banner480
banner69
banner460

Aziz Gürpınar, HALKIN SESİ'ne konuştu

banner476

Ülkede inşaatlarda eksikliği hissedilen kontrol mühendisliği için, temelden anahtar teslimine kadar etkin güvenlik denetimi sağlayacak yapı denetim uygulaması geliyor     Züleyha KARAMAN KKTC’de son dönemlerde...

Aziz Gürpınar, HALKIN SESİ'ne konuştu

Ülkede inşaatlarda eksikliği hissedilen kontrol mühendisliği için, temelden anahtar teslimine kadar etkin güvenlik denetimi sağlayacak yapı denetim uygulaması geliyor

 

 

Züleyha KARAMAN

KKTC’de son dönemlerde artış gösteren ve özellikle de inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları,  iş güvenliği ve yapı denetimini yeniden gündeme getirdi.

İnşaatlara, temelden anahtar teslimine kadar etkin yapı denetimin yapılmasını sağlamayı öngören yapı denetimi geliyor.

Bakanlar Kurulu, geçen hafta, inşaatlara yapı emniyet sistemin getirilmesi kararını aldı. Karara göre, yapı denetiminin içinde, bakanlık,  İnşaat Müteahhitleri, ilgili belediyeler, inşaat mühendisleri, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve İnşaat Encümeni yer alacak ve inşaatlar he aşamasında etkin bir şekilde denetlenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, HALKIN SESİ’ne yaptığı açıklamada, ülkede kontrol mühendisliğinin bir eksiklik olduğunu, yapı denetiminin inşaatlara yapı güvenliğiyle ilgili daha etkin bir denetim getireceğini belirterek, iş kazalarıyla ilgili cezaların da artırılacağını bildirdi.

Gürpınar, ülkede iş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem verilmediğini belirterek, bu konuda toplumun tüm kesiminde zihinsel dönüşüm gerektiğini söyledi.  Gürpınar, iş kazalarında geçen yıl 5, bu yıl da 1 kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek, “Toplum olarak iş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem vermiyoruz. Bu konuda hepimizin zihinsel dönüşümden geçmesi gerekiyor. Her alanda iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın, hassasiyetin artırılması gerekiyor. İlle de Çalışama Dairesi müfettişinin bir iş yerine gidip denetlemesini beklemek gerekmiyor. Çalışanlar da, işverenler de bu konudaki yasal mevzuata uymalı ve yükümlülüklerini yerine getirmeli” dedi.

O İNŞAAT DURDURULDU

HALKIN SESİ’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gürpınar, Girne’de geçen akşam, bodrum katının tavan örme dökümü yapıldığı sırada çökme yaşanan ve 6 işçinin yaralandığı ilgili otel inşaatının durdurduğunu açıkladı.

İnşaatla ilgili daha detaylı incelemenin bugün yapılacağını belirten Bakan Gürpınar, yaralanan 6 işçinin ise dün taburcu edildiğini söyledi.

Aynı inşaatta daha önce bir işçinin ölüme neden olan çökme yaşandığına ve o zaman gerekli tedbirler alınmadığı için, Bakanlığın istediği tedbirler alınana kadar inşaatın yaklaşık 1.5 ay kadar durdurulduğunu anımsatan Bakan Gürpınar, tedbirler alındıktan sonra inşaatın faaliyetlerine izin verildiğini kaydetti.

Ölümlü kazanın temel kazısında yaşandığına değinen Gürpınar, şöyle konuştu:

“O zamanlar bodrum kazısı aşamasında olan, bayağı büyük risk taşıyan aşamalar kademe kadem aşıldı ve çökme tehlikesi ortadan kaldırıldı. Şuanda zeminde bir çalışama yapılmaktadır. Ancak önceki gün böyle bir kaza meydana geldi. Arkadaşlarımız hemen gidip çalışmalara başladı, pazar günü de inceleme yaptılar. Çalışmalar bugün de devam edecek ve daha kapsamlı bir denetleme yapılacak” dedi.

“YAPI EMNİYETİNİN VE KONTROLÜNÜN

ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI”

Kazanın yine bir çökme olayı olduğunu ve son aylarda kalıpların betonu taşıyamaması ve bundan dolayı çökme gelmesi şeklinde kazalar olduğunu kaydeden Gürpınar, “Bu yapı emniyetinin ve kontrol mühendisliğinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha söylüyor, biz bunu hep vurguluyoruz” diye konuştu.

