatları yapabileceklerini kaydeden Çıralı, “Üye devlet olmadığımız için AB’ye direk müracaatımız mümkün değil. Ama başka uluslararası tescil mekanizmalarına da başvurabiliriz” dedi.

Zivaniya’nın tescil sürecinde, Hellim’in tescili aşamasında Rumlarla yaşanan tartışmanın bir benzerinin yaşanabileceğine işaret eden Çıralı, “O boyutlarda olmasa bile yeni bir tartışma olabilir. Hellimde olduğu gibi” ifadesini kullandı.

Çıralı, hellimin ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu ve bu tartışmaların da hat safhada devam ettiğini belirterek, “Zivaniya hellim kadar çok ekonomik değeri olan bir ürün değil, bütün dünyada bu isimle bilinen bir ürünümüz değil. Dolayısıyla bu konuya çok da önem vermeyebilirler” dedi.

Tescilden sonra Zivaniya’nın Türkiye’de ve başka ülkelerde de aranan bir marka haline gelebileceğine işaret eden Ali Çıralı, “Bizim çalışmalarımıza bağlı olarak tanıtılması, başka ülkelerde tüketilmesiyle önemi bir marka haline getirebiliriz. Ama önemli bir marka haline geldikten sonra bunu başkalarının paylaşmasına da müsaade etmezsiniz, eğer coğrafi tesciliniz varsa” diye konuştu.

Hellimde daha önceden coğrafi tescil olmadığı için, hellim veya hellumi adı altında başka ülkelerde üretimler olduğuna işaret eden Çıralı, aynı hatayı Zivaniya’da yapmamak için önce tescili alıp sonra tanımına öncelik vereceklerini kaydetti.

“TESCİL KORUMA ŞEMSİYESİ OLUŞTURUYOR”

KTSO Başkanı Ali Çıralı, “Zivaniya’nın tescilinden ekonomik beklenti nedir?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Her kültürel ürün, özellikle coğrafi tescili yapılan ürünler, bütün dünyada koruma altına alınmış olur. O isimleri başka ülkeler kullanamaz, çok önemli bir koruma şemsiyesi oluşturur ve koruma olduğundan dolayı da bunun fiyatı iyi bir değere ulaşır. Satış fiyatları iyi bir değere gelince de, bu ürünü üreten üreticilerimizin gelirleri çok daha iyi olur. Hep söylenir;  yöresel ürünler, o bölgenin kalkınması için çok önemli bir fırsattır. Bundan hareketle, kendi yöresel ürünlerimizi başakları sahiplenmeden bizim sahiplenmemiz lazım. Zivaniya Rum tarafında tescilli değil. Ülkede Zivaniya üretimi cılız miktarlarda, çünkü tüketimi de azdır.

Tescille beraber, yapılma sürecine kalite ve standardını da getiriyorsunuz. Kaliteli bir standart tutturulduğunda bunun tüketimi de artabilir.”

“BAŞKA KÜLTÜRE ÜRÜNLERİN DE TESCİLİ YAPILACAK”

Ali Çıralı, Zivaniya’dan sonra, başka kültürel ürünlerin de coğrafi tesciline başlayacaklarını söyledi.

Tescil sürecinin biraz maliyetli olduğuna değinen Çıralı, “Sanayi Odası olarak programımıza aldığımız, Kıbrıs’a özgü ürünler, samarella, ceviz macunu, şeftali kebabı, çakistes gibi ürünler var. Bunun yanında bütün Kıbrıs’a ait olmayıp da yöresel ürünler de var. Örneğin, Girne Ozanköye’de yapılan Kazafana pekmezi. Bu tesciller gündeme geldikten sonra, eminim ki başka yörelerimizden de daha farklı ürünlerimiz ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

 

 

Zivaniya

 

