banner480
banner69
banner460

“Ölünce emekli olacağım”

banner476

Esentepe’de evinin yanına kurduğu fırında yaptığı ekmekleri satarak dört çocuk büyüten Hatice Çetin, eskiden para olmadığı için yatırım yapamadığını, özel sigorta yaptırdığı şirketin ise battığını belirterek ölünce emekli olacağını söyledi

“Ölünce emekli olacağım”

Çok zorluklar çektiğini anlatan Çetin, “Biz çalıştık başkaları yedi. Aç yattığım günler oldu” diyerek 37 yıldır eşinin ölü olduğunu ancak yılmadan çalışarak bugünlere geldiğini ifade etti

Bahar Uygur

Kadınların zorluklara göğüs gererek mücadele ile yaptıkları mesleklerin bu haftaki sohbetini Fırıncı Hatice Çetin ile gerçekleştirdik.

Evine konuk olduğumuz Esentepe’de sakin Hatice Çetin yaşadığı sıkıntıları anlatmakta ketum davransa da biraz ısrarla az da olsa ağzından laf almayı başarıyoruz.

Genç yaşta dört çocuğuyla dul kalan Hatice Çetin, 42 yıldır eşinin mesleği olan fırıncılık yapıyor. Dört erkek çocuğu olan Hatice Çetin’in 16 tane de torunu var. Çetin “bir kızım olsun isterdim” diyor.

ZORLUKLARLA GEÇEN BİR HAYAT

68 yaşındaki Hatice Çetin 15 yaşında evlenmiş, 29 yaşında dul kalmış. 1974 sonrası Niğde’den gelmişler Kıbırs’a. Eşi 39 yaşında vefat etmiş. Eşi öldüğünde çocuklarından en büyüğünün 9 en küçüğünün ise 3 yaşında olduğunu söyleyen Hatice Çetin, çocukları büyütmek için eşinin mesleği olan fırıncılığı yapmaya mecbur kaldığını söylüyor.

Eşinin öleli 37 yıl olduğunu ve eşinin kendisine bıraktığı tek şeyin üç torba un olduğunu söyleyen Hatice Çetin “iş başa düştü çok zorluk çektim” diye anlatıyor yaşadıklarını. “Memlekte dönemedik” diyen Çetin, “Milletin çalımını çektim, çok şükür şimdiye kadar idare ettik, gönül ızdırapı, eziyetle geçti hayatım” şeklinde konuştu.

68 yaşında olmasına rağmen hiçbir sağlık problemi olmadığını belirten Çetin, son zamanlarda stresten şekeri çıktığını ancak şimdi iyi olduğunu ifade etti.

GECE BİR BUÇUKTA KALKIP HAMUR YOĞURUYOR

Ailece bu işi yaptıklarını belirten Çetin oğlunun gece 12’de kendisinin 01,30’da kalktığını diğer oğlunun 2,30’da kalktığını söyledi. Çetin, hamuru kendisinin yoğurduğunu sözlerine ekledi. 4 kişi çalıştıklarını belirten Çetin artık yorulduğunu da sözlerine ekliyor. Akşam 21.00’da yattığını ifade eden Çetin, gün içinde fırsat bulursa bir, bir buçuk saat uyuduğunu sözlerine ekledi.   

“Burada kimsemiz yok” diyen Çetin, “benim okuma yazmam yok adımı bile yazamam eskiden önemsemezlerdi okulu. Bilek gücüyle mücadele ettim” dedi.

Sosyal hayatı olmadığını ifade eden Çetin, “bir sigaram var” diyerek 33 yaşından beri sigara içtiğini söyledi. Çetin, sigaraya eşi öldükten sonra arkadaşlarla kahve içerken bir iki derken başladığını  ve hala daha içtiğini belirtti.

“EMEKLİLİK HAYAL”

Ne zaman emekli olacağını sorduğum Hatice Çetin “Emeklilik bize hayal. Ölene kadar çalışacağım” diyerek, eskiden para olmadığı için yatırım yapamadığını söyledi. Çetin, özel sigorta yaptırdığını ancak o şirketin de battığını bu yüzden emekli olma şansının olmadığını belirtti.

EKMEK YAPARAK ÜÇ AİLE GEÇİNİYOR

Çocukları küçükken 150 ekmek çıkardığını ve kendisine köyde yaşayan başka bir dul kadının yardım ettiğini söyleyen Çetin, şimdi ise 600 ekmek yaptıklarını ancak üç ailenin geçindiğini söyledi.

Çok zorluklar çektiğini anlatan Çetin, işe ilk başladığında ekmeklerin kabarmadığı günler, yandığı zamanlar olduğunu, ekmeğini beğenmeyip yere atanlar olduğunu anlattı. Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Biz çalıştık başkaları yedi. Aç yattığım günler oldu” dedi.

Hatice Çetin, eskiden çörek ve uzun ekmek de yaptıklarını ancak şimdi sadece köy ekmeği yaptıklarını belirtti. Ekmekleri civar köylere ve Girne’ye verdiklerini söyleyen Çetin, bazen turistlerin gelip oradan da ekmek aldığını belirtti.

“NE EKERSEN ONU BİÇERSİN”

Gençlere tavsiyelerde bulunan Hatice Çetin, “ne ekersen onu biçersin” diyerek gençlerin çok çalışma taraftarı olmadığını hep hazır beklediklerini söyledi. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diyerek yine bir atasözü ile öğüt veren Çetin, gençlere büyüklere güzel sözler etmelerini, güzel sözün her kapıyı açacağını ifade etti.

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.