Bu aşamada, bu tür kazaların sadece iş güvenliği açısından denetlenmesinin yetersiz olduğunu ve sadece Çalışma Bakanlığı’nın denetimiyle ortadan kaldırılabilecek bir durum olmadığını vurgulayan Gürpınar, şöyle devam etti:

“Bunlar bir yapının emniyetiyle ilgili hususlardır. İş Güvenliği ile ilgili denetim yapan arkadaşlarımız döküm esnasında kurulan kalıbın, dökülecek olan betonu taşıyıp taşıyamayacağı ya da binanın genel olarak sağlamlığı konusunda yetkin değillerdir. Bu konuda yetkili ve sorumlu da değillerdir. Bizim arkadaşlarımızın yaptığı denetimler, kendi tüzüklerimizde, iş sağlığı ve güvenliğine dönük olarak, açık ve net olarak tanımlanmış olan ve çok kolay bir şekilde tespit edilebilecek unsurlardır. Örneğin, iskelede çalışırken düşmeye karşı tedbir alındı mı, kişisel koruyucu malzemeler kullanılıyor mu, balkon korkuluklarında veya asansör boşluklarında düşmeye karşı gerekli koruyucu tedbirler alındı mı. Bütün bunlar bizim denetleyeceğimiz hususlardır. Ama bir binanın genel anlamdaki sağlamlığı, genel anlamdaki mukavemeti veya kurulan kalıbın o betonu taşıyıp taşıyamayacağı tamamen kontrol mühendisliği sisteminin denetleyeceği unsurlardır. Maalesef bu ülkemizde eksikliktir.”

YAPI DENETİMİ GELİYOR

Bakanlar Kurulu’nun geçen hafta, özellikle inşaatlarda olan iş kazalarıyla ilgili bir karar aldığını, bu kararın, temelden anahtar teslimine kadar yapı denetimini öngördüğünü belirten Gürpınar, bunun, iş güvenliği unsurlarının yanısıra, yapı emniyeti siteminin inşaatın başladığı andan anahtar teslimine kadar olan bütün süreleri bir kontrol mühendisinin denetiminde ve o kontrol mühendisinin onayı ve bilgisi olmadan bir sonraki aşamaya geçilmemesini öngören bir sistem olduğunu söyledi.

Gürpınar, bu sistemin içerisinde, İnşaat Müteahhitleri, ilgili belediyeler, inşaat mühendisleri, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve İnşaat Encümeni’nin mutlaka yer alması gerektiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bu sistemin kurulmasına dair geçtiğimiz hafta içerisinde Bakanlar Kurulu’nda bir karar üretildi. Bu karar çerçevesinden artık süratle harekete geçilip, İnşaat Encümeni, belediye, İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Bakanlığımız temsilcilerinin ortak denetiminden geçecek bir yapı emniyet sistemi devreye sokuluyor. Bu emniyet sistemi sayesinde inşaatlarla ilgili bu tür istenmeyen olayların önüne geçebiliriz. Yoksa tek başına bunu basit bir iş güvenliği meselsi olarak görmek ve tek başına Çalışma Bakanlığı’nın denetimi ile bunu önleyebileceğimizi düşünmek eksik olur. Çünkü, her şeyden önce ilgili belediyelerin, İnşaat Encümeni’nin, Müteahhitler Birliği’nin ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın da yer alacağı bir yapı emniyet sistemini kurmak gerekiyor. Bu eksikliği daha önce gördük. Cumartesi akşamı yaşanan hadise de aynı şekilde beton dökümü sonrasında kalıpların çökmesinden kaynaklanan bir olaydır. Orada kontrol mühendisliğinin devrede olması lazım. Ancak, ilk gün arkadaşlarımızın bize verdiği bilgiye göre, orada görevli bir kontrol mühendisi var hatta bir iş sağlığı güvenliği uzmanı da var, Çünkü daha önce yaşanan o üzücü kazadan sonra bu tür kontrol mekanizmalarının olması gerektiğini ve bunlar olmadan faaliyete geçmesine izin vermeyeceğimizi belirtmiştik. Bunlar devreye konuldu. Bu kaza yine de neden meydana geldi pazartesi daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.”

İhmal olup olmadığının bugün yapılacak detaylı denetimlerden sonra belli olacağını, daha önce olduğu gibi inşaatın yine durdurulduğunu kaydeden Gürpınar, “Olay netleşecek, kimin sorumluluğunda neden meydana geldi, kimin sorumluluğunda bir eksiklik görülüyor, bütün bunların ortaya çıkması lazım. Aynı şeyi yaşamamak için ne yapılması gerekir onları belirleyip ona göre izin vereceğiz. Şuanda faaliyeti durdurulmuş durumdadır” dedi.

