banner480
banner69
banner460

“Mesleğimle gurur duyuyorum”

banner476

Hisarköylü 54 yaşındaki Akile Şahsoy, 32 yaşından beri öğrenci taşımacılığı yapıyor. Kimsenin işini yadırgamadığını, saygıyla karşıladığını anlatan Şahsoy “Mesleğimle gurur duyuyorum” dedi

“Mesleğimle gurur duyuyorum”

Bu iş sayesinde Çamlıbel ve Tepebaşı’ndaki insanların da köylüsü gibi olduğunu ifade eden Şahsoy, bu yıl sonunda emekli olacağını ancak sağlığı el verdiği sürece işine devam edeceğini vurguladı

Bahar Uygur

Kadının eli değdiği her iş her daim fark yaratır. Herşey ince detayına kadar düşünülür, planlı programlı olur. Öğrenci taşımacılığı yapan Hisarköylü Akile Şahsoy, yarattığı fark ile en güzel örneklerden biri. Akile Şahsoy, “benim öğrencilerim otobüse koşturarak, itişip, kaktırarak binmez, çünkü hepsinin yeri bellidir” diyor.

22 yıldan beri şoförlük yapan Akile Şahsoy, mesleğiyle gurur duyduğunu söyledi.

Hisarköylü 54 yaşındaki Akile Şahsoy, 32 yaşından beri öğrenci taşımacılığı yapıyor. Normal ehliyetini 25 yaşında alan Şahsoy, otobüs ehliyetini 40 yaşında aldı. Öğrenci taşımacılığına salon araçla başlayan Aksoy, öğrenciler çoğalınca minübüs aldı.

Akile Şahsoy, kendi oğlunu Lefkoşa’da bir okula 3 yıl gönderdiğini daha sonra okullar merkezleşince Çamlıbel köyüne götürmeye başladığını, oğlu gibi 3-4 öğrenci olduğunu ve ailelerin kendisine rica da bulunduğunu ve diğer çocukları da okula götürdüğünü bu şekilde bunu meslek edindiğini anlattı.

Şahsoy, devletten toplu taşımacılık talep ettiklerini ancak vermediğini anlattı ve çocukların araç olmadığından 15 gün okula gidemediğini söyledi.

SALON ARAÇ SÜRERKEN ZORLANIYOR

Hiçbir şekilde zorluk yaşamadığını belirten Şahsoy, babasının kamyon şöforü olduğunu ve köy içinde bazen kamyon kullandığını anlattı. Büyük araç kullanmaya alışkın olduğunu belirten Şahsoy, artık salon araca bindiğinde zorluk yaşadığını ifade etti.

 7-8 yıl Tepebaşı’na da öğrenci taşıdığını belirten Akile Şahsoy, kimsenin işini yadırgamadığını, saygıyla karşıladıklarını belirtti. Bu iş sayesinde Çamlıbel ve Tepebaşı’ndaki insanların da köylüsü gibi olduğunu ifade eden Şahsoy, yaptığı işi hobi olarak gördüğünü söyledi.

Sabahları evden 07.40’da çıktığını belirten Şahsoy, 07.55’de öğrencileri okula bıraktığını söyledi. Pazartesi günleri 13.30’da evden çıktığını çocukların dersleri bitene kadar Çamlıbel’de oyalandığını anlattı. Şahsoy vakit bulmdukça köydeki kadın kursuna gittiğini de sözlerine ekledi.

ARACINI HEMEN DEĞİL YAVAŞ YAVAŞ BÜYÜTTÜ

İki çocuğu olduğunu söyleyen Şahsoy, çocuklarına otobüste öğrenci olarak davrandığını, kesinlikle ayrımcılık yapmadığını ifade etti. Eşinin işi konusunda çok yardımcı olduğunu özellikle otobüs almasında maddi destek sağladığını söyledi. İlk otobüs aldığında çok heyecanlı olduğunu, eşinin işinden izin alıp kendisiyle geldiğini anlatan Şahsoy, aracını hemen değil yavaş yavaş büyüttüğünü, her seferinde biraz daha büyük model aldığını söyledi. Uzun yıllar refekatçi olmadığını ancak hiç de zorluk çekmediğini ifade eden Şahsoy, refekatçının kendisine arkadaşlık ettiğini söyledi.

Çocuklarının şu anda ağır vasıta şoförü olduğunu ifade eden Şahsoy, çalıştıkları şirkette zaman zaman eksiklik olduğunda öğrenci otobüsü de sürdüklerini ifade etti.

KURALLARI VAR

Otobüste kuralları olduğunu belirten Şahsoy, çocukları büyükten küçüğe doğru oturttuğunu, herkesin yeri olduğunu söyledi. Otobüste herkesin yeri olmasının avantajı olduğunu ifade eden Akile Şahsoy, “Bu sayede çocuklar yer kapabilmek için birbirini ittirip kakmıyor” şeklinde konuştu.

Ailelerin bu kurallardan çok memnun olduğunu söyleyen Şahsoy, kimsenin şikayet etmediğini aksine destek olduklarını ifade etti. Otobüste birşey yeyip içilmesinin de yasak olduğunu belirten Şahsoy bunu da çocukların güvenliği için yaptığını dile getirdi.

Şahsoy yasaklar yanında çocukları ödüllendirdiğini de söyleyerek 100 alan öğrenciyi ön koltuğa oturttuğunu belirtti. Şahsoy, çocukların ailesine gösteriş yapmak için teşvik edici olduğunu ifade etti.

Bu sene Aralık ayında emekli olacağını belirten Şahsoy, daha çalışmayı düşündüğünü söyledi. Akile Şahsoy, çocukları yayan bırakmak istemediğini sağlığı el verdiği sürece işine devam edeceğini ifade etti.

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.