banner480
banner69
banner529

Baba mesleğini bankacılığa tercih etti

banner476

Babadan öğrendiği iskemleciliği yapmak için bankacılığı bırakan Özkan Öke, bankacılığı herkes yapabilir, hasır iskemle yapmak kolay iş değil” dedi. Öke, Kıbrıs kültürü olan hasır iskemleciliği yaşatmak adına her gün bir iskemle üretmeye devam ediyor

Baba mesleğini bankacılığa tercih etti

Bahar Uygur

Küçük yaşlarda babasından öğrendiği iskemleciliği bankacılığa tercih ederek yaklaşık 55 yıldır hasır iskemle yapan Özkan Öke ile mesleğini konuştuk.

1959 yılında Lefkoşa Suriçi’nde bulunan atölyenin yanındaki evde doğan Özkan Öke, İskemleciliği babasından öğrendi. Babası 16 yaşında iskemle ustası oldu, 77 yaşında vefat etti. 60 sene ölene dek bu mesleği yaptı. Babası da dedesinden öğrendi bu mesleği. 3-5 yaşlarında babasının yanında çıraklık yapan Özkan Öke, sandalyelerin altını tıraş ederdi. Bankada müdürlük yapan Özkan Öke, baba mesleğini hiç bırakmadı. İşten sonra gelip babasına yardım etti. Takım elbise giymekten sıkılan Öke bankadaki işini bırakarak babasının yanında iskemle yapmaya devam etti. Abilerini zamansız kaybeden Özkan Öke, arkasından annesini ve babasını da kaybetti. Doğduğu evin yanında bulunan atölyede her gün bir iskemle yapan Özkan Öke, orda vakit geçirerek ailesinin hatırasını yaşatıyor. 

Talep var mı hasır iskemleye?

“Eskiden talep daha fazlaydı. Yazlık-kışlık sinemalarda bu hasır sandalyeler kullanılırdı. Kahveler, daireler, kurumlar hem hasır sandalye kullanırdı. Plastik, demir sandalye yoktu. Şimdi kültürünü yaşatmak isteyen kıbrıslılar alıyor. Çoğu da atasından yadigar kalan eski iskemleleri getirip tamir yaptırıyor. Gelen iskemlelerin içind 100 yıllık olan dahi var. Oturması rahat olduğu için ve hatırası olduğu için eski iskemleleri tamir ettiriyor.”

Bankacılığı neden bıraktınız?

“Bankacılığı herkes yapabilir. Hasır iskemleleri yapmak kolay iş değil. Birşey üretmek bana keyif veriyor. İskemlecilik daha ağır bastı. Sandalye, döşeme, deri kumaş olabilir. İskemle ahşap ve hasır olmalı. Ürettiğin iş adaya özgü birşey ise iş daha da keyifli oluyor.”

Sizin bu mesleği bırakacağınız birileri var mı?

“2 oğlum var. Onlarda öğrendi. İkiside makine mühendisi. Kendi dallarında uğraşıyorlar. Belki bir gün şartlar el verirse tamamen bu işe dönebilirler.”

Bu işten para kazanabiliyor musunuz?

“Bu işten para kazanabilmek için Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilebilir bu iskelemleler. Bir fabrika kurulup üretimi yapılırsa o zaman biryerlere gelinebilir. Şimdi bireysel olarak ekmeğmizi çıkarıyoruz.”

Malzeme sıkıntısı yaşıyor musunuz?

“Eskiden Kıbrıs’ta ceviz ağacı, zangalak, dut, çınar ağaçlarından yapılırdı iskemle. Şimdi o ağaçlarımızı katlettiğimiz için lahmacun fırınlarında, gamininilerde yaktığımız için Türkiye’de gürgen olarak bilinen okşa dediğimiz ağacı kullanıyoruz. Türkye’den ithal ediyoruz daha maliyetli oluyor.”

“DOĞANIN DENGESİNİ BOZDUK, SAZI ÇOK ZOR BULUYORUZ”

“Derelerimizdeki sazlar yetersiz. Gittiği yere kadar devam edeceğiz. Türkiye’den saz getiren iskemleci arkadaşlarımız var. Adadaki sazı korumak belediyelerimizin elindedir. Sazın hasat edileceği zaman ilaç döküp bir günde yok ediliyor. İlerde hasır olayının yok olacağının bir işareti. Doğanın dengesini bozduk. 2 bağ saz 2 sandalyeliktir. 3.5 saatte kamışların arasından zar zor buldum kestim. Sabah bu işlem için 5.30’da gittim dereye.”

Devletin teşviği var mı?

“Devletin teşviği yok mesleğin devam etmesi için. Güç gerektiren bir iştir. Kurs açtım. 30 kişi geldi. 1 erkek geldi 29 kadın. Meslek liselerinde öğretilmeli. 1-2 kişi çıkar öğrenir yapmak ister. Ama bizim hükümetler yasa yapılmalı dedi. En rahat sandalyeler hasırlardır. Kışın sıcak yazın soğuk tutarlar. Ticareti çok rahat yapılabilir.”

Bir gününüz nasıl geçer?

“Yazda güne 5.30’da başlarım. Atölye’ye 6.30’da gelir 12’ye kadar çalışırım. Öğleden sonra 2’de başlar 5’de işi bitiririm. Günde bir sandalye yaparım. Saz mayısın ikinci haftası başlar, eylüle kadar toplarım. Kışta sazı kurutaman. Sazı güneşte kurutun, suyunu çeker sonra ambara koyarım. 1 hafta ister kuruması sazların.”

Hasır iskemlenin farkı edir?

“Yaptığımız sandalye çok sağlamdır. Kamyon geçmeli üstünden kırılması için. Suya dayanmaz sadece. Sudan kaçınılırsa uzun süre dayanır. Plastik çocuklara zararlı. Hasır sandalyeler 30-40 sene gider en az. Diğerleri sürekli değişmek ister. Hasırdan kanepe, sandık, masa yapardık. Çok zaman alır bunları yapmak. Şu anda sandalyeleri sipariş üzerine yapıyorum.”

Gelecek nesile vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

“Adam gibi okusunlar ama yaz tatillerinde veyahut boş zamanlarında bütün gün evde yatıp internettte dolaşacaklarına bir zanaatkarı yanında değerlendirilip kolcuklarına bir altın bilezik takarlarsa daha mutlu olacaklarına eminim. Herşey para değildir. Sevdiğin işi yapacan.”

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.