Yapı denetiminin inşaatlara yapı güvenliğiyle ilgili daha etkin bir denetim getireceğini ve kendilerinin de bunu istediklerini ifade eden Gürpınar, Lefkoşa Türk Belediye’sinin geçmişte Kadri Fellahoğlu döneminde, belediyenin kendi inisiyatifiyle İnşaat Mühendisleri Odası ile bir protokol imzalayarak yavaş yavaş böyle bir çalışma başlattığını, Bakanlar Kurulu’nda geçen hafta aldıkları karar ile de bunu tüm yerleşim birimlerinde yasal gücü de kullanarak yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.

ÖDÜL-CEZA FORMÜLÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iş sağlığı ve güvenliği önlemler paketinin geçen yıl uygulamaya girdiğini ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü, bunların bazılarının yasal değişiklik isteyen çalışmalar olduğunu kaydeden Gürpınar, tasarıları hazırladıklarını, Savcılık’tan görüş beklediklerini, olumlu görüş gelirse tasarıları Meclis’e sevk edeceklerini açıkladı.

Sigorta ve ihale sistemine iş kazalarının da dahil edileceğini ve ödül-ceza uygulamasına gidileceğini belirten Gürpınar,  “Daha çok iş kazasının olduğu iş yerleri takip eden yıllarda daha çok sigorta primi ödeyecektir. İş kazalarının az olduğu işletmeler, takip eden yılda daha az sigorta pirimi ödeyecek. Aynı şekilde de iş kazaları ve iş güvenliğiyle ilgili performansı işletmeye artı veya eksi puan getirecek, bu, ihale sürecindeki değerlendirmede etkili olacak. Bunlar önemli metotlardır. Yasal düzenleme gerektirmeyen denetim unsurlarını da devreye soktuk” dedi.

CEZALAR ARTACAK

Yasal düzenlemeler kapsamında cezaların da artırılacağını ifade eden Gürpınar, şuanki yasal mevzuatta iş kazalarına ilişkin cezaların yetersiz olduğunu cezaları artıracaklarını bildirdi.

Geçen yıl 5 kişinin, bu yıl da 1 kişinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Gürpınar, kayıt dışı çalışmanın da iş kazalarında bir etken olduğunu, ancak ölümle gerçekleşen kazalarda, geçen yıl Mağusa-Lefkoşa yolu üzerinde fiber optik kazı çalışması sırasında meydana gelen kazada hayatını kaybeden işçinin kayıt dışı olduğunu, diğer ölüm ve yaralanmalarda çalışanların kayıtlı olduğunu söyledi.

Gürpınar, “Genel anlamda kaçak işgücü eğitimsiz olduğu için, daha niteliksiz olduğu için onların varlığı da iş kazalarında bir etken olabiliyor. Ancak ben bunu belli bir etken olarak görmüyorum” ifadesini kullandı.

Kazaları önlemek için sadece denetimin yeterli olmadığını, bilinçlendirme ve farkındalık yaratmayı da hedeflediklerini kaydeden Gürpınar, 6 maddeden oluşan, İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemler Paketi’nin, "Daha etkin bir denetim sistemi oluşturulması"; "Devlet ihale sistemine iş sağlığı ve güvenliğinin dahil edilmesi"; "İş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın artırılması"; "İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığının yaygınlaştırılması"; "Sosyal sigorta sistemine iş sağlığı ve güvenliği hususlarının dahil edilmesi"; "Ceza ve yaptırımların artırılması" başlıklarını içerdiğini anlattı.

“ZİHNİYET EVE KÜLTÜREL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR”

İş sağlığı ve güvenliği konusunda toplumsal farkındalığın yaratılması amacıyla, Kamu Spotu Film Yarışması düzenlendiğini ve sonuçlandığını, kısa zaman sonra ilk üçe giren filmlerin televizyonlarda gösterilmeye başlanacağını belirten Gürpınar, şunları kaydetti.

 

“Bu uzun soluklu bir mücadeledir. Bir takım yasal tedbirlerin yanı sıra aynı zamanda bir zihniyet dönüşümüne, bir kültürel dönüşüme de ihtiyacımız vardır. Hem işverenler açısından, hem işçiler açısında hem de tek tek bireyler açısından. Toplum olarak iş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem vermiyoruz. Bu konuda hepimizin zihinsel dönüşümden geçmesi gerekiyor. Her alanda iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın, hassasiyetin artırılması gerekiyor. İlle de Çalışma Dairesi müfettişinin bir iş yerine gidip denetlemesini beklemek gerekmiyor. Çalışanlar da, iş verenler de bu konudaki yasal mevzuata uymalı ve yükümlülüklerini yerine getirmeli.”

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.