banner460

Zeki Çeler;Başsavcılık tam anlamıyla görevini yapmıyor.

banner27

HALKIN SESİ’ne yaptığı açıklamada, Meclis’te parti ruhu ile hareket edilmesinden üzüldüğünü belirten TDP’nin genç milletvekili Zeki Çeler, hükümetin büyük sermaye...

Zeki Çeler;Başsavcılık tam anlamıyla görevini yapmıyor.
08 Şubat 2015 Pazar 12:27

HALKIN SESİ’ne yaptığı açıklamada, Meclis’te parti ruhu ile hareket edilmesinden üzüldüğünü belirten TDP’nin genç milletvekili Zeki Çeler, hükümetin büyük sermaye grupları karşısında dik duramadığını, kurumlarını denetleyemediğini, hesap soramadığını söyledi

 

 

 

Züleyha KARAMAN

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne Milletvekili Zeki Çeler, ülkede denetimsizlik ve usulsüzlüklerin karşısına geçilemediğini, suçların yargıya taşınarak suçluysa cezasını çekmesi için taleplerde bulunulmadığını ifade ederek, “Başsavcılık tam anlamıyla görevini yapmıyor. Çünkü halen daha adam kayırmaca var” dedi.

HALKIN SESİ’ne açıklama yapan TDP milletvekili Zeki Çeler, hükümetin denetleme konusunda adım atamadığını, yeterli denetimi hiç bir kurumdan doğru düzgün yapmadığını ve hesap sormadığını belirterek, ülkedeki usulsüzlüklerle ilgili Başsavcılığın görevini tam yapmadığını söyledi.

Zeki Çeler, hükümetin büyük sermayelere karşı dik durmadığını, istemeye istemeye halkı ezdiğini ve şuan yapılanın da bu olduğunu savunarak, “O yüzden memleket elden gitti gidiyor durumundadır” dedi.

Meclis’teki partizanlığı da eleştiren Çeler, yasama görevini yapmak için seçildiklerini,  halkın yararına olan yasaları yapmak adına, ekip ruhu ile birlikte çalışacaklarını zannettiğini ama Meclis’te parti ruhu ile hareket edildiğini gördüğünde üzüldüğünü söyledi

“KİM OLURSA OLSUN YARGIYA GÖTÜRÜLMELİ”

Ülkede İhale Komisyonu olduğunu ama görevini yerine getirmediğini kaydeden Çeler, “Herhangi bir hata varsa, kim olursa olsun yargıya götürülmeli. Bu ülkede, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 500 sayfalık Sayıştay’daki raporu halen daha yayınlanmıyor. Bu ülkede denetimsizliklerin, usulsüzlüklerin karşısına geçilmiyor. Yapılan suçların yargıda aklanması veya yargıda suçluların cezasını çekmesi için taleplerde bulunulmuyor. Başsavcılık tam anlamıyla görevini yapmıyor. Çünkü halen daha adam kayırmaca var. O yüzden, memleket elden gitti gidiyor durumundadır” diye konuştu.

“HÜKÜMET HESAP SORMA İŞLEMİNİ YAPMIYOR”

“Hükümetin gerekli konularda dik duramadığını” da savunan Çeler, şöyle devam etti:

“Hükümet denetleme konusunda adım atamıyor, yeterli denetimi hiç bir kurumdan doğru düzgün yapamıyor. Verdikleri sözlerin onda birini bile halen daha yerine getirmedi. Halkın beklentisi olan denetleme ve hesap sorma işlemini de maalesef yapmadıkları için şuanda toplumda büyük bir umutsuzluk söz konusudur. Ama umarım bu umutsuzluk, halkın kendisinin aslında değişimi yaratabilecek olan güce sahip olduğunu fark ettiği gün geride kalacaktır.”

Zeki Çeler, “Hükümet, kime neden dik duramıyor?” sorusuna, şu karşılığı verdi:

“Hükümet aslında birilerine göbek bağı ile bağlıysa, bu her zaman için Türkiye Cumhuriyeti olmak zorunda değil, oradaki yetkililer olmak zorunda değil. Kendi içimizde de bazen sermaye ile olan ilişkiler neticesinde, çünkü partilerin seçime girebilmesi için belli bir maddi kaynağa ihtiyacı vardır, siz bir yerlerden ne kadar çok kaynak yardımı alırsanız o kadar geri dönüşünü yapmak zorundasınız veya onları kötü yönde çok etkilemeyecek yasal düzenlemeler yapmak zorunda kalırsınız. Bunu yaptığınız sürece de toplumun diğer kesimindeki insanları istemeye istemeye ezmek zorunda kalırsınız. Şuanda bunu yapıyorlar.”

“EKİP RUHU YERİNE PARTİ RUHU İLE HAREKET EDİLİYOR”

“Meclis’e ilk kez giren genç bir milletvekili olarak umduğunuzu buldunuz mu, hayal kırıklığınız oldu mu?” sorusuna Çeler, özetle şu karşılığı verdi:

“Partizanlar ve partililer olarak değil, birer yasamacı olarak, yasama görevi yapmamız için seçildik. Halkın yararına olan yasaları yapmak adına, ekip ruhu ile birlikte çalışacağımızı zannederdim ama bir baktım ki herkes kendi partisinin ruhuyla içerde (Meclis’te) hareket etmek zorunda kalıyor. Bazen susmak zorunda kalırlar ve bu beni çok üzer. Hükümet ömrünü 5 yıl olarak tamamlayacak olursa, gördüğüm kadarıyla geriye kalan 3.5 yıl içersinde pek böyle bir şey yapılabileceğini düşünmem.”

“DEVLETİN İYİ İDARESİ YOK”

Zeki Çeler, dünyada petrolün varil fiyatı geçen haziran ayında 110 dolar iken bugünlerde 58 dolara kadar gerilediği, ancak ülkede akaryakıt fiyatlarında kuruş kuruş indirim yapılmasıyla ilgili olarak,  devletin iyi idare gösteremediğini söyledi.

Belli başlı büyük şirketlerin daha fazla kar elde etmesinin sağlandığını,

bunun devlete bir katkısının olmadığını belirten Çeler, “Burada devletin iyi idaresi yoktur” dedi.

Petroldeki düşüşe bakıldığında, otomatik olarak, elektriğin de düşmesi gerektiğini, ancak elektrikteki indirimin komik olduğunu ifade eden Çeler, elektrik indiriminin, az gelirli vatandaşın tükettiği oranda daha fazla olması gerekirken, geliri yüksek olan ve çok tüketenlerin indirimden daha fazla yararlandığını söyledi.

Çeler, ucuz elektrik için, “Alternatif enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşmak gerekir” diyerek, rüzgar ve güneş enerjisi kullanımın da önünün açılması gerektiğini kaydetti.

 

Kıb-Tek’in yapısıyla ilgili olarak da, Kıb-Tek’in tamamen özerkleşmesi gerektiğini, atamalarla yapılan yönetim kurullarının kurumu bu hale getirdiğini ifade eden Çeler, Kıb-Tek’in yanlışları olduğunu, yapılan ihalelerde usulsüzlük varsa bunların yargıya taşınması gerektiğini söyledi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.