banner480
banner69
banner529

Kendini Kıbrıs kültürünü yaşatmaya adadı

banner476

Estetisyenlik mesleğini bırakarak kendini Kıbrıs kültürünü yaşatmaya adayan Feride Demir, yaklaşık 15 yıldır Kıbrıs kültürüne ait el işleri yapıyor, onları öğretiyor ve öğrenmeye devam ediyor

Kendini Kıbrıs kültürünü yaşatmaya adadı

Demir, Lefkara, Lapta işleri, koza, ipek böceği yetiştiriciliği, sele sepet, su kabağından objeler ve buna benzer bir çok el işi yapıyor, 7’den 70’e meraklısına eğitim veriyor

Bahar Uygur

Mağusa’da faaliyet gösteren Ada Motif El Sanatları sahibi Feride Demir, Kıbrıs kültürüne ait el sanatlarını hem öğreten, hem öğrenmeye devam eden genç kadın bir girişimci. Kendini Kıbrıs kültürünün devamlılığına adamış Feride Demir ile yaptığı işi konuştuk.

Kıbrıs Kültürünü yaşatmak adına estetisyenlik mesleğini bırakarak hayali olan Ada Motif El Sanatları’nı açan Feride Pekri Demir, Kıbrıs el işleri dersleri vererek Kıbrıs kültürünü gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.

38 yaşındaki Feride Demir yaklaşık 15 yıldır Kıbrıs kültürüne ait el işleri yapıyor, onları öğretiyor ve öğrenmeye devam ediyor. Feride Demir, Lefkara, Lapta işleri, koza, ipek böceği yetiştiriciliği, sele sepet, su kabağından objeler ve buna benzer bir çok el işi yapıyor, 7’den 70’e meraklısına eğitim veriyor. Festivallerde stand açarak Kıbrıs’a özgü ürünlerini sergiliyor ve tanıtımını yapıyor. Demir, Ada Motif El Sanatları dükkanında eski Kıbrıs Kültürüne ait eşyaları da sergiliyor.

2005 yılında ders vermeye başlayan Feride Demir, dükkânını 6 yıl önce açtı. 1 yıldır ise tamamen bu işe adadı kendini. Demir, bu işin maddi getirisi olmadığını ancak üretmeyi sevdiğini söylüyor. “Kimse kalıcı değil bu dünyada. Nesilden nesile aktarılması gerekir bu kültürün” diyen Demir, çocukların kültürlerini tanıması gerektiğine inanıyor. Demir, “çocuklar yarın yurtdışına gittiğinde tanıtabilsin Kıbrıs’a özgü el işlerini” diyerek kendisinin de 2 çocuğu olduğunu ve tüm yaptıklarını ve bu kültürü onlara miras bırakmak istediğini söyledi. Kıbrıs kültürünü onlara aşılamaya çalıştığını belirten Demir, onların da öğrenmeye meraklı olduklarını söyledi. Feride Demir, çocukların başka meslekler yapsa dahi bu el işlerini öğrenmesi gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

İşe ilk başladığında yaptıklarını pazarda sattığını belirten Feride Demir, eş dosta arabayla gidip yaptıklarını sattığını, bazı tanıdıklarına toptan verdiğini söyledi. İşe ilk başladığında malzeme sıkıntısı çok yaşadığını belirten Demir, özellikle kabak yetiştiren kimselerin çok az olduğunu talvarı al git diyen kişinin kabakların satıldığını duyunca uçuk fiyatlar istediğini anlattı.

Nasıl başladın bu işe?

“Çocukluğumdan beri hayalimdi. Küçükken Kaleburnu’na dedemlere giderdik. Oradaki köy hayatı eski eşyalar hoşuma giderdi. Okulda 12 yaşında başladım el işleri yapmaya. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum. Saati 5 TL’ye kurs veriyorum dükkanımda. 3 ayrı yerde de öğretmenlik yapıyorum.”

Sergi Salonundan bahseder misin?

“Sergi salonundaki eşyaları eş-dosttan aldım çöpten topladığım oldu, satın aldığım oldu. Eskiden değer verilmiyor çöpe atılıyordu eski eşyalar. Şimdi maddi değerleri var. Benim için ise manevi değerleri var.”

Eskiden mutfak gereci olarak kullanılan su kabakları, şimdi Feride Demir’in elinde birer sanat eserine dönüşüyor.

Kabaktan aydınlatma yapmak nasıl aklına geldi?

 “Kabak eskiden Kıbrıs’ta su tası, tuzluk, şaraplık olarak kullanırdı. Kabaklardan aydınlatma yapan ilk kişi benim Kıbrıs’ta. Alanya tatilinde gördüm ve bende ilgi uyandırdı. Kabaklara Kıbrıs figürleri işliyorum. Kabaktan eşek yapıyorum.”

İlgi var mı el işlerine?

“Fabrika işlerine daha çok önem veriyor insanlar. Bizim yaptığımız işin değeri paha biçilmez ancak ne yazık ki değer görmüyor. İş kadınları derneğinin düzenlediği firma tanıtımında standım iki kez en iyi stand ödülü aldım. İlkinde birinci oldum ikincisinde ikinci. Bu tür ödüller, insanın takdir edilmesi güzel bir şey gurur verici.”

Şu anda neler yapıyorsun?

“Şu anda Büyükkonuk’ta dokuma dersleri alıyorum. Mağusa Kültür Derneği, Makamer ve Mağusa Gelişim Akademisi’nde kurslar veriyorum. Hafta sonları festivallere gidiyorum. Festivalleri seviyorum. Bir şey kazanmıyorum ama tanıtım oluyor.”

Malzeme bulmakta zorlanıyor musun?

“Yıllar önce daha zordu şimdi daha kolay. İnsanlar üretmeye başladı. Beyaz Koza Bursa’dan gelir. Saz Türkiye’den gelir.Sarı kozaları kendim üretiyorum.”

İnsanlara önerilerin nelerdir?

“Hiçbir kadın işsiz kalmasın. Sigortası yatsın. Özgüveni olur. Kendi ayakları üzerinde dursun. İnsanlar denemediği bir şeye yapamam demesin. Denemeli önce. Hele ki kadınların kafasına koyduğu bir şeyi yapamaması mümkün değil. Keşfetmesi gerek kendini. Kendilerini sınırlamasınlar. Ben yapamam deyip, kolaya kaçmasınlar. Hayat bize öğreticidir. Her çok iki saat bir aktivite yapmalı. Eskiden okullarda tarım dersleri olur bu derslerde bakla gibi sebzeler yetiştirilirdi. Şimdi çıraklık diye bir şey kalmadı. Herkes üniversite okuyor. Meslek edinme olmalı. Meslek okulları geliştirilmeli. Sınıfta kalan çocuğu geçirmek yerine sanat öğretsinler. Sanat insanın ruhunu besler.”

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.