Ağustos ayından sonra Eylül ayına kadar, hatta Ekim ayına kadar çıkartılan bir üzüm ürünüdür Zivaniya. Ve geleneksel yöntemlerle çıkartılır. Eskilerde ayak ile ezilen üzümler, zaman içerisinde mekanik bir yöntem, sonra da fabrikasyon yöntemi ile üretilmektedir. Ve kazanlarda odun ateşi ile damıtımı sağlanmaktadır. Bu kazanlar büyük veya küçük olmak üzere farklı ebatlarda olabilirler. Kıbrıs’ın geleneksel bir içkisi. Saf alkollü. Ve de üzümden yapılan bir içecek. Allahtan henüz bozulmadı. Veya bozulamadı. Bozamadılar. Adını da koruyor. İtalyan’lar buna “GRAPPA” der. Dünya da bunu böyle bilir.  Çok eskilerde Kıbrıslı kendi ürettiğini tüketiyordu. Özellikle yaz aylarında köylerde akşam üzeri işinden evine gelen adam banyosunu yapar ve atleti ile kapı önüne oturur.  Hasır sandalyenin üzerine oturur. Önünde de ayrı bir sandalye. Üzerinde de peşkiri ve peşkirin üzerinde de Zivaniya bodirisi. Mezesi de ya garavolli veya sucuk, köfter veya incir. Yani tatlımsı yiyecekler. Akşam serininde bodrisindeki 55-60 derecelik üzümden yapılmış Zivaniyasını yudumlar, mahalleden gelip geçenleri izler ve sohbet ederdi. Usumdan çıkmayan biri de rahmetlik Nafi dayı. Lurucina’da. Hemen hemen her akşam kendi halinde bu akşam keyfini yaşardı. Halen daha hayalimde. O günleri özlerim. Zivaniya oldukça çok etkili bir içecek. Halen üzüm üretilen bölgelerde ve köylerde üretilmektedir. İngiliz Sömürge döneminde de yasaklandığı olmuştur. Zivaniyanın incirden de yapıldığını söylemek gerekir. İncir Zivaniyası daha sert olur. Hatta köylerde keskin bir Zivaniya üretimi için içerisinde biber de konulduğu bilinmektedir. Bugün Kıbrıs Mutfağının en önemli içeceklerinden olan Zivaniya’nın halen daha yaşatılması ve yapımının sürdürülmesi oldukça önemlidir.

ZİVANİYA YAPIMI

Birinci sınıf ve bomesi yüksek üzümden yüksek dereceli ve daha çok miktarda Zivaniya çıkartılır. Zivaniya yapımında kaliteli üzüme gerek yok. Elimizde bulunan siyah üzüm, sultani ve çekirdekli beyaz üzümler ile malaha üzümleri Zivaniya çıkarmada en ideal üzümlerdir. Bağda erimiş ve kalitesiz üzümler de kullanılabilir. Sucuk yapımında sıkılan üzümlerin posaları da Zivaniya yapımında kullanılabilir. Zivaniya yapılacak üzümler iyice ezilir. Posası ile birlikte üzüm suyu da küplere doldurulur. Küplere konan üzüm suyu ve posların 13-14 derece olan bomeleri 5 – 20 gün içerisinde sıfıra iner. Ölçüm işlemi her gün yapılarak bomenin sıfıra düşmesinin tesbiti yapılır. Bomesi sıfıra inen üzüm suyu kalitesiz bir şarap olmuş olur. Sıfıra inen üzüm suyu hemen Zivaniya kazanına götürülüp Zivaniya çıkartılır.

KAZAN

Zivaniya kazanı dört parçadan oluşmakta: İlk parçası büyük bakırdan yapılmış bir kazandır. İkinci parçası kazan kapağıdır. Kazan kapağından buharın kaçmaması için etrafı hamur ile sıvanır. Üçüncü parça kapak ile havuzun içerisindeki bakır boruyu birleştiren parça olup dördüncü parça da havuzun içerisine gelen buharı soğutarak Zivaniya olarak akmasını sağlayan 10 inçlik bakır borudur.  Ayrıca kazanların yanması için de kazanların altında ocak bulunmaktadır. Kazanın altındaki ocak yanınca kazanın içerisindeki üzüm suyu ve poslarındaki alkol yani Zivaniya 68 derecede buharlaşmaya başlar. Buharlaşan alkol boru vasıtası ile suyun içerisindeki borudan geçerken soğur ve Zivaniya olarak akmaya başlar. İlk çıkan Zivaniya en yüksek derecede olup metilik alkol da içerdiğinden dolayı ilk Zivaniya’nın içilmemesi gerekir. Yani yaklaşık 5-6 litrenin içilmemesi önerilir. Bu ilk çıkan Zivaniya’nın vücuttaki ağrıların giderilmesi için ovulma ve ateş düşürücü gibi ağrılarda kullanıldığı bilinmektedir. Zivaniyanın alkol derecesi takriben 60 derecede akmaya başlar. 40 dereceye düşene kadar içilebilir. 40 derece altındaki Zivaniya içilmeyip cam silme amaçlı veya temizlik amaçlı kullanılmaktadır. 

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.